Púpava lekárska

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 8509×

Příbuzná témataPúpava lekárska

Taraxacum officinale

Podľa čoho poznáme púpavu?
Žiarivožltú kvetinu, ktorá sa ešte na jar premení na bielu páperovú gulôčku, pozná azda každé dieťa.
Počas ostatných období roka spoznáte púpavu podľa hlboko pílkovaných listov, ktoré vytvárajú tesne nad pôdou typické ružice.
Kto si potrpí na bezchybný anglický trávnik, musí s púpavou ustavične bojovať.
Jej listy totiž opakovane, vždy znova a znova vyrastajú z dlhého hlboko usadeného koreňa. Trávnik sa musí pokosiť ešte skôr, než začne púpava odkvitať, inak operené semienka roznesie vietor.
Kde sa púpava vyskytuje?
Táto nezvyčajne skromná a prispôsobivá rastlina rastie prakticky v akejkoľvek pôde a klimatických podmienkach. Preto nie čudo, že sa s ňou stretávame v celej Európe, od najsevernejšieho Laponska až po najjužnejšiu Sicíliu. V našich podmienkach zarastá púpava často celé lúky, dedinské trávniky, medze, netreba ju dlho hľadať. Najvhodnejšie obdobie na zber čerstvých púpavových listov je apríl a máj.
AKO púpava pôsobí?
Francúzsky ľudový názov púpavy je "Pissenlit", čo doslovne znamená "pocikaná posteľ". To potvrdzuje, že jej hlavné použitie na podposu močenia je známe už oddávna. Väčšina liečebných prípravkov na reguláciu funkcie obličiek a na podporu vylučovania kamienkov z obličiek a močovodov obsahuje výťažok z púpavy. Tieto výťažky sa pridávajú i do prostriedkov, podávaných pri zažívacích ťažkostiach. Ak sa púpava podáva preventívne, často sa zabráni tvorbe žlčových kameňov. S úspechom však možno rátať iba vtedy, ak sa púpava podáva dlhšie, aspoň 4 - 6 týždňov.
Púpavová kúra
Už dávno je známa tzv. jarná kúra, pri ktorej sa používajú listy alebo šťava z púpavy. Púpava totiž obsahuje i značné množstvo vitamínov, hlavne C.
Touto kúrou sa organizmus vďaka aktívnemu pôsobeniu všetkých liečivých zložiek obsiahnutých v púpave celkovo prečistí, zbaví sa škodlivín, najmä v pečeni a žlčníku.
Súbor účinných látok púpavy povzbudzuje látkovú výmenu bielkovín, hovorí sa dokonca, že po púpavovej kúre sa stanete novým človekom. Okrem týchto účinkov pôsobí púpava blahodárne na prekrvenie tkanív, a preto sa pokladá za rastlinu, ktorá organizmus celkovo osviežuje o oživuje.
KTORÉ ČASTI RASTLINY POUŽÍVAJÚ V LIEČITEĽSTVE?
Na liečenie možno oužiť celú rastlinu i s koreňmi. V špeciálnych predajniach možno občas kúpiť okrem púpavovej šťavy a čaju aj púpavovú kávu. Tá sa vyrába z praženého koreňa. Pre svoju trpkosť a zvláštnu chuť nemá však veľa priaznivcov.

Mladé púpavové listy sú na jar nielen prvotriednou zásobou vitamínov, ale spolu so žeruchou si z nich môžeme pripraviť vynikajúci aromatický šalát.
PÚPAVOVÝ MED
400 kvetov prevaríme v 2 litroch vody, pridáme nakrájané citróny, 15 minút povaríme. Necháme 24 hodín postáť, precedíme cez gázu, osladíme 2 kg cukru a 1 až 1,5 hodiny varíme. Keď sirup zhusne, nalejeme ho do fliaš.
POUŽITIE
- odvodnenie a odchod škodlivín z tela
- celkové posilnenie, najmä po dlhotrvajúcich ochoreniach
- žlčníkové ťažkosti
- prevencia proti vytvoreniu obličkových a žlčníkových kameňov
- vylučovanie už existujúcich kameňov v obličkách a močovodoch
PREHĽADNE
- výskyt: najmä na lúkych
- krátky opis: silný podlhovastý koreň. Dlhé, hlboko pílkovité listy. Žlté košíčkovité kvety, po odkvitnutí páperie
- účinné časti: koreň so stonkou a listy
- vedľajšie účinky: pri rozumnom užívaní nijaké, no jesenná šťava alebo listy môžu spôsobiť silnú nevoľnosť.
- účinnosť púpavy spočíva v súhrne pôsobenia vitamínov, saponínov, trieslovín, minerálov a rôznych iných látok na ľudský organizmus, trpiaci "jarnou únavou".

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?