Primáty

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2511×

Příbuzná témataPrimáty

Človek patrí do skupiny cicavcov nazývaných primáty. Primáty znamená prví alebo najvyžší. Tento názov primáty nesú napriek tomu, že v evolúcii organizmov v skutočnosti nie je najvyžšie miesto. Primáty sa delia na dve skupiny - antropoidy - (človek, ľudoopy a opice) a poloopice (lemury, leňochy a poloopice). Všetci ľudia sú príslušníkmi jedného druhu - človek rozumný - Homo sapiens. Ľudia žijú na zemi a chodia na dvoch nohách. Väčšina primátov však žije na stromoch a používa všetky štyri končatiny. Primáty majú dopredu smerujúce oči, ktoré im umožňujú priestorové videnie a uľahčujú odhad vzdialenosti, a ohybné prsty s protipostaveným palcom, ktoré umožňujú dokonalé uchopenie vetví stromov. Antropoidy majú veľký mozog a sú veľmi inteligentné.
Evolučný úspech človeka - ľudia sú najpočetnejšie zastúpeným druhom primátov. Za posledných 300 rokov ľudská populácia vzrástla s jednej milardy na šesť miliárd. Nikdy v histórii nášho sveta nemal nijaký druh taký silný dosah na ostatné organizmy ako človek.
Orangutan - Väčšina primátov žije v trópoch a subtrópoch. Poznáme asi 180 druhov. Orangutan sundský pongo pygmaeus patrí spolu s gorilami a šimpazmi medzi ľudoopy. Žije v dažďových pralesoch juhovýchodnej Ázie. Rovnako ako ostatné primáty je silne ohrozený bezohľadným výrubom pralesov.
Šimpanzy - človek si pri mnohých činnostiach pomáha rôznymi nástrojmi. Podobne to robia aj niektoré iné primáty. Napríklad šimpanzy používajú na hľadanie potravy paličku alebo steblo trávy. Paviány niekedy zabíjajú drobné živočíchy kameňmi. Aj niektoré iné živočíchy dokážu používať nástroje. Vydra kalifornská používa kamene na lámanie mušlí alebo sup na rozbíjanie vajec. Nástroje živočíchy však používajú len inštinktívne. Primáty sú schopné naučiť sa používať nástrje pozorovaním činnosti iných jedincov.
Ludska lebka : Tvar ľudskej lebky je dôležitý pre štúdium vzniku človeka, lebo môže byť priamo porovnávaná s lebkami našich príbuzných. Ľudia sa vyvynuli s predkov podobných ľudoopom. Fosílne pozostatky ukazujú že v dobe medzi jedným až piatimi miliónmi rokov žilo vedľa seba niekoľko ľuďom podobným druhov.Do súčasnosti však prežil len jeden s nich. - Lebka človeka má v porovnaní s lebkou opíc oveľa väčšiu mozgovňu, krátke čeľuste a malé zuby.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?