Projekt o podmienkach rozvoja cestovneho ruchu v Egypte

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)Projekt o podmienkach rozvoja cestovneho ruchu v Egypte

1 Prírodné predpoklady rozvoja zahraničného cestovného ruchu
1.1 Reliéf Egypta
Väčšinu Egypta zaberajú monotónne púštne pustatiny. Aj napriek tomu možno územie rozdeliť do štyroch geografických oblastí. Asi 2/3 plochy krajiny predstavuje prevažne vápencová plošina, ktorá sa skláňa od sudánsko - líbyjských hraníc, kde skalné vrcholky dosahujú takmer 2000 m, k severu do veľkej Kattárskej preliačiny a na východ do údolia Nílu. Táto rozsiahla oblasť je hlavne v nižšie položených častiach pokrytá Líbyjskou púšťou. Nílske údolie deliace územie Egypta na dve časti je len 8-16 km široké. Súbežne s Nílom a Červeným morom sa tiahne dlhé pohorie tvorené zerodovanými vápen-covými a pieskovcovými plošinami a masívy, pokryté na miernejších západných svahoch Arabskou alebo tiež Východnou púšťou. Jeho východná časť na hraniciach so Sudánom je považovaná za výbežok Etiópskej vysočiny. Východne od prieplavu leží trojuholníkový Sinajský polostrov, vyplnený prevažne kamenitou vápencovou plošinou. Tá sa na juhu dvíha do žulových pohorí s najvyššími vrcholmi Egypta Džebel Katherína a Džebel Sinaj. Severnú časť pokrýva púšť a pozdĺž pobrežia sa tiahne úzka nížina.
1.2 Klíma
Prevažná časť Egypta má vnútrozemské suché a horúce púštne podnebie. Letá sú bez zrážok s teplotami dosahujúcimi 50 °C. V zime klesá teplota v púšťach v noci pod bod mrazu. V priemere prší len 7 dní v roku, a to v zimnom období. Na jar vietor chamsín vanúci vytrvalo zo Sahary prináša teplo, prach, pieskové búrky. Len severné pobrežie má miernejšie stredomorské podnebie.
1.3 Vodstvo
Pri Káhire sa Níl začína vetviť do širokej delty rozprestierajúcej sa na pobreží od Alexandrie (na západe) po Port Said (na východe). Na hornom toku vzniklo výstavbou 111 m vysokej Asuánskej priehrady rozsiahle Násirovo jazero, ktoré zaplavilo údolie vo vzdialenosti 300 km až na územie Sudánu. Svojim objemom zadržiavanej vody je to najväčšia vodná nádrž vytvorená človekom Najsevernejší výbežok Červeného mora tvorí Suezský záliv, spojený s Búr Saídom pri Stredozemnom mori 195 km dlhým Suezským prieplavom.
1.4 Rastlinstvo
V Egypte nie sú žiadne lesy. Palmové háje a porasty duny thébskej sa vyskytujú v oázach a pozdĺž Nílu, kde sa tiež darí niektorým vodným rastlinám, predovšetkým rákosiu. Väčšina púští je holá, ale v Arabskej púšti na východe bežne rastú tamarišky, mimózy a suchomilné trávy. K najčastejším stromom patria palmy, ako napríklad palma ďatlová či duma tébska s orechovitými plodmi, a figovník sykomorový.

Rastú tu i rozvoniavajúce akácie a vejárovité tamarišky. Obľúbeným kvetom je nílska ľalia-lotos. Koralové útesy červeného mora patria do chránenej prírodnej oblasti.
V údolí Nílu sa mnoho druhov sťahovavých a ďalších vtákov živí rozmanitými rybami. V nílskej delte žijú diviaky, líšky, volavky a ibisy. Púštnu zver zastupujú gazely, hyeny, šakaly, množstvo hlodavcov, škorpiónov a hmyzu. 2 Kultúrno-historické predpoklady rozvoja zahraničného cestovného ruchu
Egypt patrí k severoafrickej oblasti cestovného ruchu, má najdlhšiu tradíciu v rozvoji cestovného ruchu. Návštevníkov láka nielen možnosťami rekreácie a liečenia, ale predovšetkým pamiatkami antickej a starovekej kultúry. Egypt leží medzi Stredozemným a Červeným morom na hranici Afriky a Ázie. Podľa starodávnej povery je Egypt darom Nílu. Jeho úrodné naplaveniny umožnili vznik jednej z najstarších civilizácií sveta a tiež najväčšiu koncentráciu obyvateľov na svete. Stavba Suezského prieplavu v rokoch 1859 - 69, spájajúceho Stredozemné more s Indickým oceánom, výrazne umocnila strategickú polohu Egypta. Starý Egypt sa rozrástol pod vedením faraónov pozdĺž brehov Nílu už pred viac ako 5 000 rokmi.
Približne medzi rokom 3000 a 525 p.n.l. vládol v spojenom kráľovstve Horného a Dolného Egypta dlhý rad panovníkov - faraónov. Toto najslávnejšie obdobie krajiny rozdeľujú historici na Starú ríšu, Strednú ríšu a Neskoré obdobie. V roku 332 p.n.l. založil macedónsky panovník Alexander Veľký novú grécku dynastiu, čím vlastne skončila éra veľkolepého egyptského panovania,
Starý Egypt je pre nás na rozdiel od antického Grécka a Ríma už mŕtvy a jeho kultúru a civilizáciu nepociťujeme ako súčasť živého dedičstva. Zahynul zhruba pred dvoma tisícmi rokov, keď sa pri stretnutí s grécko-rímskym zriadením zrútil pod kamennou ťarchou svojej tisícročnej histórie.
Chrám boha Amona v Luxore
Patrí k najväčším a najimpozantnejším v Egypte. Najväčší zážitok Vás čaká, ak ho navštívite pri večernom osvetlení. Faraón Amenhotep III. ho dal vybudovať priamo v meste na brehu Nílu. Bol určený pre božiu rodinu - boha Amona, jeho manželku Mut a syna Chonseva. Dominantou chrámu je aleja sfíng, ktoré predtým spájali luxorský chrám s karnackým. Pôvodne sa tu nachádzalo 6 kolosálnych sôch faraóna Ramsesa II., z ktorých sa zachovali iba dve. V areáli sa nachádza 24 m vysoký obelisk z rúžovej žuly, ktorého brat stojí v Paríži na Place de la Concorde. Od vstupnej brány po zadnú stenu meria chrám takmer 260 m.

Je pozoruhodný aj tým, že práve tu nachádzame symboly a znaky staroegyptského, islamského a kresťanského náboženstva.

Chrám boha Amona v Karnaku
Toto chrámové mesto boha Amona sa nachádza asi 1,5 km od Luxoru. Žiadne iné mesto v Egypte nepôsobí takým ohromujúcim a trvalým dojmom ako toto zoskupenie mohutných stien, obeliskov, stĺpov, sôch a zdobených kvádrov. Chrámy v Karnaku sa stavali, búrali a opäť reštaurovali viac než 2000 rokov. Sú zasvätené trom bohom - Amonovi, jeho manželke Mut a synovi Chonsovi. Chrám bol pôvodne prepojený kanálom s Nílom a neskôr s luxorským chrámom cestou, ktorá bola lemovaná sfingami. Stĺpová sien najväčšieho z chrámov má rozlohu asi 5.000 m2 (vošla by sa sem celá katedrála Notre Dame) a je považovaná za jeden z divov starovekej architektúry.

Údolie kráľov a kráľovien
Na západnom brehu Nílu, v tieni horského hrebeňa týčiaceho sa nad krajinou, leží známa "ríša mŕtvych". Kráľovské hrobky pochádzajú z obdobia od 18. do 20. dynastie. Takmer 500 rokov boli faraóni pochovávaní do hrobov vytesaných v skalách, ktorých steny doteraz zdobia nádherné reliéfy, posvätné hieroglyfické nápisy a pestrofarebné dobové maľby. V neďalekom údolí kráľovien sa nachádzajú hrobky kráľovien a kráľovských detí. Najvýznamnejšou pamiatkou tejto oblasti je zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut a neďaleké Memnonové kolosy.

Edfu
Leží nad širokým údolím pri toku rieku Níl južne od Esny. Jeho poloha bola veľmi výhodná k osídľovaniu. Západná časť je obohnaná vnútorným a vonkajším múrom pochádzajúcim z obdobia Starej ríše. V Edfu sa nachádza najzachovanejší chrám v celom Egypte - chrám boha Hora.

Kom Ombo
Rozkladá sa v zátoke južného Nílu na nevysokom výbežku. Architektonickým centrom je rozľahlý chrám zasvätený dvom bohom, Sobekovi a Horovi. Chrám obsahuje množstvo zaujímavých exponátov z oblasti historickej architektúry. Môžete si tu pozrieť aj zbierku mumifikovaných krokodílov. Medzi najznámejšie pamiatky Asuánu patrí mauzóleum Aga Khana, chrám bohyne Izis, chrám boha Chnuma a nedokončený obelisk kráľovnej Hatšepsut. K pôvabu Asuánu neodmysliteľne patria štíhle biele plachetnice - feluky, ktorými sa ako jediným spôsobom dopravy môžete pohybovať medzi ostrovčekmi. lebo v Asuáne nie je postavený ani jeden most.

Suezsky prieplav
Je to jedna z najväčších a najdôležitejších umelo vybudovaných vodných ciest sveta, ktorá podstatne skracuje plavbu z Európy do Indie a východnej Ázie. Pre egyptskú vládu sú poplatky lodí, ktoré používajú prieplav, dôležitým zdrojom príjmov. *Najlepší spôsob prehliadky prieplavu poskytuje cesta loďou. Okrem toho možno podniknúť krátku cestu vlakom alebo taxíkom z Káhiry do Ismálie.

Z Port Saidu sa podnikajú turistické výlety. Gastronómia
Kto chce ochutnať typické egyptské jedlá, má z čoho vyberať. Výborný je kebab, šťavnaté rezy jahňacieho a baranieho mäsa, kofta, korenená sekaná alebo mletá jahňacina nabalená na plochý ražeň a opekaná, grilovaná alebo plnená prepelica, holub z nílskej delty, čerstvé ryby z Červeného mora, ktoré sa obyčajne smažia na panvici alebo fritujú a dochucujú s rascou. Špecialitou sú alexandrijské langusty, grilované na ražni nad panvicou s dreveným uhlím. Obľúbená je varená studená červená repa, plátky zrelých rajčín a uhorky podávané s kvapkou citrónovej šťavy či octu. V zelených šalátoch môže byť tiež kyslý, takmer korenistý list nazývaný gardžir. Egyptské syry sú veľmi slané a rozhodne nie sú pochúťkou. Ovocia je veľké množstvo, banány, pomaranče, figy. Známou miestnou lahôdkou je om-ali, pečený dezert z ryže, mlieka, hrozienok a kokosu. Za ochutnanie rozhodne stojí aj múčnik nazývaný baklava, pripravený z mnohovrstvového lístkového cesta, plneného orieškami a medom, jeho obmenou je atajíf, fritovaný múčnik so sladkou alebo syrovou plnkou, podávaný hlavne v priebehu ramadánu. Pitie alkoholu majú moslimovia zakázané. Hoci si mnohí Egypťania radi dajú pivo, náboženská prohibícia spôsobila, že nealkoholické nápoje sú veľmi obľúbené a dajú sa kúpiť kdekoľvek. Obyčajne sa dajú kúpiť aj ovocné šťavy, niekedy čerstvo vylisované. Zaujímavá je špecialita príjemnej chuti nazývanú karkadeh, sýto červený výťažok z okvetných lístkov ibišku, podávaný mierne sladený. Samozrejme v Egypte je široká ponuka bielych a červených vín, piva a liehovín, vyrábaných z hrozna a datlí. Čaj je u Egypťanov a turistov veľmi obľúbený a pre osvieženie sa podáva s lístkami mäty.
*Egyptské jedlo FUL MEDAMES sa pripravuje z hnedej fazule s cibuľou, zeleninou a rôznym korením. Môže sa podávať s vajíčkom napr. na raňajky. Podobnou zmesou sa plnia ajše- chlebové placky ako sendvič. 3 Významné mestské strediská s prevládajúcou kultúrno-poznávacou funkciou cestovného ruchu

Egypt je posiaty starodávnymi pamiatkami. Každý rok ho zaplavia milióny turistov, aby uvideli pyramídy a ostatné pamiatky alebo sa vybrali na výlet loďou po Níle. Pyramídy postavené pred viac ako 4000 rokmi nad hrobkami faraónov patria medzi sedem divov antického sveta a pretrvávali až dodnes. Strediská cestovného ruchu s možnosťou kúpania a vodných športov sú sústredené na pobreží Stredozemného mora, Suezského zálivu a Červeného mora.

Najvýznamnejšie z nich sú Gamasa, Sáfaga a Marsa-Alam na pobreží Červeného mora. Na pobreží Stredozemného mora sú to Marsa-Matrúh, El Alamein, Mamura a Alexandria s okolím. Neďaleko Marsy-Matrúh je pieskovcová jaskyňa, Kleopatrine kúpele a pamätníky z bojov za druhej svetovej vojny. Na východ od Alexandrie je jazero Manzelah pri Damiette, známa rezervácia tropického vodného vtáctva.
To najzaujímavejšie, čo Egypt ponúka, sa nachádza v Káhire, Alexandrii, na výletných plavbách po Níle , v Luxore, Assuane, na polostrove Sinai a na pobreží Červeného mora. Kombinácia nádherných pláží a historických mestečiek robí z Egyptu jednu z najzaujímavejších krajín na svete. Káhira Toto pulzujúce hlavné mesto so svojou ohromujúcou mnohorakosťou spája Afriku, Orient a západnú Európu. Kasína a luxusné hotely sú náhle nahrádzané monumentálnymi pyramídami v Gizehu. Novým miestom archeologických vykopávok sa má čoskoro stať Dashur, ktoré bolo počas starej kráľovskej ríše hlavným mestom Egyptu

Káhira je srdcom Egypta už viac ako tisíc rokov. Je najväčšie a jedno z najrýchlejšie rastúcich veľkomiest Afriky. Práve v Káhire spojením stredovekého a moderného západného sveta vznikla zmes hlinených domov v bezprostrednej blízkosti veží moderných budov a hotelov, moderných áut veľa pomalých oslích povozov. V skutočnosti nikto nevie, koľko obyvateľov žije v Káhire, ale odhady sú medzi 12 až 16 miliónmi. Islamská Káhira, nie viac islamská ako zvyšok mesta, je stará stredoveká štvrť, kde si pripadáte, ako keď sa presuniete časom späť o 7 storočí. Je to najhustejšie obývané mesto v Egypte a možno aj na Strednom východe. Všade uvidíte mešity a kostoly, vo vzduchu je cítiť zmes prenikavých pachov a vôní kvetov, korenia a zvierat. Najznámejším miestom tejto častí je Citadela, stredoveká pevnosť stará viac ako 700 rokov. Koptská Káhira bola pôvodne postavená ako Rímske obranné mesto. Je o niekoľko storočí staršia ako Islamská Káhira a bola jedným z prvých miest na svete, ktoré bolo osídlené kresťanskou komunitou. Je to posvätné miesto pre židov, moslimov a koptských kresťanov, ktorí tu žijú. Egyptské múzeum vlastní najväčšiu a jednu z najdôležitejších zbierok faraónskeho a byzantského umenia. Sú tu vystavené kultové a spotrebné predmety z posledných piatich tisícročí. Svetoznámou je napríklad Tutanchamúnova hrobka (Tutanchamún žil 1360 p.n.l). Pre túto štvrť, ktorá bola vystavaná v 19. storočí pašom menom Ismail, sú typické poschodové budovy vo francúzsky - neoklasicistickom štýle.

Celé mesto ako na dlani, je možné sledovať zo 187m vysokej mestskej veže, ktorá sa nachádza v bohatej vilovej štvti. V časoch faraónov bol východný breh Nílu určený pre živých a západný breh pre mŕtvych. Dnes je západný breh Nílu modernou časťou egyptského hlavného mesta, ku ktorej patrí univerzita, predmestie Zamalek a obytná štvrť Dokki. Na okraji mesta krajina náhle mení ráz a začína tzv. egyptský vidiek s datľovými palmami, kanálmi, hlinenými obydliami a bujnými zelenými poliami.
Známe turistické a zimné stredisko Helwan sa nachádza 30 km od Káhiry. V blízko položenom meste Sakkara sa nachádza pyramída kráľa Djosera, ktorá je ešte staršia ako pyramídy z Gizehu. V meste Nekropolis (mesto mŕtvych) sa nachádzajú mimoriadne zaujímavé kamenné reliéfy. V ponuke sú výlety na somároch z Gizehu do Sakkary. Asi 50 km ďalej na juh sa nachádza soľné jazero Al Faiyoum, ktoré navštívil už okolo roku 450 p.n.l grécky filozof Herodotos.
Miestom, ktoré žiadny cestovateľ pri návšteve Káhiry nemôže vynechať, je Giza na západnom brehu Nílu. Práve tu nájdete jeden zo siedmich divov sveta, 3 pyramídy patriace posledným faraónom 4. dynastie - Chufevovi, Chefremu a Mykerinovi. Najväčšia z pyramíd je vysoká 137 m a pozostáva z vyše 3 miliónov kamenných blokov. Labyrintom tunelov a schodíšť sa dá predrať hlboko do vnútra pyramídy. Hneď vedľa sa nachádza slávna a majestátna Sphinx. Popri Cheopsovej pyramíde je iste na celom svete najznámejším egyptským monumentom- socha faraóna s telom leva a hlavou človeka, ktorá pozorne stráži mesto mŕtvych. Na tomto mieste je možné si prenajať kone, alebo ťavy.
Cheopsova pyramída sa nachádza 10 km na juhozápad od Káhiry na vonkajšom okraji predmestia Gízy. Možno sa tam dostať taxíkom alebo autobusmi, ktoré odchádzajú z káhirského námestia Táhrir. Turisti sa môžu na púšť dopraviť aj na ťavách alebo na koňoch. Početný prepravcovia ponúkajú výletné plavby po Níle a väčšine z lodí premáva medzi mestami Luxor a Assuan. Niektoré plavby obsahujú výlety do miest Abydos und Denderha. Plavba Luxor/Assuan trvá päť dní, rovnaká plavba s výletmi do miest Abydos a Denderha trvá sedem dní. Niektoré firmy príležitostne ponúkajú i dlhšie plavby do El Minaya, pekného mesta s rímskymi, gréckymi a faraónskymi zrúcaninami.
Na presuny v Káhire je najlepšie využiť metro, ktorým sa cestuje rýchlo a čisto. Aj mikrobusy poskytujú v Káhire pohodlnú a spoľahlivú dopravu. Romantické felukky, križujúce vody Nílu, sú praktické a malebné.

Umožnia Vám oveľa pružnejší časový plán pre návštevu údolia krasov z Luxoru alebo riečnych ostrovov z Asuánu.

Alexandria
Najkrajšie mesto pri Stredozemnom mori. Nachádza sa v nej chrám St. Macaruse, grécko-rímske múzeum a bývalý kráľovský palác s komplexom prekrásnych záhrad kráľa Farouka. *V minulosti sa tam nachádzala aj najväčšia a najslávnejšia knižnica antickej doby, ktorá údajne vyhorela pred dvoma tisícročiami a bola považovaná za ôsmy div sveta je dnes znovuvybudovaná a podľa Káhiry sa má stať Bibliotheca Alexandrina „duchovným oknom Egypta do sveta“.
Severne od mesta Alexandria sa nachádza turistické stredisko Mersa Matrűh s plážami s jemným pieskom. Odtiaľto je možné si urobiť výlet do oázy Siwa, ktorá sa nachádza na líbyjskej hranici. Nádherné pláže sa nachádzajú v El Alamein, Baltim, Gamasa, Sisi Kreir a Ras El Bar.

Luxor
V minulosti bol Luxor hlavným mestom Egypta. V súčasnosti je to menšie mesto, v ktorom žije približne 40.000 obyvateľov a nachádza sa 700 km južne od hlavného mesta Káhiry. Luxor patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta v celom Egypte. Nachádza sa tu najväčšie "dedinské" múzeum na svete s veľkým množstvom starovekých pamiatok. Najvýznamnejšou pamiatkou je chrám v Karnaku a luxorský chrám. Na západnom brehu Nílu sa nachádza Údolie kráľov,kde je pochovaných 64 faraónov, ktorých podobizne sú taktiež zobrazené v dych vyrážajúcich, skalných reliéfoch. Americký tím archeológov objavil v roku 1997 v pohrebisku Ramzesa II. 46 ďalších hrobiek ku tým 60, ktoré boli objavené pri údržbových prácach v roku 1995. Sinai a Červené more Ras Mohammed, Sharm El Sheik, Dahab, Nueba a El Arish patria k najobľúbenejším turistickým cieľom na polostrove Sinai. Takmer všetky ponúkajú potápačské strediská, vyzbrojené pre začiatočníkov i pokročilých. Z Akaby, v saudsko - arabskom pohorí, je nádherný výhľad na celý záliv. Všade na východnom pobreží sa nachádzajú turistické strediská s výbornými možnosťami vodných športov. Palmové pláže tu priamo hraničia s púšťou. V najjužnejšom bode polostrova Sinai sa nachádza najsevernejšie položený mangrovníkový les na svete.
V Luxoru a Asuánu sa môžete tiež nechať odviesť v romantických konských drožkách kaliaci, ktorých cena je stanovená oficiálnym cenníkom.
Asuán
Najkrajšie mesto nílskeho údolia sa nachádza na brehu Asuánskej priehrady v južnej časti Egypta. Je často nazývaný "brána čiernej Afriky". Jeho názov je odvodený od staroegyptského slova znamenajúceho obchod, lebo v minulosti slúžil Asuán ako obchodné centrum pre karavány z čiernej Afriky.

Dodnes je tu v centre mesta rozsiahly trh s pradávnym aj súčasným sortimentom.
*Stavba novej Asuánskej priehrady si vyyžiadala likvidáciu domovov 60000 Núbijčanov a Sudánčanov. Vody priehradného jazera zaplavili veľa staroegyptských pamiatok. Príkladnou akciou UNESCO sa zachránili iba najdôležitejšie z nich. Samotný Asuán je zimné kúpeľné stredisko, podnebie v tomto období s teplotami okolo 20 stupňov Celzia je ideálne. Zaujímavými výletnými miestami sú mauzoléum šacha Agu Khana, ruiny koptského kláštora, skalné hroby na jednom starom moslimskom cintoríne a žulové lomy, kde sa pred stáročiami získavali kamene na stavbu pyramíd, faraónových palácov a chrámov.
4 Zhodnotenie predpokladov rozvoja cestovného ruchu
Egypt svojimi prírodnými a najmä kultúrnymi pamiatkami je pre turistov veľmi lákavý. Keby niekto pred tromi rokmi na Slovensku povedal, že Egypt bude dovolenkovým hitom, asi by ho aj mnohí odborníci vysmiali. Ale vďaka svojim vynikajúcim podmienkam a teplotám pri Červenom mori, sa už aj z Bratislavy lieta celoročne. V roku 1975 navštívilo Egypt 793 tisíc zahraničných turistov, najviac zo Saudskej Arábie, USA, Sudánu a Lýbie. K dispozícii bolo v 1980 17 239 hotelových lôžok. V roku 1999 sa do Egypta vydalo 545 slovenských turistov, ktorí tam strávili zhruba 6108 dní, čo vychádza na jedného 11,2 dňa. Egypt je krajinou faraónov a pyramíd-svedkom tisícročnej kultúry. História sa tu prelína s prítomnosťou, moderné civilizácie stále narážajú na hranice stáročných hraníc. Popri historických pamiatkach je Egypt lákadlom pre slnkuchtivých dovolenkárov. Krajina ponúka potešenie všetkým zmyslom: orientálne lahôdky, brušné tance, zábavu, oddych a fantastickú kuchyňu. Koralové útesy Červeného mora patria medzi najkrajšie potápačské lokality sveta a vzácne ryby prekrásnych farieb a jedinečné koraly privádzajú milovníkov podmorskej fauny do úplne iného sveta. Stredisko Hurghada leží pod horským reťazcom vytvárajúcim pôsobivú kulisi nezabudnuteľných západov slnka. Pláže južne od Hurghady sú ako stvorené pre milovníkov vodných športov. Centrum mesta zasa láka k prechádzke po obchodíkoch a bazároch ako aj k vychutnávaniu jedinečnej atmosféry reštaurácií a kaviarní.
Nech sa vyberieme v Egypte hociktorým smerom, vždy sa dostaneme k dielam, čo nás ohromia rozmermi a vekom, môžme sledovať minulosť ľudstva do nesmiernej vzdialenosti. Stavby v meradlách obrov, skvelé sochy a maľby s dodnes sviežimi farbami, šperky vycibreného vkusu a nevyčísliteľnej hodnoty, obyčajné roľnícke náradie a zlatom vykladané zbrane, alabastrové a porfýrové vázy, to všetko môžme vnímať bezprostredne a priamo.

Ale Egypt okrem toho skrýva v sebe aj pamiatky, ktorých pochopenie a ocenenie potrebuje sprostredkovateľa. S výnimkou malej hŕstky stoja všetci obyvatelia našej krajiny pred nápismi na tamojších chrámoch ako negramotní. Práve egyptské hieroglyfy rozlúštil Francúzsky egyptológ Jean-Francois Champolion, ktorý Egypt považoval za kolísku civilizácie, kde našli svoj počiatok takmer všetky vedy. A zaujímavé je, že aj prvá obchodná plavba sa pripisuje egyptskej kráľovnej Hatšepsovet.
Aj keď Egypt nie je v ponuke všetkých cestovných kancelárii pôsobiacich na Slovensku, mnohé cestovné kancelárie majú vo svojom programe zaradené poznávacie, pobytové ale aj kombinované zájazdy dio Egypta.
Cestovná kancelária firo tour, najlepšia cestovná kancelária v Českej republike, aj slovenská Kartágotour majú veľmi bohatú ponuku poznávacích zájazdov pre milovníkov histórie tajomného Egypta; Horus-veľký okruh Egyptom s trojdennou plavbou po Níle, Nut-kráľovské hrobky a krásy Červeného mora, Anubis-cesta k pyramídam, patápanie v Hurghade, to všetko je len časť možností, ako objaviť nádheru Egypta.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?