Slovensko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 2807×

Příbuzná témataSlovensko

TVÁRNOSŤ POVRCHU (RELIÉF)

Je výsledkom činnosti človeka a prírody (voda, vietor, ľadovec) na povrch, ktorý vznikol hrotovými pochodmi (vrásnenie, zdvih, pokles).
Najviac sa na krajine prejavuje činnosť vody (riek, dažďa…). Väčšina slovenských riek vyhĺbila údolie v tvare písmena V. Menej odolné horniny - údolia širšie. Odolnejšie pôdy - údalia užšie a strmšie. Rieka ukladá najprv ťažšie (kamene, štrk…), potom ľahšie materiály (piesok…). Tam kde sa rieka vyteká z pohoria do kotliny sa vytvára náplava materiálu. Majú tvar kužeľa, napr. ako ten, ktorý vytvoril Dunaj pri Bratislave. Je taký mohutný, že odtlačil ústie Váhu až ku Komárnu kde sa vlieva do Dunaja. Voda, ktorá rozpúšťala vápence a dolomity a tak formovala jaskine, závrty a priepasti.
Činnosťou vetra vznikli pieskové presypy (duny) a spraše. Duny sú najmä v Záhorskej nížine. V súčastnosti sú porastené (spevnené) borovicovým lesom. Spraš je typická pre Podunajskú nížinu. Vietor odnáša čiastočky pôdy aj v súčastnosti a preto treba vy sádzať stromy a kríky (vetrolamy).
Ľadovce zanechali výrazné stopy činnosti najmä v Tatarách. Štíty Tatier sú preto ostré. Bez činnosti ľadovcov by boli zaoblenejšie. Ľadovec vytvára údolia v tvare písmena U a vytvoril aj Tatranské plesá. Napr. Megusovská, Mlynická, Veľká studená dolina. Na našom území boli iba horské ľadovce.
Teraz sa v krajine najviac prejavuje činnosť človeka. Obrába pôdu, ťaží horniny, stavia cesty, hrádze… Najvýraznejšie človek zasahuje do prírody pri ťažbe (haldami).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?