Publius Ovídius Naso Arachna

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 1495×

Příbuzná témataPublius Ovídius Naso Arachna

Zaradenie autora do literárneho smeru: staroveká literatúra rímska
Zaradenie diela do literárneho žánru: veršovaná báj
Charakteristika literárnych postáv:
Arachna - prostá dievčina; vedela prekrásne tkať; bola pyšná na svoje schopnosti; vyvyšovala sa nad Aténu
Pallas Aténa - zo začiatku: milostivá, chcela dievčinu napraviť; neskôr: závistlivá, nezniesla prehru, pomstychtivá
Téma: Príbeh dievčiny, ktorá si nevážila bohov a chcela ich prevýšiť svojimi schopnosťami.
Idea: Toho, kto sa vyvyšuje nad bohov, zastihne ich pomsta.

Sujet: Arachna pochádzala z malého mestečka Hypépy. Jej otec, Idmón, bol farbiar látok a matku už nemala. Táto meonska deva sa stala slávnou svojim tkáčskym umením. Vyvyšovala sa ale nad Aténu:
„Nech so mnou súťaží, hocakou pokutou odpykám prehru.“ str. 112
Bohyni sa dievčinina pýcha nepáčila, preobliekla sa za starenu a chcela ju presvedčiť, aby bohyňu odprosila. Arachna sa ale na ňu osopila a stála si ďalej na svojom. Vtedy ukázala Pallas svoju pravú tvár. Už ju prešla vôľa ďalej odkladať súťaž. Chcela Arachnu pokoriť. A tak sa obe pustili do práce.
Aténa zobrazila okolie „svojho“ mesta v čase, keď sa rozhodovalo, kto mu dá meno. Znázornila tu dvanástich bohov sediacich na trónoch, v strede s Jupiterom. Neptún stál a udieral trojzubcom do skaly, pretože si nárokoval na mesto. Výjav končí víťazstvom Pallas Atény, ktorá zabodne svoju kopiju do zeme a z pôdy hneď vyraší oliva. Do rohov umiestnila Aténa príklady bojov smrteľníkov s bohmi a osudy, ktoré ich stihli za ich pýchu. Celý koberec ovrúbila olivou, symbolom mieru.
Arachna na svoj koberec vytkala neresti bohov: Jupitera, ako uniesol Európu, ako Danau oblúznil zlatom, Aigínu ohňom, Mnémozynu sťa pastier, Déoidu v podobe hada; Neptúna, ako sa zasnúbil s Kanakou, ako zviedol Bizaltu a mnohých iných bohov, či bôžikov. Obraz bol síce provokatívny, ale nádherný. Bohyňu pochytila zlosť z Arachninho úspechu, roztrhla jej tkanivo, udrela dievčinu do čela člnkom a povedala:
„Len si ži ďalej, bezbožná stvora, ale vis pri tom. Tá istá pokuta bude stíhať i celý tvoj rod i tvojich neskorých vnukov.“ str. 115
Potom Aténa postriekala Arachnu jedom a ona sa zmenla na pavúka.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?