Rovnováha

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 1364×

Příbuzná témataRovnováha

Tento referát je zamyslením sa nad počínaním si človeka na tejto planéte. Najlepšie bude asi začať od vývoja – teda od úplného počiatku ľudstva samého.

Pokiaľ bol prehistorický človek len lovcom a zberačom, zabíjajúcim len pre udržanie svojho života a svoju potravu dopĺňal ľahko prístupnými plodmi a listami, bolo jeho postavenie v prírodných ekosystémoch porovnateľné s postavením iného teplokrvného cicavca. Vývoj inteligencie, výroba nástrojov a jednoduchých zbraní ho neposunula v rebríčku ekologických ekvivalentov vyššie ako na úroveň najlepších a najúspešnejších. Pomocou týchto nástrojov kompenzoval pri love koristi nedostatok svojej obratnosti a sily. Keď svoje spôsoby lovu vylepšil, zvieratá, medzi ktorými žil, stali sa plachšími a pre človeka bolo čoraz ťažšie uloviť ich. To ho časom viedlo ku kočovaniu.
Jeho prvé úspechy v pokusoch o chov dobytka kočovným spôsobom mu ušetrili problémy a námahu pri love, keďže si takto zabezpečil ľahko dostupný zdroj zdroj potravy. Mohol sa odsťahovať so svojimi čriedami preč z vysušených a zničených oblastí bez toho, aby si uvedomil poškodenie vlastného prostredia. Zvieratá nomádov spásali rastlinstvo v takom rozsahu, že sa štruktúra pôdy zmenila a získala púšťový charakter.
Predpokladá sa, že prvé pokusy človeka prejsť k usadlému poľnohospodárstvu sa uskutočnili v období asi 8 000 rokov pred našim letopočtom na území „úrodného polmesiaca“ Blízkeho východu. V tomto období boli položené dôležité míľniky vývoja civilizácie, vznikli prvé mestá a veľkomestá a začali sa vzmáhať veľké kultúry Stredomoria. To boli prvé kroky k súčastnej enviromentálnej kríze, pri ktorých poľnohospodárstvo pretváralo charakter krajiny na typ, v ktorom niet priestoru pre veľké, voľne žijúce živočíchy. Napríklad ústup a neskôr vyhynutie ázijského leva sa v juhovýchodnej Európe na Blízkom východe začal práve vtedy.
Z globálneho hľadiska zanechal novodobý človek v prvých tisícročiach svojej existencie za sebou len povrchné a miestne ohraničené vplyvy na krajinu a jej živú prírodu. Až v priebehu posledných storočí, od obdobia veľkých objavov, prejavili sa vo všetkých oblastiach sveta problémy súvisiace s novým spôsobom života človeka a všetkými dôsledkami civilizácie. Keď človek vynašiel strelné zbrane, poskytli mu možnosť zabíjať pre zábavu a zisk.

Činnosť človeka, či už náhodná alebo úmyselná, odzrkadlila sa na krajine a na živej prírode tak, ako to dokumentujú rôzne archeologické vykopávky a nápisy na stenách jaskýň.

Zbrane primitívneho človeka:
Stredný paleolit – Pästný klin, Končistý plochý nástroj, Nástroj na rezanie.
Neskorý paleolit – Háčik na ryby, Ihla na pletenie sietí, Kostený hrot na oštep, Hrot na šíp, Harpúna.
Mezolit – Vrša na lov rýb, Oštep, Lúk a šíp.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?