Sokrates životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 10533×

Příbuzná témataSokrates životopis

Sokrates

„Poznaj seba samého“ - toto bolo hlavným bodom Sokratovej filozofie. Sokrates hlásal, že poznanie je cnosť a človek môže byť dobrý iba keď pozná sám seba.

Sokrates žil v Aténach v rokoch 470-399 p. n. l. Trávil veľmi veľa svojho času v Agore (trhovisko), kde učil a debatoval s kýmkoľvek a o čomkoľvek. Veľmi rád vstupoval do rozhovorov, pričom svojich partnerov neraz priviedol do rozpakov, ba až znemožnil. Aj keď súhlasil so základnou sofistickou domnienkou, že človek je mierou všetkých vecí, cítil, že by človek nemal používať svoje vedomosti k získaniu bohatstva alebo sily. Jeho hlavným argumentom bolo v podstate to, že väčšina ľudí – vrátane jeho – nič nevie. V tomto smere je známy jeho výrok „Viem, že nič neviem“. Jeho metóda nútenia ľudí zanechať svoje staré domnienky ho urobila jedným z najlepších svetových učiteľov. Bohužiaľ, toto bolo aj to, čo ho priviedlo k poprave.

Sokratova metóda učenia je známa aj ako „Delfská metóda“. Touto metódou mohol Sokrates pomôcť nájsť odpoveď počas debaty. Jedným z príkladov je aj nasledovný rozhovor. Sokrates sa najprv spýta otázku, a potom sa doslova háda s partnerom, až pokým ten nezavrhne starú odpoveď a spolu nesformulujú novú odpoveď na otázku. Najlepšou časťou tejto stratégie je to, že sa Sokrates zriekne všetkých vedomostí, ktoré mal o konkrétnom subjekte. Toto dáva človeku šancu skutočne porozmýšľať o odpovedi.

„Čo je to odvaha?“ spýtal sa náhodou vojaka.
„Odvaha je udržať si pozíciu, keď sa veci zostrujú.“
„Ale keď stratégia vyžaduje odchod?“
„V tom prípade si pozíciu neudržíte – to by bolo slabé.“
„Potom súhlasíte, že odvaha nie je ani udržanie si pozície ani ústup.“
„Myslím, že áno. Neviem.“
„Ja taktiež neviem. Možno to môže byť iba používanie hlavy. Čo na to hovoríte?“
„Áno, to je to. Používanie hlavy, to je ono.“
„Potom môžme povedať, aspoň hypoteticky, že odvaha je prítomnosť mysle – rozumné rozhodnutie v čase stresu?
„Áno.“

Sokratická metóda aj dnes stále používa v niektorých oblastiach. Piloti sa trénujú touto metódou. Tento typ tréningu zahrňuje niekoľko sérií testov a prehľadov výsledkov.

Hoci bol Sokrates veľmi obdivovaný ako skvelý učiteľ a rečník, musel znášať posmešky za svoje politické názory. Sokrates bol hlboko pobožným človekom a patriotom, ale stále nesúhlasil s mnohými politikmi Aténskej vlády a spoločnosti. Mal už aj nasledovníkov, ako Platóna a Xenofónta a jeho kolegovia sa cítili ohrozený osobou s toľkým vplyvom. V r. 399 p. n. l.

bol obvinený z bezbožnosti a kazenia mládeže.

Sokrates bol súdený v Aténskom senáte. V porote bolo 501 mužov a bol 60 hlasmi odsúdený z bezbožstva. Sokrates nedovolil jeho rodine a priateľom aby prišli a prosili o jeho život. Namiesto toho sa pokúsil presvedčiť súd o svojej nevine. Tvrdil, že si nezaslúži smrť alebo vyhostenie, pretože neurobil nič zlé. Toto nahnevalo súd tak veľmi, že viac ako 80 hlasov bolo sa zmenilo v prospech rozsudku. Sokrates bol odsúdený na smrť vypitím veľmi silného jedu. Zaujímavým faktom o tejto metóde popravy je to, že bola zakázaná okrem prípadov zlodejstva, únosu a krádeže v chráme.

Dnešní kritici Sokrata tvrdia, že nebol guruom filozofie a vzdelania za ktorého ho mnohí považovali. Ich hlavným tvrdením je, že si protirečil, keď sa považoval za patriota a pritom zhadzoval Aténske právo. Treba si však zapamätať, že Sokrates bol príkladom toho, že človek môže nesúhlasiť so zákonom aj bez jeho porušovania. Jeho hlavná ilustrácia tohto pohľadu bola jeho samovraždou. Odmietol pomoc svojich priateľov, keď sa snažili pomôcť utiecť mu z väzenia. Namiesto toho dobrovoľne prijal rozsudok hoci sa cítil úplne nevinný.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?