Stegosaurus

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2149×

Příbuzná témataStegosaurus

(vtákopanvovité dinosaury) Stegosaurus (stegosaurus stenops)

Stegosaurus patrí k najznámejším dinosaurom. Rozoznáme ho podľa masívnych kostených platní. Je príslušníkom čeľade mohutne pancierovaných dinosaurov, ktoré obývali našu planétu pred 170 až 150 miliónmi rokov. Predpokladáme, že napriek hrozivému výzoru bol stegosaurus mierumilovným bylinožravcom. Pravdepodobne žil v čriedach a spoliehal sa oveľa viac na bezpečie vo vnútri skupiny než na svoje bojové schopnosti. Dravce totiž útočili len na osamelé zvieratá, ktoré sa vzdialili od čriedy.

Vďaka dvom radom platní, ktoré sa tiahnu po celom chrbte pozdíž chrbtice, nie je možné si stegosaura so žiadnym iným dinosaurom. Tieto kostené platne, z ktorých najväčšia dosahuje výšku okolo 60 cm, vyvolali veľa dohadov o ich účele. Paleontológovia sa spočiatku domnievali, že platne boli pokryté rohovinou a slúžili zvieraťu výhradne na obranné účely. Dnes sa však objavujú aj iné názory, napríklad že stegosauri tieto pozoruhodné útvari využívali na regulovanie telesnej teploty, keďže cez telo stegosaura prúdila teplá krv a tá sa v noci ochladzovala. Stegosaurus nebol ani zďaleka najväčším dinosaurom, napriek tomu, že so svojou dĺžkou okolo 6 metrou musel pôsobiť impozantne. Jeho predné nohy dosahovali len polovicu dĺžky jeho zadných nôh. Avšak na chôdzu a hrabanie poslúžili dokonale. Jeho hlava dosahovala 45 centimetrov a stegosaurus ju nosil tesne nad zemou. Ani mozog týchto dinosaurov nedosahoval veľké rozmery. Môžeme ho prirovnávať ku golfovej loptičke.

Stegosaurus žil zhruba pred 170 miliónmi rokov na území dnešnej Severnej Ameriky. Vtedajšia vegetácia pripomínala súčasný tropický prales. Prevládajúcimi rastlinami boli cykasy, ihličnany, papraďorasty, zatiaľ čo kvitnúcich rastlín sa v tomto období vyskytovalo len veľmi málo.

Stegosaurus bol podľa niektorých názorov názorov výlučne bylinožravec. Subtropické podnebie, ktoré vtedy panovalo v jeho domovine umožňovalo bujný rast vegetácie i pre týchto obrov. Jeho kostra umožňovala stegosaurovy postaviť sa na zadné a dosiahnuť tak až do korún stromov. Pochybnosti vyvolávajú jeho zuby, ktoré boli malé a slabé. Tráviť mu museli pomáhať kamene, ktoré drvili potravu až v žalúdku. Objavujú sa preto dohady že sa živil výlučne termitmi.

Zatiaľ vieme, že stegosaurus a jemu podobné dinosaury kládli malé vajcia do dier v piesku a ich otepľovanie zverili slnku. Po vyliahnutí sa malé dinosaury museli mať na pozore pred mnohými dravcami.

Našťastie rýchlo vyrástli a mohli sa tak pripojiť do stáda, kde boli v bezpečí. Súboje v pretláčaní boli na dennom poriadku. Bojovalo sa o samicu, ale aj o vyššie postavenie v stáde.

Stegosaura lovili veľké mäsožravce ako Tyrannosaurus Rex. Pohyboval sa rozvážne a bránil sa chvostom a chrbtovými platňami. Chvostové ostne boli dlhé až 1 meter a súpera mohli aj zabiť.

Jeho najbližšími príbuznými boli africký Kentrosaurus a Trogiangosaurus ktorí žil na území dnešnej Číny. Dnes je jeho „potomkom“ austrálsky Moloch tŕnitý dlhý „len“ 10 centimetrov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?