Sean Connery životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2286×

Příbuzná témataSean Connery životopis

„Dnes žije len sedem ozajstných filmových hviezd a Sean je jednou z nich.“ Slová Stevena Spielberga majú niečo do seba. Ťažko povedať, koho americký režisér nominoval do zvyšnej šestice, no Sean Connery je nepochybne jednou z najvýraznejších hereckých osobností. A ak sa aj niekedy dostal do úplného prepadáku, jeho prítomnosť dokázala film pozdivihnúť aspoň na pozerateľnú úreveň. Ak však hral v dobrom filme, vždy išlo o kasový trhák...
Celým menom Thomas Sean Connery sa narodil 25. augusta 1930 na periférii škótskej metropoly Edinburgh ako starší z dvoch synov šoféra kamiónu a upratovačky. Podl'a dostupných údajov sa dá usúdiť, že jeho rodičia nepatrili medzi tých bohatších, a tak Sean už ako deväťročný pracoval ako roznášač mlieka, aby prispieval do rodinného rozpočtu. Kedže musel zarábať, odišiel v trinástich zo školy a pracoval ako pomocník na stavbách. V pätnástich vstúpil do Britského král'ovského námorníctva, kde si chcel vybudovať kariéru, no po dvanástich rokoch ho prepustili pre problémy so zalúdočnými vredmi, a tak sa vrátil do Edinburghu. Počas niekol'kých rokov vystriedal množstvo zamestnaní, vo vol'nom čase sa venoval najmä posilnovaniu, čo mu pomohlo dostať sa k pózovaniu pre maliarske a sochárske školy. Svoje svalnaté telo prepožičal aj reklamie na plavky. V roku 1950 získal tretie miesto v kulturistickej sút'aži Mr.Universe a zároveň dostal úlohu spievajúceho námorníka v putovnom predstavení South Pacific. Hoci sa v tom čase chcel ovel'a väčšmi stat' profesionálnym futbalistom, vycítil vel'kú šancu, a tak začal chodiť na hodiny herectva, spevu a tanca. Čoskoro dostal menšie úlohy v televíznych inscenáciách a prvá väčšia úloha prišia v roku 1958 v melodráme Another Time, Another Place. Táto úloha pridala Connerymu dostatok sebavedomia na to, aby sa uchádzal o úlohu agenta 007 - Jamesa Bonda. Producent Harry Zaitzman sa po pohl'ade na Seana dôstojne kráčajúceho po ulici a rozhovore s ním rozhodol mladého elegána angažovať. Nasledovala séria siedmich filmov: Dr. No (1962), Goldfinger (1964), Srdečné pozdravy z Ruska (1966), Thunderball (1965), Žiješ len dvakrát (1967), Diamanty sú večné (1971) a Nikdy nehovor nikdy (1983). Connery nemal k úlohe Bonda nikdy mimoriadne pozitívny vzt'ah, najmä preto, že ho ,,škatul'kovala" do pozície herca v jednej úlohe. Preto si s vel'kou chuťou zahral aj v iných filmoch. Zo spolupráce s režisérom Sidneym Lumetom je azda najznámejší film Vražda v Orient-Expresse.

Mnohí si spomenú aj na historický film podl'a knihy Rudyarda Kiplinga Muž, ktorý chcel byť král'om. Connery patri medzi hercov, ktorí s pribúdajúcimi rokmi získavajú na šarme, a tak sa preňho vždy našli dôstojné, priam hviezdne úlohy. Napríklad v Robinovi Hoodovi sa na chvíl'ku objavil ako král' Richard Levie srdce, v High-landerovi bol mentorom Christophera Lamberta, hral dôstojného mnícha Viliama z Baskervillu v adaptácii knihy Umberta Eca Meno ruže, či roztržitého a prísneho otca Indianu Jonesa zatial' v poslednej časti trilógie. Za úlohu drsného írskeho policajta Malonea v thrilleri Nepodplatitel'ní získal v roku 1987 Oscara (najlepší mužský herecký výkon vo vedl'ajšej úlohe). Od roku 1989 mal síce len dva vel'mi úspešné filmy (Honba na ponorku a Skala), no svojou účasťou pomohol slabším filmom ako Pomstitelia, Pasca či Lov na Červený október (The Hunt for Red October). Zdroj: Tv komplet 21/02.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?