Slovenské kúpele

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3893×

Příbuzná témataSlovenské kúpele

Slovensko ohraničuje na severe a severozápade mohutný oblúk Karpát, na juhu veľtok Dunaja. Rozvetvené zalesnené pohoria sa tiahnú cez krajinu od západu na východ ako nepretržitá reťaz a na juhu prechádzajú do Podunajskej nížiny. Pri geologickom stvárňovaní tohto reliéfu vznikali v zemskej kôre mohutné zlomy, ktoré vytvorili cestu pre vyvieranie mnohých minerálnych prameňov. Na liečebné účely sa v súčasnosti využívajú minerálne a termálne pramene v 21 kúpeľných a klimatických miestach v Slovenskej republike.

Trenčianske Teplice
Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele. Nachádzajú sa na severozápadnom Slovensku v jednom z bočných údolí stredného Považia v nadmorskej výške 242 m. Liečivé vlastnosti minerálnej termálnej vody sa od nepamäti využívajú na liečbu chorôb pohybových ústrojov, organických nervových chorôb a poúrazových stavov. Turčianske Teplice
Medzi kúpeľné mestá zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov sa zaraďujú aj malé kúpele so starou tradíciou Turčianske Teplice. Ležia v náhornej rovine horného Tupca na úpätí juhozápadných výbežkov Veľkej Fatry v nadmorskej výške 518 m. Vďaka svojmu chemickému zloženiu a teplote sú jedinými kúpeľmi na Slovensku zameranými aj na niektoré choroby obličiek
a močových ciest. Sliač
Vo svete sú známe iba štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Jedné z nich sa nachádzajú v liečivých kúpeľoch na Sliači. Nachádza sa na strednom Slovensku, na ľavom okraji rovinného úvalu Hrona, medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v nadmorskej výške 373 m. Vďaka charakteru prírodných vôd sa na Sliači liečia civilizačné choroby, predovšetkým chronické choroby obehových ústrojov. Liečia sa tu aj choroby srdca a ciev.

Bardejovské kúpele
Na severovýchodnom Slovensku v najsevernejšej časti Šariša na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd v nadmorskej výške 325 m v blízkosti Bardejova sa nachádzajú Bardejovské kúpele. Minerálne vody sú bohaté na železo, sodík a vápnik. V kúpeľoch sa poskytuje komplexná kúpeľná liečba na vysokej medicínskej úrovni pacientom s chorobami tráviacich ústrojov, nešpecifických chorôb dýchacích ciest a stavmi po celkovej fyzickej a duševnej vyčerpanosti. Číž
Pri hraniciach s Maďarskom, v okrese Rimavská Sobota, v rovinatom kraji povodia rieky Rimavy v nadmorskej výške 174 m sa nachádzajú malé slovenské kúpele s liečivou jódovou vodou Číž.

Základným prírodným liečebným prostriedkom sú pramene cennej chloridnej, sódnej a jódovej vody studenej minerálnej vody. Jeden liter vody obsahuje 13,63 gramov minerálných látok. Liečia sa tu niektoré z chorôb pohybových ústrojov, nezápalné ochorenia kĺbov a chrbtice a bolestivé stavy šliach.

Štrbské pleso
Klimatické kúpele Štrbské pleso zaujímajú pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenie medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku. Ležia pri rovnomernom jazere glaciálneho pôvodu v nadmorskej výške 1 375 m. Liečia sa tu aj chronické zápaly priedušiek a alergické nádchy ťažšieho stupňa.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?