Seminárka Koenzym Q10

Kategorie: Chémia (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: annavicena
  • Datum přidání: 15. ledna 2011
  • Zobrazeno: 1727×

Příbuzná témataSeminárka Koenzym Q10

Koenzým Q10

Úvod:

S našim nezdravým životným štýlom sa do nášho života dostalo veľa vitamínových prípravkov i potravinových doplnkov, aby nám zabezpečili krásu, štíhlu líniu i pevné zdravie, resp. zaistili potravinárskym, kozmetickým a farmaceutickým firmám finančný obrat. Jedným z takýchto módnych doplnkových produktov sa stal aj koenzým Q10 vďaka svojej všestrannosti.

Teória:

Koenzým Q10 (CoQ10) je známy tiež ako ubichinón (alebo ubichinol). Jeho užívanie zabezpečuje odstránenie únavy, urýchlenie vyzdravenia i zlepšenie výkonu pri fyzickej záťaži. Avšak sa odporúča aj pre pacientov s vysokým krvným tlakom i paradentózou. V posledných rokoch sa uplatňuje aj v kozmetike, kde sa pridáva do krémov ako osvedčený prostriedok na odstránenie vrások. CoQ10, lipofilný benzochinón, ku ktorému sa viažu u človeka a väčšiny cicavcov 10 izoprénových podjednotiek v postrannom reťazci (Obrázok 1. a Obrázok 2.), bol objavený na konci 50-tych rokov, kedy bol izolovaný z mitochondrií hovädzieho srdca a identifikovaný ako súčasť dýchacieho reťazca. Potom sa zistilo, že CoQ10 sa nachádza nielen na vnútornej mitochondriálnej membráne, ale aj na ostatných membránach bunky (vonkajšia membrána mitochondrie, Golgiho aparát, lyzozómy, jadro, plasmatické membrány). S týmito sa postupne odhalia jeho ďalšie funkcie v ostatných bunkových orgánoch. Avšak jeho funkcia v mitochondrii je zistená:

• Je redoxným prenášačom elektrónov v dýchacom reťazi pre ATP

• Reguluje prechodné póry ktoré zabezpečujú permeabilitu

• Zúčastní sa na prenose v extramitochondriálnych redoxných reťazoch v plasmatickej membráne a lyzozóme

• Reguluje fyzikálno-chemické vlastnosti bunkových membrán

• Predstavuje jediný lipofilný antioxidant, ktorý si je organizmus schopný sám syntetizovať

• Pôsobí rovnako ako pre-oxidant1

Podľa klinických a experimentálnych štúdií podávanie CoQ10 (prípadne jeho syntetického derivátu idebenónu) viedlo v mnohých prípadoch k zlepšeniu zdravotného stavu postihnutého jedinca. Prvé výskumy so syntetickým derivátom CoQ10 uskutočnili japonskí vedci v 60-tych rokoch minulého storočia. Po ďalšej štvrti storočia idebenón bol aj predstavený medzi liečebnými prípravkami. Hoci úspešnosti derivátu bolo dokázané, ani tak syntetická látka nemôže nahradiť prirodzený CoQ10.

Sortiment ďalších objavených foriem prípravkov CoQ sa neustále rozširuje. Cieľom je zvýšiť jeho absorpciu, pretože CoQ10 sa rozpustí iba v tukoch, a účinnosť absorpcie klesá so zvyšovaním užívanej dávky.

Aplikácia a funkcia CoQ10:

Primárny nedostatok CoQ10 spôsobuje rôzne zmeny v syntéze ATP a tak aj rôzny stupeň oxidačného stresu2. Znížená hladina CoQ10 v organizmu bola zistená paralelne s nasledujúcimi patologickými stavmi:

Pri chorobách srdca a ciev (napr. srdcové poruchy, infarkt myokardiu, vysoký krvný tlak, po chirurgických zákrokoch na srdci a cievach) užívanie CoQ znížilo systolický a diastolický krvný tlak. Pri chirurgických zákrokoch sa CoQ10 doplní popri lieku warfarín (na liečbu a prevenciu trombózy; pôsobí proti vitamínu K, čo je derivátom CoQ10), aby sa zabránilo prípadným komplikáciám i sa včas odhalili možné poruchy v zrážanlivosti krvi.

Cukrovka 2. typu patrí medzi rizikové faktory, ktoré prispievajú ku vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Zistilo sa, že hladina CoQ10 v plazme ázijských pacientov bola približne 3-krát nižšia ako u zdravých. Bolo to zaujímavé, lebo v tele prevažoval oxidovaný CoQ10, avšak u zdravých jedincov bol redukovaný CoQ10 v majorite. Výskumníci to vysvetlili ako reakciu organizmu na trvalý oxidačný stres. Trojmesačná kúra s CoQ10 doplnila chýbajúci CoQ10 na normál, avšak pomer redukovaného a oxidovaného CoQ10 sa nezmenil.

Experiment vedcov na zvieracích modeloch s degeneráciou nervovej sústavy dokázal, že sa CoQ10 osvedčil ako možný, sľubný terapeutický prostriedok na tieto typy ochorení (napr. Parkinsonov syndróm).

S pozitívnym účinkom podávania CoQ10 u paradentálnych chorôb sa viacej zaoberajú reklamy ako sa o tom píše v literatúre. Vlastne vedľa nevyhnutnej ústnej hygieny je odporúčané doplnenie stravy s antioxidačnou či multivitamínovou liečbou, kde CoQ10 a vitamín E sa spolu uplatňujú.

Liečebné účinky CoQ10 týkajúce sa rakoviny ešte nie sú dostatočné, ale mnoho výskumov potvrdilo zlepšenie stavu pacienta s jeho kúrou. Interakcia CoQ10 popri chemoterapeutickej liečbe nádorových ochorení u detí i dospelých úspešne zmierňovala poškodzovanie srdcovej činnosti, čo bolo následkom pôsobenia chemoterapeutickej látky antracyklin.

Na vzťah CoQ10 a starnutie sa už tiež zamerali vedci a zistili endogénne koenzýmy Q10 v tkanivách i mitochondriách, ale nerozoznali žiadny viditeľný rozdiel v aktivitách antioxidačných a pre-oxidačných činnostiach2 organizmu, ani rozdiel v dĺžke života pokusného zvieraťa. Avšak CoQ10 má najväčšie uplatnenie v dermatológii a kozmetike, lebo CoQ10 predstavuje v koži prvú antioxidačnú obranu proti starnutiu pleti vplyvom slnečného žiarenia i agresívnym škodlivinám z vonkajšieho prostredia. V kozmetických prípravkoch CoQ10 je kombinovaný s ďalšími účinnými látkami, ako sú napr. vitamíny A, C, E.

Záver:

CoQ10 je v tele prirodzená látka, a preto sa pri väčšine jeho aplikácií nevyskytli žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky. Je súčasťou buniek, zasahuje do ich mnohých funkcií, preto sa dá len ťažko určiť jeho liečebný účinok. To sa o ňom už zistilo, že jeho aplikácia neprináša väčšinou žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky, teda jeho interakcia s inými liekmi a kombinácia s účinnými látkami otvorilo veľa ďalších možností na liečenie ťažších ochorení.

Literatúra:

Hana Rauchová a Martina Vokurková – Současný pohled na koenzym Q10 - Chemické Listy 1, 2009 ISSN 0009-2770

http://www.triedtastedserved.com/prooxidants-antioxidants/pro-oxidants.phpNový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?