Rakúsko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 4265×

Příbuzná témataRakúsko

Rakúsko

Rozloha: 83 855 km2
Počet obyvateľov: 7 883 600
Úradná reč: nemčina
Štátne zariadenie: spolková republika
Najvyšší predstaviteľ: prezident Wolfgang Schüssel (od r. 2000)
Správne rozdelenie:
Burgenland, Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Horné Rakúsko (Oberösterreich), Korutany (Kärnten)
Salzbursko (Salzburg), Štýrsko (Steiermark), Tyrolsko (Tirol), Viedeň (Wien), Vorarlberg
Hlavné mesto: Viedeň
Menová jednotka: šiling (1 ATS = 100 grošov),1 ATS = cca 3,20 Sk
Štátna vlajka: - je tvorená troma vodorovnými pruhmi - červeným, bielym, červeným
Štátny znak: Jednohlavá čierna orlica, na hlave má korunu, v zlatých nohách, kde sú zbytky okovou drží kladivo a kosák, na prsiach má štít rozdelený na 3 polia(červené, biele, červené)

Keď sa povie ,,Rakúsko", mnohí si predstavia zasnežené vrcholy Alp, zelené rozkvitnuté lúky, krásne zámky a výbornú čokoládu. Rakúsko nie je ani najmenším, ani najväčším štátom Európy. Radíme ho skôr ku štátom s menšou rozlohou. Rakúsko zaberá 84 000 km2. Susedí so Spolkovou republikou Nemecko, Lichtenštajnskom, Švajčiarskom, Talianskom, Juhosláviou, Maďarskom, Slovenskom a Českou Republikou. O Rakúsku sa podobne ako o Slovenskej republike hovorí, že leží v strede Európy. Toto postavenie zaručuje krajine dobré spojenie s ostatnými štátmi. Rakúsko, krajina s dlhou históriou, je veľmi vyspelá stredozápadná európska zem. V tejto malebnej krajine žije asi 8,1 miliónov obyvateľov. Prevažnú časť obyvateľov tvoria Rakúšania. Samozrejme aj tu žijú niektoré národnostné menšiny. Sú to napr. Česi, Taliani, Maďari a Slovinci. Väčšina obyvateľov je rímsko-katolíckej viery (78%) a zvyšok veriacich sú protestanti. Rakúsko je prevážne hornatá krajina. Asi dve tretiny územia pokrývajú Alpy. Tie sú rozdelené do troch hlavných pásiem - Severné vápencové Alpy, Južné vápencové Alpy a Centrálne kryštalické Alpy. Medzi stenami hôr je mnoho údolí a ľadovcové jazerá. Hlavnou časťou Centrálnych kryštalických Alp sú Vysoké Taury. Tu sa nachádza najvyššia hora Rakúska - Großglockner (3797 m). Najviac ľadovcových jazier je v Celoveckom údolí - Ossiacher See, Wörther See, Faaker See atď. Dôležitými turistickými cieľmi sú Salzkammergut a Dachsteinský masív. Najdôležitejšou riekou Rakúska je Dunaj, ktorý odvádza vodu takmer z celého územia. Jeho dĺžka je asi 360 km. Dunaj sa využíva tiež pre lodnú dopravu. Najdôležitejšími prítokmi sú - Inn, Lech, Traun, Salzach, Enns a Dyje.

Nemenej významnú úlohu má tieť rieka Ill, ktorá je prítokom rína.
Rakúsku republiku tvorí deväť spolkových krajín: - Burgenland (Eisenstadt), Kärnten (Klagenfurt), Niederösterreich (St. Pölten), Oberösterreich (Linz), Salzburg (Salzburg), Steiermark (Graz), Tirol (Innsbruck), Vorarlberg (Bregenz), Wien. Na čele štátu spojí spolkový prezident, ktorý vykonáva svoj úrad šesť rokov. V Rakúsku platí ústava z roku 1920. V roku 1955 bola vydaná zmluva o trvalej neutralite Rakúska. Rakúsko je ekonomicky vyspelá krajina. V poľnohospodárstve pracuje len veľmi málo obyvateľov (asi jedna desatina), aj napriek tomu však stačí pokryť požiadavky domáceho trhu. S Rakúskom sú spojené tiež dôležité mená - napr. Signund Freud, Wolgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Franz Schubert.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?