Slovensko - geologická stavba a nerastné suroviny

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)Slovensko - geologická stavba a nerastné suroviny

GEOLOGICKÁ STAVBA A NERASTNÉ SUROVINY
Karpaty sú mladé pohorie, vzniky vrásnením na konci druhohôr a v treťohorách. V mladších treťohorách sa Karpaty rozlámali na kryhy. Niektoré vystúpili - pohoria (Malé Karpaty, Tatry), iné poklesli - kotliny (Žilinská, Turčianska), nížiny (Podunajská, Východoslovenská a Záhorská) sú súčasťou rozľahlej Panónskej panvy. Na Slovensku sa Karpaty delia na Západné a Východné. Hranica je na úpätí Slanských vrchov a Čergova. Karpaty sa pozdĺžne delia na vnútorné a vonkajšie. Hranica medzi nimy na úpätí Malých Karpát, Strážovských vrchov, Malej Fatry, severnom úpätí Tatier, východnej časti Slovenského rudohoria, Slanských a Vihorlatských vrchov.
Vonkajšie Karpaty vytvárali sa v starších treťohorách. Budované sú flyšom. Flyš - tvoria vrstvy pieskovcov a íľovcov. Pieskovec - odolný voči zvetrávaniu. Kde prevažuje sú vysoké vrchy a chrbty (Babia hora, Veľká Javorina)
Íľovec - menej odolný. Kde sa vyskytuje sa vytvorili doliny a brázdy. Vonkajšie Karpaty sú chudobné na horniny. Využíva sa iba pieskovec.
Vnútorné Karpaty - zložitejšia geologická stavba. Tvoria ich jadrové a sopečné pohoria.
Jadrové pohoria - prvohorné a staršie kryštalické horniny (ruly, svory, žuly). Tvoria najvyššie vrchy v Tatrách a ostatných pohoriach.
Okolo kryštalických hornín sú vrstvy vápencov, dolomitov, bridlíc, pieskovcov, slieňov. Jadrové pohoria sú v strednej časti klenby Karpát (Malé Karpaty, Strážovské vrchy, Tribeč, Malú a Veľkú Fatru, Tatry, Nízke Tatry, Slovenské rudohorie). Najzložitejšia stavba - Slovenské rudohorie, jeho súčasťou sú krasové územia (vápence, dolomity) Slovenský kras, Slovenský raj, Muránska planina. Jadrové pohoria - rudy železa, medi, antimónu. Ťažba hlavne nerudných surovín. Vápenec - cement, vápno, stavebné účely. Magnezit - izolačný materiál. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?