Rok ohňa

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2520×

Příbuzná témataRok ohňa

Jednou z príčin, prirodzenou, bola každé tri až päť rokov sa opakujúca klimatická anomália El Niňo, ktorá tentoraz vypukla s nevídanou intenzitou. V tropických lesných oblastiach Brazílie a Indonézie spôsobila suchá, pri akých lesy planú ako otiepka raždia podpálená či už bleskom alebo ľudskou rukou. No a práve zápalka bola tou druhou hlavnou, nie prírodnou príčinou. Vypaľovanie je odjakživa najpohodlnejšia metóda, ako získať polia a pasienky. Oheň nič nestojí a funguje rýchlo. Ale tak ako v rokoch 1997-1998 sa nepodpaľovalo ešte nikdy. Páchateľmi bola tak vidiecka chudoba, ako aj bohatí rančeri a plantážnici. Indonézka vláda napríklad usudzuje, že im treba v kritických mesiacoch pripísať štyri z piatich požiarov v krajine. Oheň má ľahkú robotu najmä tam, kde je príroda už podlomená činnosťou človeka. Keď sa hlava - nehlava stína les, pričom konáre a iný odpad nikto neodpratáva. Také zvyšky lesa vyhoria do tla. Zdravý les a najmä prales odolá oveľa lepšie. Prirátať treba aj sociálne konflikty: plantážnici likvidujú ohňom pralesné kmene a osadníkov, tí zasa z pomsty podpaľujú plantáže...Príčiny sú teda rôznorodé, ich korene siahajú veľmi hlboko. Kronika katastrofického roka:Júl 1997: V Indonézii vyvolalo El Niňo nebývalé sucho. Najskôr sa vymklo s pod kontroly vypaľovanie lesa a krovinatých húštin, buša, na Sumatre a Kalimantane, indonézskej časti Bornea. Dym sa tiahol až do Singapuru a Malajzie.
August 1997: V Brazílii sa farmári rozhodli využiť mimoriadne sucho na uchvátenie čo najväčšieho množstva ďalšej pôdy. Zábery z družice ukázali, že polovicu krajiny, územie väčšie než celá západná Európa, pokryli oblaky hustého dymu. Za 41 dní zaregistrovali z výšky 24 500 lesných požiarov. Celé mestá sa dusili v smogu, leteckú dopravu museli prerušovať. Plamene preskočili do susednej Kolumbie.September 1997: Nebývalé sucho bolo aj na východe Afriky. V Tanzánii vzplanulo 5 000 hektárov lesa okolo Kilimandžára, v susednej Rwande zasa prírodná rezervácia Nyungwe. Následkom neopatrnosti ilegálnych drevorubačov horela aj jedinečná oblasť Inenti Forest v Keni. V Indonézii vypukli doslovné orgie podpaľačstva. Dym z horiacich lesov sa doplazil až nad Austráliu, Thajsko a Filipíny. V Sarawaku, malajzijskej časti Bornea, vyhlásili výnimočný stav, zatvorili úrady, fabriky, školy. Lietadlá, čo mali vyvolať umelý dážď, nemohli pre smog vzlietnuť.

Krajinu zahalil dym: v ňom narazil do svahu airbus s 234 cestujúcimi, v Malatckej úžine sa zrazili dve lode a o život prišlo 29 námorníkov. Požiare zbĺkli aj na Jáve.

Október 1997: S vrcholom El Niňa dosiahli aj požiare svoj nový vrchol. More plameňov sa z Kazachstanu prelievalo až do Číny, v západoaustrálskych oblastiach Kimberley a Pilbera horel buš na rozlohe rovnajúcej sa Anglicku. V nemocniciach v Kalimantane a na Sumatre poskytovali pomoc 40- tisíc ľuďom, ktorí mali ťažkosti s dýchaním. V Singapure dosiahla astma, ekzémy a zápaly spojiviek rozmery epidémie. Na Borneu padli požiarom za obeť stovky vymretím ohrozených orangutanov.
November 1997: Za päť mesiacov , od júla do novembra, zachvátilo brazílsku časť Amazónie 45 000 požiarov. V Kolumbii ich uhasil dážď. Dovedna ich v tejto krajine zúrilo 7 000 a pohltili 13 tisíc hektárov porastu. Podľa kolumbijskej vlády až 95 percent z týchto požiarov majú na svedomí ľudia.
December 1997: Podľa opatrného odhadu odborníkov Európskej únie zničili v Indonézii plamene 2 milióny hektárov vegetácie. Iní experti to vidia ešte horšie: 2 milióny hektárov len na Sumatre, ďalšie 3 milióny v Kalimantane.
V Austrálii zatiaľ nivočilo vyše 600 požiarov buš v Novom Južnom Walese, v Južnej Austrálii a vo Viktórii. Museli evakuovať predmestia Sydney a ohrozené boli 4 hlavné rezervoáry vody pre Melbourne. Príčina: blesky a táboráky ponechané bez dozoru.

Január 1998: V Brazílii horelo aj po Novom roku, najhoršia situácia bola na severe Amazónie.

Február 1998 : V polovici mesiaca identifikovali družice len na východe Kalimantanu 90 ložísk požiarov, všetky pokusy hasiť boli neúspešné.

Marec 1998 : Oheň už zničil pätinu severnej Amazónie. V mnohých prípadoch ho založili rančeri, aby získali 500 dolárov odškodného za každý spálený hektár. Horelo v rezervácii indiánskeho kmeňa Zanomami, na hraniciach z Venezuelou. Z východnej časti Kalimantanu hlásili 2 000 nových ohnísk. Drobní roľníci, ktorí prišli o úrodu ryže, ponúkajú pôdu na predaj plantážnikom. Ale horeli už aj plantáže, vyschnuté nádrže vody neumožňovali hasiť. Požiare na ostrove Palawan pohltili už 5 000 hektárov lesa, filipínska vláda požiadala o medzinárodnú pomoc.

Apríl 1998 : V Ženeve sa stretli na medzinárodnej porade experti a vyhlásili globálne ohne za jednu z najväčších katastrof tisícročia. Prišli k záveru, že požiarníci vrátane leteckej techniky nemôžu situáciu zvládnuť sami. Treba ísť oveľa hlbšie, na hospodárske a sociálne príčiny a opatrenia.

Oveľa prísnejšie sa tiež musí trestať podpaľačstvo.

Máj 1998 : Horia už aj lesy na chladnom severe - Kanada ich stratila 400 tisíc hektárov. Na ruskom Ďalekom východe zapálil blesk rezerváciu sibírskeho tigra Sichote -Alin. V Kalimantane čosi uhasil dážď - v celej Indonézii však vypukla hlboká hospodárska kríza. Mexiko stratilo pri 10 tisíc požiaroch asi 400 tisíc hektárov lesa. Horelo aj 14 tisíc štvorcových kilometrov lesa a savany v Guatemale, El Salvadore, v Hondurase, v Nikarague a Kostarike.

Jún 1998 : Požiare vypukli na Floride, evakuovali vyše 100 tisíc ľudí. Dvetisíc požiarom za obeť 180 tisíc hektárov obrábanej pôdy a 160 domov. Škody: 800 miliónov dolárov, príčiny: blesky, ktoré udreli do vysušených lesov.

Júl 1998 : Pri stále vysokých teplotách sa vymkli spod kontroly požiare vo východnom Sredomorí. Horelo na gréckom Peloponéze, na svahoch Korintu, na Cypre. Plamene zúrili aj na Sicílii a v Kalabrii na talianskej pevnine. V národnom parku Tsavo v Keni pohltil stepný požiar vyše 3 milióny hektárov - utekali pred ním zvieratá i turisti.

August 1998 : Hoci meteorológovia už predpovedali koniec El Niňa, na Ďalekom východe Ruska sa požiare tajgy vymkli spod kontroly. Na severozápade Španielska stála pred hranicami národného parku Xures 25 kilometrová stena ohňa, ktorá už pohltila 50 tisíc hektárov lesa. Za jediný deň vypuklo v krajine odrazu 400 požiarov a úrady si
boli isté: v 93 % išlo o podpaľačstvo. Ohrozený bol aj národný park Teide na Kanárskych ostrovoch.

V septembri 1998 horelo v sibírskej tajge 400 tisíc hektárov ihličnatého lesa, v Chaberovskej oblasti bolo zničených milión hektárov lesných kultúr. Blesky zapaľovali ďalšie lesy na juhu Kalifornie, v Brazílii ohrozoval nový obrovský požiar územie 17 indiánskych kmeňov...

Taký to bol rok. Pritom experti tvrdia, že je to iba začiatok, oveľa horšie vraj nás ešte len očakáva.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?