Škodlivé vplyvy na dýchaciu sústavu (fajčenie)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)Škodlivé vplyvy na dýchaciu sústavu (fajčenie)

Medzi najškodlivejšie vplyvy, ktoré bežne pôsobia na našu dýchaciu sústavu, patrí smog, výfukové plyny z áut, ale predovšetkým fajčenie. Niekto si môže povedať, že fajčenie predsa nie je bežný vplyv, pretože ohrození sú len samotní fajčiari, ktorí fajčia z vlastnej vôle. Nie je to však pravda. Existuje totiž tzv. pasívne fajčenie. Pasívny fajčiar je každý, kto je nútený zotrvávať v uzavertých priestoroch, v ktorých sa fajčí. Koncentrácia oxidu uhoľnatého v takýchto priestoroch niekedy prekračuje hranicu povolenú pre pobyt ľudí. Preto je lepšie, ak sa môže človek vyhnúť takýmto priestorom, aby zbytočne neohrozoval svoje zdravie.
Najväčšie nebezpečenstvo fajčenia tkvie v hlavných zložkách tabaku – v nikotíne a v oxide uhoľnatom. Vplyvom týchto, ale aj iných škodlivých látok obsiahnutých v tabaku, sa riasinkový epitel, prirodzene sa vyskytujúci v dýchacích ústrojoch, mení na dlaždicovitý (nachádzajúci sa na koži alebo v žalúdku). Keďže riasinkový epitel zabezpečuje najmä schopnosť brániť sa voči infekciám, vzniká chronický zápal priedušiek sprevádzaný tzv. „fajčiarskym kašľom“.
Tento chronický zápal môže niekedy prepuknúť do rakoviny pľúc. Tá je u „tuhých“ fajčiarov (t.j. u tých, ktorí vyfajčia aspoň jednu krabičku cigariet denne) až dvadsaťnásobne pravdepodobnejšia, ako u nefajčiarov. V celosvetovom meradle dnes pripisujeme fajčeniu až 15% všetkých ochorení na rakovinu, čo je približne 1,1 milióna prípadov ročne. Okrem rakoviny pľúc fajčenie niekedy spôsobuje aj zhubné nádory ústnej dutiny, hltana, hrtana, pažeráka a horných partií žalúdka, ďalej zhubné nádory močového mechúra, obličiek, slinivky brušnej, hrubého čreva, konečníka a u žien krčka maternice. Taktiež drvivá väčšina ľudí trpiacich na zúženie ciev, vysoký krvný tlak či kôrnatenie tepien, sú fajčiari.
Na Slovensku zomiera na choroby súvisiace s fajčením ročne asi 20 tisíc ľudí. Život fajčiarov sa skracuje celkove o 8 -10 rokov (priemerne o 5 min pri vyfajčení jednej cigarety). Absolútna väčšina ľudí, ktorí zomreli na infarkt alebo rakovinu pľúc, boli fajčiari.
Podľa posledných overených údajov hnutia Liga proti rakovine, polovica mužov a viac ako tretina žien na Slovensku fajčí. Ročná spotreba cigariet je u nás v priemere 2400 kusov na osobu. V našej krajine zomrie ročne až 11 000 ľudí na choroby spôsobené fajčením. Deti začínajú fajčiť už vo veku jedenásť rokov. A čo je povšimnutiahodné, viac než polovica z nich zostane fajčiarmi aj v dospelosti.

Onkológovia konštatujú, že v roku 1995 im pribudlo 24 000 nových pacientov s chorobami spôsobenými fajčením, ktorých počet ročne vzrastie o neuveriteľných 300 až 500 osôb.
Nikotín, vyvolávajúci príjemné pocity a uvoľnenie, žiadne problémy nevyrieši, iba oddiali ich riešenie. Cigareta vám nepomôže, iba uškodí vášmu telu. Preto je dobré s fajčením radšej ani vôbec nezačínať. Najmä v mladom veku 11 – 15 rokov je to mimoriadne nebezpečné, pretože dýchacia sústava sa ešte stále vyvíja. Ja osobne nikdy fajčiť nebudem, pretože nechcem škodiť sebe ani ľuďom okolo mňa.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?