Sofokles Antigona

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5003×

Příbuzná témataSofokles Antigona


Téma:Príbeh Antigony,ktorá napriek Kreontovmu zákazu pochovala svojho
brata Polynejka.
Prostredie,kde sa dej odohráva:Dej sa odohráva v antickom Grécku.
Hlavné postavy:Antigona-dcéra tébskeho kráľa Oidipa.
Kreon-neoblomný,tvrdohlavý a nerešpektoval božské zákony.Tébsky kráľ.
Eurydika-Kreonová manželka.
Haimon-nešťastný,spáchal samovraždu.Kreonov syn.
Ismena-mladšia sestra Antigony.
Dej:
Po vražde kráľa Oidipa sa jeho synovia,Eteokles a Polynejkos,dostali do sporu o vládu nad Thébami.Vyhnaný Polynejkos našiel útočište v Arge,odkiaľ pritiahol proti Thébam s veľkým vojskom.V súboji padli obaja bratia a novým vládcom Théb sa stal Kreon.
Kreon,Oidipov švagor,dal slávnostne pochovať Eteokla,ale pod trestom smrti zakázal pochovať Polynejka.Napriek zákazu sa Antigona,ktorú od tohto činu odhovára sestra Isména,rozhodne pochovať svojho brata.Usudzuje,že si treba viac vážiť odveké božské zákony.Je presvedčená,že koná dobre,napriek tomu že jej hrozí trest smrti.
Antigonu prichytia pri čine a Kreon ju rozkáže za živa pochovať.Antigona nič nepopiera a je pripravená zomrieť.Považuje svoj čin za hrdinský.Isména sa snaží sestru zachránit,ale aj ona je obvinená a obe ženy odvádzajú.Za Kreontom prichádza syn,Haimon,s ktorým je Antigona zasnúbená a snaží sa ho odradiť od vykonania rozsudku.
Celé mesto ľutuje Antigonu.Nikomu sa nepáči,že práve ona ma zahynúť za svoj slávny skutok.No Kreon je neoblomný.Nakoniec ale omilostí Isménu,no trest pre Antigonu ponechá.
Antigonu odvádzajú v svadobných šatách do kamennej hrobky.Antigona narieka a prirovnáva svoj osud k osudu Tantalovej dcéry,ktorá z brečtanu vrástla do skaly.Ľutuje svoju mladosť a smúti za neprežitými dňami,o ktoré je pripravená.Prosí Théby a jej obyvateľov o účast na jej nespravodlivej smrti.
Za Kreontom prichádza veštec Teiresias.Bohovia mu nechceli priať obetu.Príčinou ich nepriazne k Thébanom sú Kreontove bezbožné skutky.Kreon si najprv myslí,že veštcovi ide len o zisk,ale nechce si znepriateliť bohov,a tak ruší svoje príkazy.Rozkáže pochovať Polynejkovo telo a sám ide pre Antigonu do hrobky.
Do paláca prichádza posol so smutnou správou.Kreon prišiel neskoro.Antigona sa obesila na závoji a pred otcovými očami sa vzápäti prebodol Haimon.Keď sa to dozvedela Haimonova matka,išla k oltáru a prebodla si srdce.Pred smrťou ešte prekliala Kreonta.To bol trest,ktorý stihol vládcu Théb ,lebo si nevážil božských a ľudských zákonov.

Myšlienky,ktoré sa mi páčili:,,Ak je to nemožné,aj pokus o to je zbytočný.“
,,Nepatrí sa,aby hrdo zmýšľal ten,kto má len postavenie otroka.“
,,Človek má dovtip-preto neuniká nič pred zámermi jeho rozumu.“
,,Ak ma za to čaká smrť-tak iste krásna.“

Záver:Dielo ma veľmi neoslovilo,lebo nemám rád diela,kde osudy hrdinov končia tragicky. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?