Sme rôzni – sme rovní (úvaha)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 5501×

Příbuzná témataSme rôzni – sme rovní (úvaha)

Na svete žije viac ako šesť miliárd ľudí. Odlišujú sa od seba jazykom, náboženstvom, kultúrou, farbou pleti. Toto všetko môže vyplývať z historických i národných dôvodov. S takýmito odlišnosťami sa stretávame pri všetkých druhoch spoločenského styku. To, že sme rôzni je prirodzené a prirodzené je preto aj rešpektovať to. Avšak mnohí niečo odlišné pokladajú za čudné, smiešne alebo dokonca nesprávne. Takto tiež hodnotia ľudí s inými názormi, vierovyznaním alebo farbou pleti.
Je veľmi veľa rôznych skupín ľudí, ktorí si myslia, že oni sú dokonalí a ostatní sa im nemôžu rovnať. Je hrozné sledovať kdekoľvek na ulici, ako si niektoré „holé“ hlavy vybavujú účty. Neuvedomujú si svoje choré zmýšľanie. Úplne sa stotožňujú s nesprávnymi myšlienkami, ktoré sa im rodia v hlavách. Ubližovať nielen psychicky, ale aj fyzicky, biť sa, vyhrážať sa pištoľou, je len časť zla, ktoré páchajú. Nedá sa pochopiť ich konanie a nedá sa ani vcítiť do kože človeka, ktorému ubližujú. Bojí sa vyjsť na ulicu len preto, lebo je iný ako oni. Je to smutné. Čo zlé títo ľudia robia? Trpia len kvôli tomu, že majú iné názory, vierovyznanie, farbu pleti,.. Ale každý človek na tejto Zemi má právo na pokojný, slobodný život, vzdelanie. Aký je to život- mať strach o seba a svoju rodinu? Každému, kto niekoho odsudzuje kvôli odlišnosti, by som dopriala aspoň jeden deň v jeho koži. Potom by si snáď uvedomil svoje chyby. Kedy ľudia konečne pochopia, že sú si rovní? Akoby nestačili prírodné katastrofy, vojny. Nie. My chceme ďalšie problémy. Strpčovať si navzájom život netoleranciou, sebeckosťou, nenávisťou. Či je beloch, černoch, kresťan, moslim, z bohatej, či chudobnej krajiny, dokáže ľúbiť ako ostatní. Rovnako ako ostatní chce žiť v mieri, byť šťastný, mať svoju rodinu a priateľov. Kto, alebo čo nás prinúti sa nad sebou zamyslieť? Neviem. Ale potom už môže byť neskoro. Nenávisť plodí nenávisť a to je najhoršie, čo môže v človeku byť. Aj obyčajný úsmev dokáže v druhom človeku vyčarovať radosť. Stačí tak málo. Ľudia, ktorí nenávidia a odsudzujú, by sa mali najprv zamyslieť nad sebou. Treba hľadať chyby najprv na sebe, potom na iných. Vždy je nádej zmeniť sa. Treba len chcieť.
Existuje len jedna planéta, na ktorej je život. Planéta Zem. Všetci by sme jej mali byť povďační. Život máme len jeden, a tak ho nepremárnime nenávisťou. Naplňme ho láskou a porozumením.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?