Rastliny

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 2198×

Příbuzná témataRastliny

Kvitnúce rastliny sú vývojovo najdokonalejšie rastlinné formy na Zemi. Poznáme asi 250 000 rozličných druhov. Prvé skutočne kvitnúce rastliny sa objavili asi pred 135 miliómni rokov. Kvitnúce rastliny sa rozšírili na všetkých možných miestach okrem ľadu a snehu, horúcich prameňov a oceánov. Vyznačujú sa úžasnou rozmanitosťou veľkostí a tvarov od sotva 1 mm pri najmenších po takmer 100 m pri najvyšších rastlinách (EUKALYPTUS) a príslušníci čeľade baobabovytých dosahujú obvod vyše 55m. Množstvo špeciálnych adaptácií, ktoré sa odohrali vo fotosyntéze, umožnilo určitým rastlinám žiť na iných rastlinách. Napríklad Imelo je parazit a niektoré druhy orchidey využívajú iné rastliny len ako oporu a sú známe ako epiphyty prípadne sa stali mäsožravými a chytajú hmyz na listy. Hmyz potom rastlina strávi a jeho tekutiny absorbuje. Mäsožravé rastliny – rosička, mucholapka, rody Sarracenia a Nephes sú rozšírené v oblastiach, kde je pôda chudobna na živiny. ROD NEPHES zvaný „krčiažnik“ má klzké krčiažkovité orgány do ktorých sa hmyz ľahko zošmykuje

ROD SARRACENIA má vlastnosť , len čo sa hmyz dotkne jeho citlivých trichómov, zatvorí listy. Význam kvitnúcich rastlín

Vývoj kvitnúcich rastlín bol jednou z najdôležitejších udalostí vo vývoji života na našej planéte. Vyššie rastliny, ktoré boli schopné prežiť nepriaznivé klimatické podmienky a produkovali veľké množstvo listovej zelene, poskytli nadbytok potravy pre pasúce sa živočíchy. Veľká pestrosť vegetačných typov udržuje rovnakú pestrosť živočíšnej populácie. Ľudia sú úplne závislí na kvitnúcich rastlinách, ktoré im slúžia ako potrava – obilniny, koreňová zelenina, strukoviny, bôb, fazuľa, orechy, ovocie i krmivo pre domáce zvieratá. Kvitnúce rastliny zároveň poskytujú suroviny pre spracovateľský priemysel

-bavlna, juta, sisal, ohrevnú hmotu, ako aj rastlinné výťažky potrebné pre farmaceutický priemysel. Asi 25% liečiv obsahuje výťažky rastlín tropického dažďového lesa a v budúcnosti toto množstvo prabdepodobne ešte vzrastie. Mnohé kvety produkujú sldkú šťavu – nektár, slúžiaci výlučne na lákanie hmyzu, ktorý sa ním živý. Nektár pravdepodobne zabraňuje hmyzu, aby skonzumoval všetok dôležitý peľ. Veľa kvetov, napríklad náprstníky, fialky a rododendrony akési „znamenie“, ktoré privádzajú hmyz ku kvetu. Niektoré orchidey, napríklad čeľade ORCHIDACEAE prípomínajú svojími kvetmi osy, alebo muchy, čím lákajú podobný hmyz, aby ho opelil.

Juka zo strednej Ameriky, môže byť opelená iba určitým druhom motýľa, ktorý kladie vajíčka výhradne do jej kvetov a jeho húsenice sa môžu živiť len touto rastlinou.

Vyhynutie jedného druhu môže spôsobiť záhubu druhého. Kvitnúce rastliny majú nielen nesmierny ekonomický význam, ale spolu s nekvitnúcimi rastlinami zabezpečujú prostredníctvom fotosyntézy stabilný obsah CO2 v atmosfére, čím pomáhajú udržiavať tepelnú rovnováhu našej planéty. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?