Stolovanie

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 3802×

Příbuzná témataStolovanie

Často sa hovorí, že jeme očami a tak je dôležitý pekný pohľad na prestretý stôl. Pohodu pri stole nevytvárajú len rôzne pochúťky, ale aj my svojím chovaním. Existuje mnoho zemí, v ktorých sa ľudia posudzujú podľa ich chovania pri stole. Pravidlá stolovej etiky sa stále menia. Pri jedle majú byť obidve ruky na stole, a nie opreté a nemajú byť ani pod stolom na kolenách. Lakťami sa neopierame o stôl, odpustiť sa to dá len starému a choému človeku. Suseda čo vedľa nás sedí nestrkáme lakťom, osobu sediacu oproti neobťažujeme nohami a húpať sa na stoličke je tiež neslušné. Nedotýkame sa hneď prineseného jedla a "nevrhneme" sa naň v tom momente ako sadneme za stôl. Nebezpečie je, že môže byť horúce, potom ho musíme vypľuť, čo je veľmi neslušné. Do omáčky nestrkáme prsty, berieme ju príborom. V mäse sa tiež neprehrabujeme a navyberáme si najlepší kus. Zoberieme si ten, ktroý je navrchu. Prsty si neolizujeme alebo neutierame o kabát, lebo je to nezdvorilé, ale utreme si ich servítkou. Nesluší sa aj jesť celé veľké kusy jedla.
Posadíme sa ku stolu k prázdnemu tanieru a čakáme kým prinesú jedlo. Čašník ani hostiteľ nemajú pochopenie pre náš hlad, tak sa im pripomenime napríklad jemným buchnutím príbora o pohár. Prvú donesú polievku. A už nesú napríklad mäso. Keď je trochu tvrdšie tak nám občas vypadne z taniera, no čo už veď to nie je naša chyba. Keď ostane mäso na kosti zoberieme ho do ruky. Po jedle sa utrieme do servítky, ktorá je vždy na stole. Je na to aby s použila a nie ne ozdobu. Pri jedle nerozprávame s plnými ústami. Často sa píše a rozpráva o tom aký by mal byť jedálniček. Najvhodnejší časový rozvrh jediel je, že jesť by sa malo 5-krát denne menšie porcie. Výdatnejšia strava sa doporučuje v ranných hodinách. Večera by mala byť ľahšia.


RAŇAJKY
Na stole je obrus jemnej farby. Na stole je prekaždého šálka s malým tanierikom pod
ňu, dezertný tanierik, lyžička, nože - jeden na krájenie a druhý na natieranie, keď je
napríklad praženica tak aj vidlička. Vedľa dezertného tanierika sa ukladajú všetky os-
tatné predmety. Na pravej strane je nožík ostrím dovnútra, na ľavej strane vidlička. Šálka je na tanieriku a stojí napravo od špičky noža. Potraviny sú na spoločných
väčších miskách, z ktorých si každý naberá na svoj tanier.

OBED
Cez pracovné dni sa väčšina ľudí stravuje v jedálňach alebo reštauráciách. V sobotu a nedeľu na čistom obruse je pre každého veľký plochý plytký tanier a na ňom hlboký polievkový.

Na ľavej strane je vidlička, na prevej nôž, ktorý je ostrím dovnútra. Lyžica je vedľa noža. Ak sa podáva aj predkrm alebo dezert, dezertný príbor je vedľa jedálneho. Malá lyžička je vodorovne nad tanierom. Z vonkajšej strany je vždy ten príbor, ktorý sa bude používať najskôr. Naľavo od taniera je miska na šalát alebo kompót. Na pravej strane nad špičkou noža je pohár. Zložená servítka je vedľa taniera. V strede stola sú nádobky s korením a košíček s chlebom alebo pečivom. VEČERA
Večerné stolovanie je jednoduchšie. Patrí k nemu aj dobrá nálada, kľud a pohoda. Skoro nikdy nemáme čas sa poriadne navečerať, pretože musíme niečo vybaviť alebo ide nejaký televízny pregram. Hlavnou zásadou je neponáhľať sa, lebo môžu vzniknúť žalúdočné vredy.
Pri každom jedle aj keď je len doma platí, že musíme mať umyté ruky. Prednosť pri nakldaní jedla má najstarší člen rodiny. Ku stolu si sadajú všetci spolu a odchádzajú naraz keď všetci jedlo skončili.

Dobrý hostiteľ
Neznamená to ohromiť hosťov drahým porcelánom, viacerými chodmi alebo striebornými príbormi, ale stačí keď im ponúknete obyčajné jedlo, ale dôležité je aby sa cítili príjemne. Keď chceme usporiadať oslavu, večierok alebo len posedenie s piateľmi najvhodnejším dňom je piatok alebo sobota. Mali by sme informovať susedov, keby bol náhodou väčší hluk. Pozívame telefónom, ak nejde o nejakú výnimočnú spoločenskú akciu. Uvedieme presne dátum a čas. Podávame malé občarstvenie. Pozveme si len takú spoločnosť, ktorú "zvládneme". Prvá polhodina je pre hostiteľa nejhoršia, hosťov víta a zoznamuje. príjemná atmosféra záleží aj na hudbe a osvetlení.

Správanie hosťa
Dodrží hodinu návštevy, ani ten "najväčší" fajčiar nepríde na návštevu s horiacou cigaretou. Prináša hostiteľke malú pozornosť. Keď mu jedlo nechutí, nekomentuje to nahlas. Hostia odchádzajú spolu.

Sklo z ktorého pijeme - poháre
Existuje mnoho druhov pohárov. Sú rôzne druhy na vína, poháre na vodu a pivo, na destiláty, likéry, šálky. Na každý nápoj nepotrebujeme mať iný pohár. Viacúčelové poháre majú tučný spodok, alebo silnú krátku nôžku. Poháre na likéry, destiláty, biele a červené víno, šampanské alebo na miešané nápoje-koktajly sú odlišné.
Na koňak je pohár, ktorý ma uzavretý tvar.
Na šampanské vysoký štíhly kalich.
Na ľahké biele vína sa používa otvorený zvoncovitý pohár.
Na červné víno tulipánový pohár.
Na šery jednoduchý rovný kalich.
Vodka a pálenka sa pijú zo štamperlíkov.
Kalichy na biele vína majú dlhšiu nôžku a menší kalich.
Poháre, ktoré sa nepoužívajú bežne by mali mať krásnu číru farbu.

Vynikne v nich farba nápoja.

a, Koktejlové poháre
b, Poháre na whisky
c, Pohár na viedeňskú kávu
d, Poháre na brandy a koňak
e, Pohár na varené víno
f, Poháre na sekt
g, Pohár na červené víno
h, Pohár na biele víno
i, Pohár na pivo


Príbor
Bežne potrebujeme príbor, ktorý sa skladá z vidličky, noža a lyžičky. Na rôzne druhy jedla potrebujeme rôzne typy (druhy) príbora.

1. Bežný príbor
2. Dezertný príbor
3. Kávová lyžička
4. Mokka lyžička
5. Lyžica na zeleninu
6. Nôž na tortu
7. Lopatka na podávanie torty
8. Príbor na porcovanie
9. Príbor na podávanie rýb
10. Rybí príbor
11. Detský príbor
12. Kuchynská vidlička
13. Lyžička na šľahačku
14. Lyžička na malinovku
15, 16 Príbor na šaláty
17. Koláčová vidlička
18. Nôž na kaviár
19. Vidlička na ustrice
20. Príbor na raky
21. Prekladací príbor na ryby

Obrus
Na denné stolovanie používame farebný obrus, lebo na ňom nebude vidno malé škvrny.Na výnimočné udalosti prestieramebiely obrus, ktorý spoločenskému stolovaniu dodá slávnostnú náladu. Pri káve či čaji je pekný výrazný, veselý kockovaný alebo prúžkovaný obrus. Ideálny rozmer obrusu je taký, že obrus by mal okraje stolovej dosky presahovať o 20-30cm. Prestieranie pri príležitosti :

Svatba
Stôl má zdobiť krásny biely obrus, dokonale vyleštené poháre a príbory, svietniky so sviečkami a kvetinová výzdoba. Nesmie chýbať myrthová vetvička umiestnená pred každým hosťom. Pri podávaní jedla je najskôr obslžená nevesta. Vianoce
K tomuto slávnostnému stolovaniu vytiahneme najkrajší biely obrus, porcelánový servis a poháre. Stôl ozdobíme vetvičkami a svietnikmi so sviečkami. Sviečky zhasneme až keď dojeme. Pekne pôsobí aj zátišie z vlašských a lieskových orieškov. Tradične sa podáva kapustnica a ryba. K rybe treba rybí príbor. Po hlavnom jedle sa podávajú vianočné "dobroty". Za vrchom stola sedí najváženejšia osoba, zväčša otec.

Nový rok - Silvester
Stôl bude ozdobený kvetmi, sviečkami, vetvičkami a pri každom tanieri alebo v strede stola by mala byť nejaká drobnosť pre šťastie (napríklad štvorlístok, prasiatko, kominár). Obrus je pestrofarebný. Popíja sa červené víno a po polnoci šampus,
podľa toho dávame aj poháre.

Veľká Noc
Stôl bude prestretý sviežo, farebne a nápadite a bude tak pôsobiť veselo. Poslúžia k tomu maľované kraslice a kvetinová výzdoba. Podávame vajcia, ktoré sú symbolom sily a života.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?