Sopka

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 10059×

Příbuzná témataSopka

Život v blízkosti sopky je poznamenaný ustavičným strachom. Činné sopka môže vybuchnúť takmer bez varovania: z krátera na vrchole chŕli dym a horúci popol, rozžeravená láva stekajúca po jej svahoch spaľuje všetko, čo jej príde do cesty. Príčinou výbuchu sopiek je pohyb obrovských horninových blokov zemskej kôry, ktoré nazývame dosky. V dôsledku toho, že na seba dve dosky narážajú alebo sa od seba vzďaľujú, sú na mieste zrážky alebo v jeho blízkosti z veľkej hĺbky vytláčané na povrch roztavené horniny. Po svete je roztrúsených asi 850 činných sopiek. Väčšina sa nachádza v „ohnivom kruhu“, v pásme obkolesujúcom Tichý oceán. Sopky sa vyskytujú aj v oceánoch, kde vytvárajú podmorské vrchy alebo ostrovy, akými sú napríklad Hawajské ostrovy.
Sopečné výbuchy - vo veľkej hĺbke pod sopkou sa v magmatickom krbe zhromažďujú rozžeravené, tekuté horniny (magma). Tlak horúcich plynov ich tlačí k povrchu. Rozpálená magma si prerazí otvor cez horniny, ktoré ležia nad ňou, a vyteká v podobe lávy. Jednotlivé vrstvy lávy sa spolu so sopečným popolom ochladzujú a tuhnú, čím postupne formujú kužeľovitý vrch s hlavným komínom. Ak je aktívna sopka v pokoji, hovoríme že spí. Sopky ktoré prestali vyvíjať aktívnu činnosť sú vyhasnuté.
Láva – Sú to roztavené horniny, ktoré prenikli na zemský povrch. Vytvoria v sopečnom kráteri bublujúce jazierko, z ktorého vytryskujú vysoko do vzduchu fontány žeravej hmoty. Rozpálené prúdy lávy vytekajú z krátera a stekajú po svahoch sopky ako ohnivé rieky. Láva dosahuje teplotu asi 1100 °C, čo stačí na roztavenie ocele.
Magma – Tvar sopky závisí od typu magmy, ktorú vyvrhuje. Hustá magma vytvára strmý kužeľ, zatiaľ čo z tekutejšej, riedkej magmy vznikajú ploché sopky.
Tuhnutím lávy vznikajú rôzne povrchové útvary. Ich tvar závisí od teploty, rýchlosti a tiež zloženia lávy. Láva „aa“ má drsný troskovitý vzhľad, vzniká zo stuhnutej kôry lávového prúdu rozpukaním na kryhy a balvany, ktoré sa na seba kopia. Láva „pahoe-hoe“ má hladký, ale pokrútený povrch, Vznikla z lávového prúdu, na ktorom sa pri ochladzovaní vytvorila plastická kôra. Tú poprehýbala do povrazových tvarov tekutá láva, ktorá pod ňou prúdila. K lávovým útvarom patria aj lávové jaskyne. Pod povrchovou stuhnutou kôrou lávového prúdu môže láva ešte dlhší čas tiecť, až zanechá po sebe dutý lávový tunel.

Najdlhšie lávové jaskyne sú Cueva del Viento na ostrove Tenerife.
Najväčší sopečný výbuch – KRAKATAU (26.8.1883) – Malý sopečný ostrov Krakatau, ležiaci v Sundskom prielive medzi indonézskymi ostrovmi Sumatra a Jáva, je 813m vysoký a rozlohu má iba 15km2. Sopka, ktorá sa na ostrove nachádza, od roku 1680 spala. Jej nečakaný výbuch v roku 1883 zničil dve tretiny ostrova. Aj keď táto explózia bola iba pätinou santorinskej katastrofy, považuje sa za najsilnejší, historicky doložený sopečný výbuch. Spôsobil prílivovú vlnu, ktorá zmietla 163 dedín na Sumatre a Jáve a zahubila 36 000 ľudí. Balvany boli vyvrhované do výšky 55 km a popol padal o desať dní neskôr vo vzdialenosti až 5330km.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?