Sídla

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 2155×

Příbuzná témataSídla

Ľudia žijú na rôznych miestach, kde sú založené mestá, dediny, velkomestá, a niektorý ľudia žijú aj na samotách, ktoré sú niektoré väčšie, niektoré menšie. Dediny vznikajú okolo poľnohospodárskych usadlostí a býva v ních niekoľko sto obyvateľov. Môžu mať niekoľko obchodov a veľké dediny majú aj školu. Mestá majú zvyčajne niekoľko tisíc obyvateľov, majú nákupné stredisko, trhovisko, sídlia v ních rozličné firmy. Veľkomestá sú centrom správnych orgánov, obchodu, kultúry, náboženstva. Každé veľkomesto má niekoľko rozličných zón ako sídlisko, priemyselná zóna, potravinárska zóna, a tak ďalej. Veľkomestá s počtom obyvateľov nad 1000 000 obyvateľov sa nazývajú megamestá. Najväčšie megamesto je Mexico City s počtom obyvateľov 20 000 000.


Dediny

Viac než polovica obyvateľov žije na vidieku, večšina si zarába na živobytie poľnohospodárstvom, ale sú aj obyvatelia, ktorý žijú na vidieku a za prácou dochádzajú do mesta. Tvar dediny: V rozličných častiach sveta sú dedinské domy a iné budovy usporiadané do rôznych tvarov: v niektorých častiach afriky sa domy stavajú do kruhu nazývaného kraal, v jeho strede sa v noci drží dobytok.

Veľkomestá

V Gréckej a Rímskej dobe žilo v mestách len niekoľko tisíc obyvateľov, dnes žije v mestách viac než 1 000 000 obyvaťeľov. Veľkomesto vzniká vtedy, keď prerastie ostatné mestá, mesto sa potom stáva centrom obchodu a sídlom úradov. Iné mestá vyrástli zo známych centier vzdelanosti a náboženstva pretože mali dôležité prírodné zdroje a premysel. 1. Hlavné mestá: Každý štát má svoje hlavné mesto, ktoré je pre krajinu veľmi dôležité, je sídlom vlády a centrom kultúrneho života. 2. Súmestia: Niektoré mestá sa rozrastajú a zaberajú okolitú krajinu, až pohltia aj menšie mestá a niekedy sa rozrastú až sa spoja z ďalšími veľkomestami, takéto mestá nazývame súmestia.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?