Ropa

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3692×

Příbuzná témataRopa

Ropa sa skadá hlavne z látok zvaných uhlovodíky, Čo sú molekuly vytvorené z dvoch chemických prvkov-z vodíka a uhlíka-spolu s ďalšími látkami. Má rôzne formy, vrátane kvapálnej nafty alebo hustej, lepkavej látky zvanej asfalt.
Procesy, vďaka nim sa ropa vyvíjala, trvali milíóny rokov. Väčšina ropy v severnej a strednej časti Stredozemného mora vznikla zo zbytkov jednobunkových rias a baktérií, ktoré v priebehu jurskej doby (pred asi 144-213 milíónmi rokov) boli na morskom dne pokryté rôznymi nánosmi a bahnom. Usadený materiál sa pomaly premieňal na ropu vlivom tepla a tlaku.

Použitie ropy

Ropa je veľmi dôležitá, pretože je čistejšia a lacnejšia naž uhlie. Má veľa použitia. Niekedy sa nazýva "čiernym zlatom" a dodáva takmer polovicu energie spotrebovanej na celom svete. Bez ropy by sa zastavila väčšina dopravy a stroje v továrniach. Takisto by prestali fungovať systémy ústredného kúrenia. Ropa sa využíva na výrobu petrochemických výrobkov. Tie sa používajú na výrobu kozmetiky, liekov, výbušnin, umelých hnojiv, nylonu,prípravkov proti hmyzu a umelého kaučuku, ktorý sa používa na výrobu pneumatík.

Svetové zásoby

Náleziská ropy sú na každom kontinente. Niektoré ropné polia sa aktívne využívajú a niektoré sa musia prv preskúmať a až potom začať ťažiť. Napríklad v roku 1970 bola Veľká Británia závislá od dovážania ropy, ale v roku 1969 bola nájdené ložisko ropy pri pobreží Británie v Severnom mori, a ťažba začala až v roku 1975 čiže 6 rokov po nájdení. Británia sa takto stala jedným z hlavných producentov ropy. Do roku 1990 sa Británia stala deviatym najväčším svetovým producentom ťažiacim v pobrežných vodách.
Najväčšie ropné zásoby sú na Strednom východe, ktoré obsahujú približne 65% zo známych svetových zásob. Koncom osemdesiatych rokov Irán, Irák, Kuvajt a Spojené arabské emiráty objavili a preskúmali ropy, ktoré vystačia na ďalších 100 rokov pri ťažbe na úrovni roku 1988.

Znečistenie morí ropou

Najhoršie katastrofy sa stávajú, keď bol poškodený ropný tanker, alebo dokonca potopený. Ropné škvrny, ktoré takto vznikajú, majú na svedomí úhyn mnohého živočíšstva.
Napríklad v roku 1989 narazil tanker Exxon Valdez na podmorský útes v prielive princa Williama pri pobreží Aljašky. V priebehu niekoľkých týždňov pokryli ropné škvrny 1600 km pobrežia, vrátane troch národných parkov a piatich rezervácii divokých zvierat.

Táto spoločnosť uskutočnila obrovskú vyčisťovaciu operáciu, ale príroda tým veľmi trpela.

Ropa a znečistenie ovzdušia

Používanie benzína spôsobuje viditeľné znečistenie ovzdušia v mnohých mestách. Výfukové plyny z áut a ostatných motorov spalujúcich benzín či naftu obsahujú jedovaté plyny Ako je kysličník uhoľnatý, nespálené uhlovodíky, olovo a kysličníky dusíka. Keď sa kysličníky dusíka zmiešajú v mrakoch s kvapkami vody, vzniká kyslý dážď, ktorý ničí lesy a znečisťuje rieky, jazerá a potoky.V mnohých krajinách bolo nutné podniknúť opatrenia na zníženie škodlivých látok z výfukových plynov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?