Sopky

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 6377×

Příbuzná témataSopky

Ako vznikli sopky?
Pred miliónmi rokov tvorila Zem roztavená žeravá látka – magma. V ďalšom období magma postupne vychladla a vystriedala ju pevná zemská kôra. Zem nikdy celkom nevychladla, v jej vnútri sa vždy nachádzala magma. Tieto roztavené horniny prenikajú na povrch cez trhliny v zemskej kôre, ktoré sa nazývajú sopečnými komínmi. Pod každou sopkou sa nachádza magmatická komora a vulkanický krb. Komoru spája so zemským povrchom sopečný komín, ktorý vyúsťuje do hlavného kráteru. Vedľa neho môžu byť ešte aj sekundárne alebo bočné krátery. Sopky bývajú pokojné, dymia, sú neustále aktívne alebo vybuchujú. Prvé dve fázy sú typické pre vyhasnuté sopky. V prípade nepretržitej aktivity z kráteru ustavične vyteká láva a tento stav často narušujú výbuchy, striedajúce sa s upokojením sopky.

Existujú podmorské sopky?
Áno. Boli objavené pred sto rokmi. Pri umiestňovaní prvých telegrafických káblov medzi Európou a Amerikou si ľudia všimli, že morské dno netvorí iba piesok, ale aj pohoria, ktoré sú v mnohých prípadoch mohutnejšie ako pohoria na zemskom povrchu. Celkový počet podmorských sopiek je okolo 80.

Ktorá podmorská sopka je najväčšia?
Najväčšia známa sopka pod morskou hladinou je Mauna Kea, ktorá sa nachádza v blízkosti Havajských ostrovov v Tichom oceáne. Jej výška dosahuje okolo 90 000 metrov, pričom 4000 metrov vyčnieva nad vodu.
Koľko sopiek je na Zemi?
Na našej planéte je okolo 500 sopiek, z toho polovica v oblasti Tichomoria. Táto zóna, ktorú tvoria Filipíny, Havajské ostrovy, Polynézia a Mariánske ostrovy, sa nazýva ohňovým prstencom.
Stredoamerické sopky ( v Mexiku a na Malých Antilách ) a sopky v Andách, Peru, Bolívií a v južných oblastiach Chile sú takisto aktívne. Okrem toho treba spomenúť aj oblasti so sopečnou činnosťou na Islande, na Azorských ostrovoch a na Novom Zélande. Najvyššou sopkou na pevnine je Kilimandžáro, ktoré leží vo východnej Afrike a meria 6000 metrov.

Môže dôjsť k vzniku nových sopiek?
Áno, pretože Zem ešte celkom nevychladla.
Vznik ostrova Suertsy , ktorý sa nachádza neďaleko južného pobrežia Islandu, vznikol v roku 1963.
Na začiatku bol výtok lávy, ktorý spôsobil, že sopka dosiahla morskú hladinu. Hneď ako sa do kráteru dostala voda, ostrovom otriasli mohutné výbuchy. Po vynorení sopky nad hladinu výbuchy utíchli.

Sú všetky sopečné výbuchy rovnaké?
Nie sú, pretože ich priebeh závisí od chemického zloženia a teploty magmy.

Existuje viacero typov výbuchov: havajský, pri ktorom je láva riedka a tečie pomaly, Stromboliho, ktorý sa vyznačuje veľmi riedkou lávou, ako aj vymršťovaním kamenia a popola do ovzdušia, vulkanický, spojený s nesmierne hustou lávou a vypúšťaním tuhého materiálu. Po výbuchu pelean nasleduje horúci oblak dymu pilnian je spojený s výbuchom starého kráteru, pri ktorom sa do ovzdušia vymršťujú kamene, kusy lávy, popol a vulkanické horniny.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?