Prvá svetová vojna

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4706×

Příbuzná témataPrvá svetová vojna

Bol to najkrvavejší konflikt, aký dovtedy svet poznal. Vojna trvala od roku 1914 až do roku 1918 a padli v nej milióny ľudí. Zapojili sa do nej takmer všetky štáty sveta.
Ľudia, ktorý zažili túto vojnu, ju nazvali ,,veľká vojna“, kedže dovtedy sa žiadna iná vojna neodohrávala v takom veľkom rozsahu. Milióny vojakov zahynulo a svetové hospodártvo sa radikálne zmenilo.
Vypuknutie vojny
Roku 1914 bola Európa rozdelená do dvoch veľkých aliancíi. Rakúsko uzavrelo spojenectvo s Nemeckom na obranu svojich záujmov proti záujmom Ruska na Balkáne. Francúzsko sa spolu s Ruskom snažili zabrániť rastúcej rozpínavosti Nemecka. 28. júna 1914 spáchal srbský nacionalista atentát na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda, čo podnietilo Rakúsko-Uhorsko k vyhláseniu vojny Srbsku. Srbsko zase požiadalo o pomoc Rusko, ktoré potom vyhlásilo vojnu Rakúsko-Uhorsku. Následne sa do vojny zapojilo Nemecko a Francúzsko. Veľká Británia vstúpila do vojny, keď Nemecko napadlo Belgicko. Prvé bitky
Na východe Nemci rozprášili ruskú armádu v bitke pri Tannenbergu (dnes Dabrówno), rakúske vojská však v súboji s Rusmi utrpeliporážku po viacerých krvavých zrážkach v priebehu septembra. Na západe mali Nemci v úmsle dobyť Paríž, a tak poraziť Francúzsko, tomu sa však podarilo zastaviť ich 8.septembra 1914 v bitke na rieke Marne. K víťazstu prispela britská armáda, keď v severnej časti frontu znemožnila Nemcom vykonať obkľúčovací manéver. Do októbra armády obidvoch bojujúcich strán vybudovali zákopy na zimu.
Nové zbrane
Prekážky z ostatných drôtov, guľomety a mohutné delostrelectvo umožňovali vybudovať takú silnú obranu, že ju nebolo možné útokom prelomiť. Útočiace jednotky použili jedovaté otravné plyny, ale len zriedkakedy dosiahli úspech. Tanky, ktroré po prvýkrát nasadili Briti r. 1916, nič nezmohli proti ostatným prekážkam a guľometom a navyše boli veľmi nepolahlivou zbraňou. Lietadlá dosahovali väčšie úspechy a používali sa na prieskum nepriateľských pozícii, usmerňovanie delostrelckej paľby a bombardovanie. Nemecké letecké eso Manfred von Richthofen, prezývaný ,,červený barón“, sám zostralil až 80 nepriateľských lietadiel. Svetová vojna
Nemecké kolónie v Afrike obsadili britské a francúzske jednotky. Roku 1915 sa austrálske a novozélandské jednotky vylodili pri Gallipoli v Turecku ale v krvavej bitke utrpeli zdrvujúcu porážku a veľké straty. Nemecké lode a ponorky potápali na otvorenom mori spojenecké lode a roku 1917 napadli kazdú loď smerujúcu do spojeneckého prístavu.

USA najprv protestovali proti týmto útokom a neskôr sa pripojili k štátom Dohody a vypovedali Nemecku vojnu. Záverecné boje
Roku 1917 v Rusku prevzali moc boľševici a uzavreli mier s Nemeckom. Nomci potom stiahli svoje jednotky z východného frontu a v marci 1918 ich vrhli do masívneho útoku proti Francúzsku. Americké jednotky pomohli tento útok zastaviť. Bulharsko, Turecko a Rakúsko-Uhorsko sa však nachádzali na pokraji zrútenia a Nemecko súhlasilo s prímerím. K jeho podpísaniu došlo 11.novembra 1918.
Koniec vojny
Prvá svetová vojna si vyžiadala obrovské obete. Nemecko stratilo 1,9 milióna mužov, Rusko 1,7 milióna, Francúzsko 1,5 milióna a Veľká Británia a Rakúsko-Uhorsko po 1 milióne. Vojna stála aj veľa finančných prostriedkov. Habsburgská ríša sa rozpadla na viacero štátov: Rakúsko, Madarsko, Československo a Juhosláviu. Poľsko,Estónsko, Lotyšsko a Litva získali nezávislosť. Európske krajiny stratili dovtedajšie ekonomické postavenie vo svete, kým iné krajiny si ho posilnili. Svet sa radiálne zmenil. Zákopová vojna
Na západnom fronte viedli armády obidvoch strán zákopovú vojnu. Zákopy bol chránené prekážkami z ostatného drôtu a guľometnými hniezdami. Podmienky v nich boli hrozné. Všade bolo blata až po kolená, vojakou ustavične ostreľovalo delostrelectvo a hrozi im náhly útok nepriateľa. V bitkách na rieke Somme a pri Verdune, ktoré sa odohrali r. 1916, prišli o život 2 milióny vojakou, pričom ani jedna z bojujúcich strán nepostúpila viac než o niekoľko sto metrov.
Dôlezité dátumy
August 1914 - medzi štátmi Dohody (Francúzsko, Veľká Británia, Rusko, Belgicko, Srbsko a Čierna Hora) a centrálnymi mocnosťami (Nemecko a Rakúsko- Uhorsko) vypukla vojna. November 1914 - Turecko sa pripojilo k centrálnym mocnostiam.
Máj 1915 - Taliansko sa pripojilo k Dohode
Október 1915 - Bulharsko sa pripojilo k centrálnym mocnostiam
August 1916 - Rumunsko sa pripojilo k Dohode
Apríl 1917 - USA vstúpili do vojny na strane Dohody
December 1917 - Rusko uzavrelo dočastné prímerie s Nemeckom
November 1918 - Zastavenie bojových akcíi
1919 - Podpísanie mierovej zmluy vo Francúzkom Versailles.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?