Severná Amerika

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: petr-heller
  • Datum přidání: 15. října 2005
  • Zobrazeno: 8226×

Příbuzná témataSeverná Amerika

Rozkladá sa približne v rovnakých geografických šírkach ako Európa. Na severe je pokrytá ľadovcom, smerom na juh lesom a juh prérijným rastlinstvom. Stredohorský reliéf Appalačských vrchov vytvára prírodnú hrádzu medzi Atlantickým oceánom a vnútrozemím. Kordillery a Skalisté vrchy oddeľujú Tichý oceán od vnútrozemia. Kordillery sú dopravnou i bioklimatickou prekážkou. Územie SA zasahuje do všetkých klimatických pásiem. Prevažná časť sa však nachádza v miernom pásme. Väčšiny pohorí preniká horúci tropický vzduch hlboko do vnútrozemia, až do oblasti Veľkých kanadských jazier. Chladné arktické prúdenie s mrazom a snežením negatívne ovplyvňuje západné pobrežie.

Panvy vo vnútri Kordiller a približne 500km pruh v západnej časti povodia rieky Mississippi leží v zrážkovom tieni a rastlinná výroba je tu možná len pomocou umelého zavlažovania. Hranica medzi suchou západnou a vlhkou východnou časťou prebieha približne na 100°z.d. Východná časť je zásobovaná zrážkami z Mexického zálivu a Atlantického oceánu. Chladný Labradorský prúd negatívne ovplyvňuje v zime celú oblasť New Yorku a spôsobuje výrazné ochladzovanie. Nad panvou Mississippi sa stretávajú studené masy polárneho vzduchu s teplými vetrami od Mexického zálivu a ich spol. vplyvy môžu poznačiť výsledky úrod- v niektorých prípadoch vznikajú ničivé vzdušné víry- tornáda.

Vážnym problémom je životné prostredie.

V prérijných oblastiach dochádza v dôsledku niekdajšieho vyrúbania lesných porastov k výraznej erózii pôdy.

SV USA a JV Kanady trpí na kyslé dažde.

Asi 50% kyslých dažďov, ktoré padajú na kanadské územie zapríčiňuje priemysel USA.

SA dosiahla významné úspechy pri znižovaní emisií z auto. motorov.

Preto sú SA rieky a jazerá, zásluhou zvýšenej pozornosti živ. prostredia, čistejšie ako v minulosti.Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?