Stendhall Armance

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 1192×

Příbuzná témataStendhall Armance

STENDHAL: Armance alebo niekoľko scén z parížskeho salóna v roku 1827

Hl. postavou je Oktávius de Malivert, mladík, kt. číta diela filozofov 18. st., kt. sa v tej dobe nazývali „zlými knihami“. Jeho matka si myslí, že s ním nie je niečo v poriadku a dohovára mu, bojí sa pomsty Všemohúceho. („Cítim v ňom čosi nadľudského: žije ako výnimočná bytosť, odchodná od ostatných ľudí.“)
Oktávius nemá rád návštevy parížskych salónov, nemá rád ich falošnosť, nemá rád, ako sa mu slečny súce na vydaj a ich matky vnucujú. Až raz sa tam stretne s Armance, chudobnou dievčinou a keďže si boli ľahostajní, rozprávali sa celkom úprimne. Oktávius si uvedomí, že ona jediná sa mu nepoklonkuje a stane sa niečo, čo sa Oktávius nazdával, že sa nestane nikdy – zamiloval sa!
Spočiatku sa s tým nevie vysporiadať, no láska je silnejšia. Armance a Oktávius si tajne písali listy a nechávali si ich v istej pomarančovníkovej kadi. Vďaka úkladom a sfalšovanému listu sa Oktávius začal nazdávať, že Armance ho nemiluje, a preto sa hneď po svadbe vyberie na akúsi plavbu a pácha tam dômyselnú samovraždu.
Jeho smrť nebola vo Franc. podozrivá nikomu iba Armance. Zanechal testament, v kt. stálo, že vš. majetok zanecháva sv. manželke pod podmienkou, že sa musí po 20 mesiacoch znovu vydať. Ak to nesplní, majetok pripadne jeho matke. Román sa končí: „Nezadlho nato umrel markíz de Malivert, a Armance a pani de Malivert prijali mníšsky závoj v tom istom kláštore.“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?