Rudolf Sloboda Uršuľa

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Rudolf Sloboda Uršuľa

Ján Hodža sa pred dvoma rokmi rozviedol s manželkou Blankou Hodžovou a ešte stále sa snaží dať s ňou dohromady, ale ona odmieta. Neskôr stretá kamarátku jeho kolegyne, ktorá sa mu veľmi zapáči. Volá sa Uršuľa, jeho kolegyňa ich predstaví. Jano je s nej unesený a navrhne jej manželstvo. Chcel ju ušetriť. Zaumienil si, že o manželstve nepovie ani slovo, že bude hovoriť o niečom celkom inom, ako keby vôbec nebol zamilovaný, chcel ju ušetriť, aby tu na ulici nemusela vyjadrovať, hoci nepriamo, nejaké city. Janova domýšľavosť zašla až tak ďaleko, že si pomyslel, že Uršuľa je panna a že bol na ňu tvrdý, keď jej len tak z ničoho nič navrhol na ulici manželstvo. Jano si ju zoberie. Po čase stretne Jano svojho priateľa Pcihlu a ten ich pozve na chatu. Uršuľa sa chce odreagovať a prehovorí Jana, aby išli. Na chatu ide Pcihlova žena, jej dcéra a vnučka, Jano a Uršuľa. Uršuľa nachytá Jana s Beátou, vnučkou Pcihlovej ženy Hermíny. Otvorila dvere, mysliac si, že vedú do chodby k ateliéru. Bola to izbička. Na stoličke sedela nahá Beáta a Jano, iba v košeli a v nohaviciach, pri nej kľačal, bozkával jej stehná. Uršuľu si nevšimli. Chcela najprv zakričať. Zvedavosť v nej zvíťazila, čakala, čo sa bude diať. Prečo je Jano oblečený? Beáta sa pootočila, takže bola k Uršuli chrbtom. Jano ju stále bozkával. Pošmykol sa, hlava mu padla do jej lona. Beáta ho stisla nohami. Uršuľa sa ani nepohla. Čakala, že prejdú na posteľ. Chcela to vidieť.. Tu začula na chodbe kroky. Mykla sa a bežala preč. Vliezla do postele. Po chvíli rozmýšľa : Čo to robili, preboha! Veď nesúložili. Alebo predtým. Tie bozky, to bola rozlúčka. Čo robili? Prešla ňou akási diabolská radosť, veď Beáta ešte nemá 15 rokov. Jano chcel v tej dobe kúpiť auto od nejakého Piecka. Pieck prišiel za Uršuľou, nech si vyskúša auto, lebo vraj manžel ho chcel kúpiť pre ňu. Večer sa chcela Uršuľa manželovi pomstiť a povedala manželovi : Ten Pieck je sympatický. Boli sme v tvojom rodisku.. Vieš, čo mi povedal? Že som krásna. Jano nehnevaj sa, my sme sa pomilovali. Hodža pomaly vyliezol z postele, sadol si, utrel si oči. Vyšiel na záchod, obliekol si tepláky, zdvihol telefón. Nikam nevolaj, neprizná sa ti, povie Uršuľa. Zložil slúchadlo, chytil Uršuľu za plecia a začal ňou triasť. Kričal : Ty kurva. Čo si to vyviedla? Uršuľa sa mu vytrhla a vybehla na chodbu. Zamkla sa v kuchyni. Jano búchal na dvere, kričal: Ty kurva, otvor, nech ťa zabijem. S takým lumpom sa nevyspí ani najhoršia cigaňa. Mal päťkrát filcky. Okamžite otvor.

Musíš k lekárovi! Uršuľa sa rozzúrila. Teda Jano jej uveril. Povie: Neboj sa, všetko je v poriadku. Hodža vzal z komory hasák a začal páčiť dvere do kuchyne. Vypadli. Položil hasák na stôl a tresol ženu päsťou po nose a po brade, tĺkol ju, kde len zasiahol. Uršuľa dočiahla hasák, nadvihla oboma rukami a z celej sily trafila manžela po čele. Jano spadol pod stôl. Doparoma, pošepla, ten nežije. Odsúdili ju za vraždu za zvláštnych okolností na 5 rokov väzenia. Vo väzení uvažuje: Spočiatku svoj nový život vnímala v akomsi polosne. Plnila si presne svoje povinnosti, a bolo ich veľa, niektoré celkom nepochopiteľné. Uršuľa pochopila, že zámerom trestu nie je len to, aby sa trestankine zle cítili, alebo aby zabudli na svoje zločiny, prípadne aby im rýchlejšie utiekol čas: bola si istá, že cez všetkých nadriadených ako predĺženou rukou tu spoločnosť pomstila svoju krivdu. Po tom ako výde z väzenia navštívi ju dcéra zavraždeného manžela aj s priateľom Borisom, ktorý písal divadelné hry. Dával jej neprestajne otázky. Pripadal jej hlúpy a spýtal sa jej, či sa jej zdá, že je dnes lepšia a ona mu odpovedala : Človeka vychováva život, každý skutok. Čím je starší, tým je múdrejší. Drsný život spraví z nás múdrejších...ale neviem, či som lepšia, ako to chcete počuť. Dobré sú iba malé deti.


Tento Boris podvedie aj Uršuľu aj Janku. Janke dokonca urobí dieťa a ešte jej pošle svadobné oznámenie, že si berie nejakú inú ženu. Uršuľa býva u svojej sestry Katky. Vytýkala jej, že si nevie nájsť muža. Tento účes odplaší každého muža. Ty sa nevieš učesať. To je jedna vec. Po druhé. Prečo nosíš také hnusné starodávne nohavičky. Keď ťa niekto vyzlečie, tak sa mu určite...nehnevaj sa...nepostaví. Kúp si peknú podprsenku. Voňavkuj sa, čisti si zuby. Musíš chodiť medzi mužov, musíš chodiť vystretá, musíš sa naučiť bozkávať...jednoducho musíš byť ženou. To je všetko. Na návšteve u Ferka Hobáka sa Uršuľa zoznámi s mužom menom Michal Pátek. Pociťuje, že Pátek k nej prejavuje náklonnosť. Michal jej povie, že k nemu môže hocikedy prísť a Uršuľa uvažuje: Uršuľa nezabudla na Pátkovo pozvanie. Tak ju rozrušilo, že nemohla celú noc spať. Povedala si: Vôbec nie je pekný, ale chlap riadny. Iste sa mu páčim. Ale nebude to ako s Hodžom? Aj ten sa zaťal a tak dlho do mňa hučal, až som sa nad ním zľutovala a vydala sa. Bola som hlúpejšia, teraz si dám lepší pozor. Pátka treba riadne preskúmať.

Chce ma pre seba, ale aj pre domácnosť, pre chlapca...koniec-koncov, čo je na tom zlé? Keď si muži berú ženy len pre krásu, príde čas, keď krása zmizne. A keď si ju berú ako pomocníčku do života, pre svoje dieťa, dokonca pre svoje vlastné pohodlie- nevidím v tom nič ponižujúce. Veď aj on bude robiť a starať sa o mňa. Prečo by som nemala uvažovať ekonomicky? Keby mu išlo len o krásu, mohol si nájsť už dávno nejakú. Iste na mne oceňuje aj vzdelanie, aj to, že som poznala život s iným - horším mužom - a možno si na mne cení aj to, že poznám peklo viny a trestu. Prečo by to nemohol vnímať?! Nevyzerá sprostý. Takže by som rada bola matkou jeho synovi, slúžkou v domácnosti...ale čo ak on na tieto veci vôbec nemyslí a chce sa so mnou iba vyspať? Čo ak mal takýchto frajeriek plno - hoci na to nevyzerá. Nuž čo, ani to nie je na zahodenie. Uršuľa si Pátka nakoniec zoberie a žije s ním v jeho dome. Po čase zájde na návštevu k rodičom a tam nájde Pcihlu a Katku. Katka jej oznámi, že si berie Pcihlu za manžela. S Pcihlom preberajú rôzne otázky a príde aj na otázku, či bol Pcihla už zamilovaný: Áno, áno, bol som zamilovaný často. A to je správne. Naopak, kto sa nevie zamilovať, ten je chorý. Udrie Pcihlu po tvári a naštve tak Katku a tá jej povie, aby sa u nej už neukazovala. Dokonca je nepozvala ani na svoju svadbu. Uršuľa nemá šťastie na chlapov, lebo každý chlap, s ktorým si niečo začala, ju podviedol. Aj Pátek ju podviedol s jej známou Novotnou, o tom však nevedela.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?