Subtropické pásma

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 9242×

Příbuzná témataSubtropické pásma

SUBTROPICKÁ KRAJINA

LokalizáciaSubtropicke pasma sú situované v 4 kontinentoch sveta – 35-50 stupňov zemepisnej šírky severne aj južne od rovníka.
Nachádza sa na východe aj na západe vačšiny kontinentov.
Subtropické pásmo sa nachadza na územiach krajín okolo Stredozemného mora, Severnej Afriky spojenej s Blízkym Východom,
pobrežné územia San Francisca, Californie, Chile a Portugalska
Južnej Afriky, Južnej Austrálie, Patagónie, oblastí Ánd v Argentíne, v Novom Zélande,Juhozápadných amerických púští a púšti severozápadného Mexika. Západné pobrežie Aljašky tiež patrí do tohto klimatického, nachádzajú sa tam oblasti vždyzelených lesov.

Podnebie
Existujú 3 hlavné typy:
vlhký subtropický- nachádza sa vo východných častiach kontinentov, má dusné horúce letá s častými búrkami, ktoré prinášajú cyklóny, a mierne zimy. Sú tam červeno-
a žltozeme.Stredomorský- nachádza sa v západných častiach kontinentov. Zrážky sú najčastejšie v zime a prinášajú ich cyklóny. Letá sú extrémne suché a trvajú až 5 mesiacov, sú tam prevažne škoricove pody..
Suchý typ sa vyskytuje v centre pevnín: stepi a polopúšte

Po celý rok sa opakuje cyklus teplých a vlhkých
liet a miernych zím. Priemerná teplota je okolo 20 stupňov Celzia a priemerné rozpatie teplot je 22stupnov Celzia. V zime teplota klesá na hodnotu okolo 0 stupňov Celzia.
Ročné zrážky sú asi 4 cm. Najväčšie zrážky sú na konci leta a zimy.
Augustové maximum je sposobené prímorskými tropickými vzdušnými masami, ktoré sposobujú búrky. Vačšie vodné zrážky sú sposobené cyklónmi od juhu. V máji a júni zrážky takmer chýbajú.
V suchých subtropických oblastiach vo vnútrozemí sa nachádzajú púšte, ktoré sa líšia od tropických púští, ako je Sahara. V Severoamerických púštiach Mohave a Sonaran býva aj zimné obdobie a rastú tam obrovské rastliny ako sú kaktusy.

Vodstvo
Rieky sú bohaté na vodu v zime, v lete jej majú málo, možu až vyschnúť. Flóra
Listnaté lesy sú hlavnou formou vegetácie. Rastú tu cyprušteky, konifery, gaštany, v Španielsku a Portugalsku korkové duby, v Austrálii eukalypty, v Californii najvyššie stromy sveta- sekvoje a tiež najstarší strom: vyše 4000- ročná borovica. Vo vyšších oblastiach rastú borovice- pínie.

Charakteristické sú pomarančovníky, citrónovníky, mandarínky, figovníky, ďatlové palmy, mandľovníky, olivy, vinice, broskyne, nektarínky.
V suchých oblastiach rastú aj kaktusy.


Fauna
Žije tu vlk, diva mačka, rys, líška, jeleň, zajac, plazy, skunk, mnohé druhy vtákov a hmyzu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?