Stavba atómu

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 5124×

Příbuzná témataStavba atómu

Predstava o stavbe atómu

Ľudia mali od dávna rôzne predstavy o stavbe atómu. Ale len táto predstava je pravdivá.

Atóm sa skladá z dvoch častí: 1.jadro
2.elektrónový obal

Jadro sa skladá z protónov(p+) a neutrónov(n0), ktoré sa spoločne nazývajú nukleóny. Hmotnosť protónu je približne 1 u a hodnota jeho náboja je +1. Hodnota náboja neutrónu je 0, ale má aj hmotnosť 1 u. Celé jadro má teda kladný náboj.

V elektrónovom obale sa nachádza elektrón(e-), ktorý obieha okolo jadra. Nemôžeme určiť jeho polohu, ale len vyhradené miesto jeho pravdepodobného výskytu. Elektrón má hodnotu náboja -1.

Podľa protónového čísla môžeme zistiť počet protónov a elektrónov v jadre. V periodickej sústave prvkov sú prvky usporiadané postupne podľa rastúceho počtu protónov v jadre. Počet elektrónov a protónov je rovnaký. Nato, aby sme mohli zistiť počet neutrónov slúži nukleónové číslo.


nukleónové číslo - protónové číslo = počet neutrónov


Elektróny sa nepohybujú okolo jadra ľubovoľne, ale vyskytujú sa iba v určitom priestore s nenulovou pravdepodobnosťou. Tieto priestory nazývame orbitály. Prvým z nich je s-orbitál, v ktorom sa môžu nachádzať najviac dva elektróny. Druhý sa nazýva p-orbitál, ktorý sa vyskytuje ako: px-orbitál, pz-orbitál a py-orbitál. Niektoré sa nachádzajú vo valenčných sférach. V každom môžu byť najviac dva elektróny. Najskôr musíme pri zapisovaní zaplniť s-orbitál dvoma elektrónmi, a potom px, pz, py-orbitál jedným elektrónom.


Napríklad:

11Na 1s2, 2s2, 2px2, 2pz2, 2py2, 3s1.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?