Samuel Beckett Murphy

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1971×

Příbuzná témataSamuel Beckett Murphy

Román sa začína v Murphyho byte v Londýne. Murphy (autor neuvádza jeho krstné meno) sedí vo svojom hojdacom kresle a snaží sa dosiahnuť stav, v ktorom by bol jeho duch úplne oslobodený od okolitého sveta. Náhle zazvoní telefón a vyruší ho. Volá jeho priateľka Celia. Nalieha naňho, aby si našiel prácu. Proti svojej vôli súhlasí, ale najprv si nechá zostaviť osobný horoskop u istého trhového veštca. Celia Murphyho miluje a zostáva pri ňom napriek radám svojho strýka, pána Kellyho; aby ho opustila.
Medzitým, v Dubline, sa Murphyho bývalý učiteľ Neary beznádejne zamiloval do jeho bývalej lásky, slečny Counihanovej. Tá je však úplne posadnutá Murphym a ignoruje ho. Zúfalý požiada svojho ďalšieho bývalého žiaka Wylieho, aby mu pomohol. Ten sa však snaží získať slečnu Counihanovú pre seba. Neary vyšle do Londýna svojho služobníka Coopera, notorického alkoholika, aby Murphyho vyhľadal. Murphy chodí každý deň von, aby si Celia myslela, že si hľadá prácu. On sa však len bezcieľne potuluje po uliciach. Jedného dňa natrafí v bare na istého Austina Ticklepennyho, ktorý pracuje v psychiatrickej liečebni. Ten mu ponúkne svoje miesto. Murphy cíti, že našiel ideálne zamestnanie. Neary zatiaľ celkom vytriezvel z lásky k slečne Counihanovej. Aj naďalej však túži Murphyho nájsť, lebo ho považuje za svojho jediného priateľa. Prepustí Coopera, ktorý ho síce vypátral, ale vzápätí sa opil a stopu stratil. Ten začína pracovať pre Wylieho a slečnu Counihanovú. Neskôr sa všetci štyria stretnú a odchádzajú do Londýna. Murphy medzitým opustil Celiu, ktorá už začínala chápať jeho predchádzajúci samotársky život. Presťahoval sa do liečebne, kde pracuje ako ošetrovateľ. Pacientov považuje za svojich priateľov a tuší, že jedného dňa sa ocitne medzi nimi. Jeden večer hrá šach so svojim obľúbeným pacientom, pánom Endonom. Prehrá. Odrazu odbehne do svojej manzardky a sadne si do hojdacieho kresla, lebo cíti, že by mohol dosiahnuť ideálny stav svojho ducha. V záchode pod manzardkou však vybuchne plyn a Murphy zomiera.
Neary, Wylie, Cooper a slečna Counihanová sa krátko po svojom príchode stretávaju s Celiou. Akonáhle ju Wylie a Neary zbadajú, obaja okamžite zabudnú na slečnu Counihanovú a chcú len ju. Potom sa dozvedia o Murphyho smrti a idú do márnice identifikovať jeho telo. Murphyho posledným želaním bolo, aby jeho telo spálili a popol spláchli v záchode v dublinskom Abbey Theatre. Neary však Coopera poverí, aby balík s popolom jednoducho niekam zahodil. Všetci sa rozchádzajú.

Cooper cestou na stanicu, kde chcel balík zahodiť, natrafí na otvorené pohostinstvo. Opije sa, pustí sa do bitky s jedným z hosťov a hodí mu ho na hlavu. Popol sa rozsype a neskôr je zmetený spolu s odpadkami. Celia, ktorá je opäť sama, sa vrátila k svojmu bývalému zamestnaniu – prostitúcii.

Môj názor: Murphy je mimoriadne zložitý román a obávam sa, že som ho ani ja úplne nepochopil. Kniha je však napísaná s humorom, často ironickým, a preto sa mi páčila.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?