Rímske hry

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. září 2006
  • Zobrazeno: 4120×

Příbuzná témataRímske hry

Koloseum, jednu z najzachovalejších rímskych stavieb, dokončili v roku 80n.l. Tento
4-poschodový amfiteáter mohlo zaplniť až 50 000 divákov.Tí najprivilegovanejší(úradnici, kňazi a vestálky) sedeli dolu na čestných miestach strmo sa dvíhajúcej tribúny, kým najchudobnejší sa tiesnili až v poslednom rade hore. Pieskom Vysypaná eréna mala rozmery futbalového ihriska.

Gladiátor vyberali spomedzi otrokov, zločincov odsúdených na smrť a vojnových zajatcov. Niekedy sa k ním pridávali z vlastnej vôle zúfalci a stroskotanci. Tí uzatvárali zmluvy na čas určitý a dostávali stály plat. Predovšetkým však dúfali, že si vybojujú vysoké odmeny. Gladiátori sa cvičli v špeciálnych strediskách. Nováčikovia sa učili používať zbrane a na posilnenie svalov dostávali zvláštnu potravu, predovšetkým jačmeň. Každý gladiátor sa učil bojovať s inou zbraňou. Samiti mali krátky meč, veľký obdĺžnikový štít, prilbu s cielnikom a chránič predkolenia ľavej nohy. Retiárovia mali krátku tuniku alebo zásterku. Boli vyzbrojený sieťou, trojzubcom a dýkou. Secútori mali prilbu a štít. Vyzbrojený boli mečom
a palicou s oloveným závažím. Noc pred zápasom pozývali organizátori gladiátorv na veľkolepé hostiny. Gladiátorv privážali z kasární do Kolosea vo vozoch. Potm vpochodovali do arény jednou z 80 klenutých brán. Zastavili sa pri pulvinári,kde sedel cisr, zdvihli pravú ruku a zvolali: Ave Cesar! Zdravia ťa tí, čo kráčajú na smrť!
Program sa väčšinou začínal súbojmi so zvieratami alebo polovačkami. Potom bojovali Gladiátori muž proti mužovi ale bo družstvá. Diváci prejavovali hlasito spokojnosť, či nvôlu. Niekedy povzbudzovali ťarbavých bojovníkov rozpálenými želiezkami. Keď niektorého z gladiátorov zranili, dav kričal ,,Hochabet"(,,Dostal!"). Odzbrojení, ranení, či porazení gladiátori požiadali divákov o milosť zdvihnuťím palca alebo ruky. Diváci buť zdvihli palec, či zamávali vreckovkov, alebo ukázali dolu,že si želajú gladiátorovu smrť. O jeho osude však mohol rozhodnúť iba cisár. Na konci dňa označili gladiátorov jedným z troch písmen: P (perdidi)- padlý V (victores)- víťazi M (missi)- porazený, ktorým cisár daroval život. Tí najlepší sa dočkali dreveného meča (rudis) na znamenie, že sa im udeluje sloboda. Na bojoch sa zúčasnil aj cisár Commodus, ktorého roku 192n.l. zaškrtil súper pri zápase. Vyskytlosa aj niekolko gladiátoriek. V roku 200n.l. však cisár Severus účasť žien na týcto bojoch zakázal.

S glatiátorstvom skoncovalo až kresťanstvo. Cisár Constantinus I.

Veľký roku 326 n.l. zakázal odsudzovať zločincov na boje v aréne a roku 404n.l. boli hry postavené mimo zákon.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?