Stavby a snaha ľudí stavať

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Stavby a snaha ľudí stavať

Budovy a stavby patria k nášmu životu. Ľudstvo sa snažilo vždy stavať vyššie a vyššie a tým aj bojovať s gravitáciou. Stavali sa rôzne mosty výškové budovy, pomníky a chrámy. Už v roku 2500 pred Kristom v Egipte postavili največšiu piramídu Chufeovú, ktorá je tvorená z viac než 2 miliónov kameňov. Táto piramída je jedna s 10 v Gíze, ktoré patria k 7 divom sveta. K ďalšiemu Divu sveta patrý maják Faros v Alexandrii, ktorí dal postaviť Alexander Veľký asi 300 rokov pred Kristom a bol vysoký 122 m., ale neskôr bol zničený. K pozoruhodným stavbám patrí aj Veľký Čínsky Múr. Je dlhý 2900 km. a staval sa asi 800 rokov. Múr tvoria vlastne 2 steny vysoké 8 m. a priestor medzi nimy bol vyplnený zemou a pokrytý dlažbou. V roku 72 sa začalo stavať Koloseum v Ríme a bolo dakončené o 8 rokov neskôr. Je to 48 m. vysoký ovál s kameňa a mramoru. Slúžilo ako aréna pre súboje gladiátorov a preto boli pod arénov vytvorené tuneli a priestory do ktorích sa pred začatím predstavenia zatvárali väzny, otroci a zvieratá. Zmestilo sa tam až 50 000 ľudí.
Ďalšia tal. stavba, konkrétne Šikmá veža v Pizze nieje taká zaujímavá svojou veľkosťou, alebo tvarom, ale tým že je šikmá. Stavala sa 300 rokov, ale od samého začiatku sa nakláňala pretože pôda na ktorej ju stavali začala klesať. Zvonica je naklonená 5 m. do jednej strany. Z chrámov se zaujímavý Chrám Vasilija Blaženého v Moskve. Vyzerá ako palác z rozprávky. Má pesto pomaľované cibuľovité kupoli a múry s červených tehál. Je zložený z 9 kostolov. Hlavný je 3 m. vysoký. Bol postavený na Červenom Námestí v r. 1555-1561, na príkaz cára Ivana 4. Hrozného. Skutočné meno chrámu je Chrám Prosby, no známy sa stal ako Chrám Vasilia Blaženého, podľa mena ruského svätého blázna Vasilija. K dominante Paríža patrí Eifellová Veža. Vypína sa vysoko nad ostatnými budovami. Bola postavená v r.1889 Gustávom Eifellom. Je vysoká 320 m. a na tú dobu to bola najvyššia stavba na svete. Na vrchol sa dá dostať výťahom, alebo schodiskom. Na vrchole sú reštavrácie a meteorologická stanica.
K novodobím stavbám patria mrakodrapy. Medzi najznámejšie patrí Searsou Mrakodrap v Chicagu. Bol postavený v r.1973 a meria 443 m. Má 110 poschodí a každý deň sem prichádza za prácou 16 500 ľudí. Za jasného dňa z neho možno dovidieť do 4 rôznych štátov USA. K pozoruhodným stavbám nesporne patria aj štadióny. V r.1934 postavili najväčší štadión na svete. Je to Strahovský Štadión v Prahe a zmestí sa do neho 240 000 ľudí.

Spomenul som stavby s obdobia pred a po Kristovy a je naozaj zvláštne že už aj stará civilizácia dokázala postaviť stavby, ktoré sa vyrovnajú stavbám novodobím.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?