Stendhal Červený a čierny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1579×

Příbuzná témataStendhal Červený a čierny

Postavy:

Julián Sorel –syn chudobného majiteľa miestnej píly. Pohŕdal svojim otcom a bratmi, tak ako oni pohŕdali ním. Nenávidel ich pre ich hrubosť a narážky na jeho slabosť, nevýraznú postavu a neschopnosť tvrdo manuálne pracovať. Jeho záľubou bolo čítať knihy. Už od svojho detstva bol veľkým priaznivcom Napoleona .Najskôr pracoval na otcovej píle pri stroji. Po večeroch chodil ku farárovi ktorý ho učil náboženstvo a latinčinu. Ako devätnásťročný mladý muž začal pracoval ako vychovávateľ u pána de Rênal. Snažil sa preniknúť do vyššej spoločnosti, pretože sa odmietal zmieriť so svojou chudobou. Pán de Rênal-Starosta mestečka Verriéres. Záleží mu na tom aby mu každý presne platil čo mu je dlžný a aby sám ak niekomu niečo dlží platil čo najneskôr. Mal povesť vtipného a dobre vychovaného človeka. Najal Juliána ako vychovávateľa svojich detí. Pani de Rênal – manželka verriérskeho starostu, pána de Rênal. Julián sa u nich zamestnal ako vychovávateľ ich troch detí. Je opisovaná ako tridsaťročná, pôvabná žena. Nemá veľa životných skúseností. Miestnej spoločnosti sa stráni, myslí si, že je nudná. Ako dieťa ju vychovali mníšky v Kláštore Ježišovho srdca. Je pobožná. Je prirodzene inteligentná, učenlivá a chápavá. V šestnástich rokoch sa vydala za pána de Rênal, ktorý si ju vzal najmä pre peniaze. Svojho manžela chápe ako svojho pána a vo všetkom sa mu podvoľuje. Mužskú surovosť a záujem len o majetok a o peniaze chápala ako prirodzenú vec. Láska pre ňu bola len niečo z románu. Lásku prvý krát začala cítiť až k Juliánovi. Valenod- Spravoval väznicu a chudobinec. Z financií si nechával časť pre seba. Takto rýchlo zbohatol. Šesť rokov sa snažil získať pani de Rênal. Proti Juliánovi sa spojil s Elisou, Juliánom ohrdnutou slúžkou. Celá jeho rodina mala grobianske spôsoby. Rád sa pretekal so starostom kto má krajší dom a viac peňazí.

Markíz de La Mole – chudý malý muž. Na verejnosti vznešený a pyšný, ale v skutočnosti zdvorilý, dobrý a veľmi múdry. Bol to bohatý a vplyvný muž s veľkým palácom. Má dve deti syna Norberta a dcéru Matyldu. Matylda de la Mole – bola rozumnou, nadanou, krásnou mladou ženou, pochádzajúcou z najlepších vrstiev francúzskej spoločnosti. Od malička bola obklopená bohatstvom, peniazmi a darmi. Tajne čítala knihy z otcovej knižnice, ktoré neboli pre ženy v tej dobe prístupné .Na rozdiel od pani de Rênal nemilovala Juliána od prvej chvíle. Boli úplne odlišné. Nikdy nezískala celé Juliánovo srdce.

Vychoval ju parížsky život, no napriek tomu uvažovala inak ako ostatné Parížanky. abbé Pirard : Julián mu prirástol k srdcu v seminári, kde vynikal. Radil mu a pomáhal v Paríži. Našiel Juliánovi prácu tajomníka u Markíza de La Mole.


Dej:

Dej sa odohráva v mestečku Verriéres v jednom z najkrajších miest v Franche-Comté.
V mestečku sú píly a továreň na mylhúske plátno. V tomto mestečku žije mladý muž okolo ktorého sa celé toto dielo odohráva. Je ním Julián Sorel. Pracoval na píle pri svojom otcovi a bratoch , ktorí ho odsudzovali a ponižovali. Julián nebol tak schopný pracovať ako oni, radšej si niekde sadol a čítal knihy ( Jeho najobľúbenejšou knihou bolo dielo Paměti ze Svaté Heleny.). Každý večer chodil ku skúsenému osemdesiat ročnému Verriérskemu farárovi. Tu sa vzdelával. Vďaka svojmu vzdelaniu ho jeden z najbohatších ľudí z mestečka zamestnal. Bol ním Pán de Rênal. Julián v ich rodine robil vychovávateľa troch detí. Tu sa stretáva s pani de Rênal, ktorá sa neskôr do neho zaľúbi. Julián sa k nej spočiatku správa chladne, ale neskôr sa k nej správa milo a priateľsky. Začnú spolu tráviť veľa času a stretávať sa po večeroch (najmä keď prišla na návštevu pani Darvillová.). Z Juliána sa stáva jej milenec. Do Juliána sa zamiluje aj služobná Elisa on však jej lásku odmieta. Ona je za to rozhodnutá sa mu pomstiť a preto sa spája s Valenodom. Keď prišiel do Verriéres kráľ Julián zaspomínal na svoju mladosť , keď túžil byť v Napoleonovom vojsku.
Pani de Rênal dosadila Juliána do čestnej stráže za čo ho všetci v meste odsudzovali. Onedlho najmladší zo synov Stanislav Xaver dostal horúčku a ochorel. Pani de Rênal prepadli výčitky svedomia. Vyčítala si že je to trest za jej neveru a preto sa chce priznať svojmu mužovy ale Julián ju od toho odhovorí. Slúžka Elisa ktorú Julián odmietol poslala anonymný list Pánovi de Rênal v ktorom poukazuje na neveru Pani de Rênal. Keďže týmto mohlo byť poškodené meno Pani de Rênal a Juliána rozhodli sa odvrátiť to. Julián posiela Pánovi de Rênal anonymné listy ktorými všetko vyvráti. Pani de Rênal navrhne mužovi aby Juliána poslal späť k rodičom. Julián však odchádza dobrovoľne. Rozhodne sa ísť do seminára v Besancone. Toto miesto mu nie je príliš príjemné pretože tu chodia chudobní synovia sedliakov , ale Spriatelí sa s Abbem Pirrardom Abbe Pirrard je nútený opustiť svoju funkciu riaditeľa seminára a odchádza do Paríža. Tam sa stretáva s markízom de La Mole. U markíza de La Mole vybaví Juliánovi prácu sekretára.

Markíz ma dve deti, dcéru Matyldu a syna Norberta. Matylda sa zdá Juliánovi nezaujímavá a obyčajná. S Norbertom si však rozumie, jazdia spolu na koni a trávia spolu nejaký čas. Jedného dňa je Julián pozvaný na ples. Všíma si, že Matylda je považovaná za jednu z najkrajších dám v spoločnosti. V Paríži spoznáva pravých parížanov (nápadníci markízovej dcéry). Vďaka svojim schopnostiam začína byť Julián známou osobou. Avšak aj tu mu úspechy začína znepríjemňovať láska. Dcéru pána de la Mole, Mathyldu, priťahuje Julián, ktorý sa s ňou baví iba toľko, koľko prikazuje jeho výchova. Najmä kvôli jeho nedostupnosti a tajomnosti sa do neho zaľúbi .Julián splní jej podmienku a príde o jednej v noci po rebríku do jej izby a stáva sa jej milencom. Zo začiatku k nej nič necítil ale neskôr sa stala Matylda pani jeho šťastia a myšlienok. No neskôr sa prejaví Matyldina pýcha a začína Juliána zosmiešňovať pred jej ctiteľmi. Julián odchádza na týždeň do Štrasburgu a tu požiada o radu knieža Kozarova. Podľa jeho rád sa chová k Matylde bezcitne a chladne, a dvorí pani de Fervaques. Matylda sa stáva bezradnou. Onedlho sa zistí že Matylda čaká s Juliánom dieťa. Matylda sa prizná otcovi ktorého táto správa poriadne šokovala. V liste mu píše, že je to všetko jej zavinením a že ona sa do neho zamilovala ako prvá. Jediné čo prichádzalo do úvahy bola svatba. Markíz po dlhej porade dá Juliánovi peniaze, titul husárskeho nadporučíka a Julián dostáva meno de la Varnaye. Markíz si nechá napísať doporučenie od niekoho z Verriéres.
Tento dlhý a miestami slzami zmáčaný list bol napísaný rukou pani de Rênal. Po tomto liste povedal pán de la Mole že nemôže dať ruku svojej dcéry takému človeku. V nedeľu ráno prichádza Julián do Verriéres tu si kúpy dve pištole a odchádza do kostola. V kostole postrelí pani de Rênal. Všetci začnú utekať a keď Julián spadne četník ho zatkne. Julián si myslí že pani de Rênal zabil a je odsúdený na trest smrti. Julián sa dozvie že pani de Rênal je v poriadku. Vo vezení si uvedomuje, že miloval práve pani de Rênal. Za nedlho je súd , Julián je uznaný vinným a je odsúdený na trest smrti. Pani de Rênal aj Matylda ho žiadajú aby sa proti rozsudku odvolal. Julián ale pomoc odmieta a tvrdí že si zaslúži smrť. Julián umiera na popravisku kde jeho hlava bola sťatá gilotínou. Pani de Rênal tri dni po jeho smrti umiera v náručí svojich detí.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?