Sny, spánok a snový sex

Kategorie: Psychológia (celkem: 235 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 8976×

Příbuzná témataSny, spánok a snový sex

Jasné snívanie pre mnohých ľudí predstavuje jedinečnú príležitosť na splnenie niektorých ich sexuálnych túžob. V snívaní sa môžeme uvoľniť a odvážiť sa na sexuálne experimenty. Môžeme mať uvoľnený sex – a bez následkov. Snívanie je priestor, kde sa môžeme pokúsiť o svoje najintímnejšie sexuálne fantázie. Podľa mnohých výpovedí je snový sex veľkolepým zážitkom – teda že orgazmus v snoch je obzvlášť intenzívny. Schopnosť ľudí dosiahnuť počas snívania silný orgazmus je aspoň čiastočne vyvolaná tým, že v snovom spánku je naše telo úplne uvoľnené – oveľa väčšmi ako pri akomkoľvek odpočívaní v bdelom stave. Psychologicky však musíme zvážiť: Je niečo v živote súkromnejšie ako sen? Pravdou o snívaní je, že vo svojich snoch môžeme robiť všetko, čo chceme, a nikto nebude nikdy múdrejší ako my sami. Toto oslobodenie od spoločenských ohľadov a zákazov spolu s uvoľnením tela je najpravdepodobnejšou príčinou silného orgazmu v snových sexuálnych dobrodružstvách.
Počas snívania bývajú sexuálne vzrušení nielen muži, ale i ženy. U mužov sa zvyčajne vyvinie erekcia počas každej periódy snového spánku. Ženy reagujú podobne, vagína je zaplavená zvýšeným tokom krvi a klitoris sa „postaví“. Vzrušenie genitálií je normálnou črtou snového spánku. Každú noc všetci prechádzame cyklami s periódami vzrušenia a uvoľnenia, ktoré sú spolu dobre zladené.
Znamená to snáď, ako sa domnieval Freud, že naše sny sú skutočne o sexe, či si to chceme pripustiť alebo nie? Snívame o sexe každú noc, dokonca aj v maskovanej forme a nedáva nám naše telo nesprávnu predstavu o tejto pravde? Je zaujímavé, že v testoch, ktoré sa robia v spánkových laboratóriách, kde výskumníci prebúdzajú mužov i ženy počas periód ich snovej sexuálnej aktivity (meranej pomocou špeciálnych zariadení), erotická snová obrazotvornosť často nie je spojená s periódami fyzického vzrušenia. To znamená, že ak vzrušeného muža alebo ženu prebudia a spytujú sa na ich sny, títo nehovoria priamo o sexuálnej aktivite. Napríklad muž s erekciou môže práve tak dobre hovoriť o tom, ako trčal s autom v pouličnej zápche, ako aj priamo o nejakom sexuálnom scenári. To isté platí aj pre ženy. Teda, svedectvá ukazujú, že existuje nejaká nie veľmi silná súvislosť medzi periódami sexuálneho vzrušenia a našej účasti v obrazoch sna.

Skôr sa možno domnievať, že periódy vzrušenia sa vyskytujú v pokojnejších hladinách nášho tela a môžu byť skôr psychologickou ako reflektívnou funkciou, teda takou, ktorá by mala značný vplyv na psychologický stav tela. Toto zistenie by sa však nemalo interpretovať tak, že medzi našou mysľou a telom počas spánku neexistuje žiadny vzájomný vzťah. Ako vieme z osobnej skúsenosti, ak prežívame zrejmý sexuálny sen, často sa prebudíme so zistením, že sme aj fyzicky vzrušení. Podobne, ak máme jasný sen a potom ho smerujeme do sexuálnej činnosti a k jej vyvrcholeniu, často spoznáme, že naše telo reaguje adekvátne. A hoci sú výpovede, že ľudia môžu snívať o orgazme bez toho, aby ho fyzikálne zažili (konkrétne muži, ktorým sa sníva o orgazme bez zážitku ejakulácie), treba vidieť, že raz často, raz menej často u mužov prichádza k ejakulácii ako reakcii na ich vnímané snové zážitky. To sú tie príslovečné „mokré sny“, ktorých skúsenosť dobre poznajú nielen tak muži, ako i ženy.
Ak muži majú zo svojho bdelého života skúsenosť, že neudržia erekciu alebo nedosiahnu vrchol, sú často posielaní do spánkových laboratórií za účelom zistenia príčiny týchto ich ťažkostí. Informácia, či pacient je schopný v priebehu snového spánku dosiahnuť erekciu, umožňuje lekárovi stanoviť, či pacientova impotencia je vyvolaná fyzicky alebo psychicky. Ak príslušný test ukáže, že pacient je schopný dosiahnuť erekciu v snovom spánku, potom problém s dosiahnutím erekcie v bdelosti má diagnózu, ktorá súvisí s psychickými faktormi, ktoré zabraňujú vzrušeniu – napríklad odcudzenosť svojmu partnerovi, sexuálna nuda, strach z výkonu a podobne. Ak muž počas snového spánku erekciu nedosiahne, potom je pravdepodobne fyzicky impotentný. To pre lekára znamená, že má zistiť, ako a prečo sa tak stalo. Zdá sa, že tie isté zistenia platné pre mužskú impotenciu, by sa s opatrnosťou mohli vzťahovať aj na ženy. Napríklad, ak žena zistí, že môže dosiahnuť orgazmus vo svojich snoch, malo by ju to ubezpečiť, že táto jej schopnosť je fyzicky v poriadku. Sex a Freud:
Freudovým fundamentálnym psychodynamickým princípom je, že ľudské sexuálne pohnútky, ktoré vychádzajú zo zložky ONO našej osobnosti, sú veľmi výrazné. Freud tvrdí, že väčšina nášho správania je motivovaná sexuálne. Tým vlastne Freud povedal, že ľudia sú pod rúškom pretvárky „milého“, „spoločenského“ a „civilizovaného“ správania v skutočnosti v stálej ruji, ale že z dôvodov „civilizačných“ vplyvov spoločnosti sa povznášajú nad tieto sexuálne žiadostivosti. Jednou zo základných Freudových premís je, že primitívne a elementárne hnutia existujúce v ľudskom zvierati sú potlačené a že práve táto represia nám umožňuje udržiavať fungujúcu spoločnosť.

Preto nebeháme okolo ako zúrivé, drancujúce, živé beštie, nespíme s členmi vlastnej rodiny, nevraždíme sokov, máme sex len so súhlasom partnera a podobne. V spoločnosti sú tieto hlbšie pohnútky a žiadostivosti obmedzované, hoci stále sú v nás prítomné. Ale daňou, ktorú za všetko toto potláčanie platíme, je, že sme v rôznej miere extrémne sexuálne frustrovaní. A mnohé nerovnováhy a neurózy, ktoré Freud videl v každodennom živote, pripísal priamo na konto tejto frustrácie. Ak sa opäť pozrieme na ľudskú fantáziu v snívaní, stojí za to všimnúť si, že prvou vecou, o ktorú mali záujem mnohí snívajúci, bolo zapojenie sa do sexu. Je prekvapujúce, že len čo sa v snívaní „zrejmé“ pravidlá rozplynú – teda keď si snívajúci objekt prestane mýliť sen s realitou a uvedomí si, že už nemusí dodržiavať žiadne „pravidlá“ -, ihneď sa začne správať podľa Freudovej teórie. Častokrát snívajúci vo svojich snoch pripúšťajú vykonávanie všetkých druhov milostných aktov, a to aj takých, ktoré by bdelá spoločnosť považovala za extrémne amorálne. Ženy hovoria o divokej žiadostivosti, o túžbe dosiahnuť orgazmus s kýmkoľvek a čímkoľvek čo im príde do cesty. Muži voľne hovoria o „zmocnení sa prvej ženy, ktorú zbadajú“, ani nečakajúc na jej súhlas. Pohlavná túžba je taká silná, že a sexuálne frustrácia taká vysoká, že subjekty bez najmenšieho zaváhania zanechávajú všetky zábrany a pretvárky „slušnosti“ a „civilizácie“. Ak si snívajúca osoba „uvedomí“, že sníva, „uvedomí“ si tiež, že neexistujú žiadne reálne spätné účinky jej milostného aktu. „Vie“, že ju nemôžu chytiť a trestať a tiež, že sa o tomto jej správaní nikdy nikto nedozvie. V tomto type prostredia, podľa Freuda, niektoré celkom základné pudy víťazia nad ľudským zverom a celkom ho opantajú.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?