Priemyselná revolúcia

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3706×

Příbuzná témataPriemyselná revolúcia

R.1750 pracovala väčšina ľudí v poľnohospodárstve.Žili v malých dedinských komunitách,kde dorábali obilie a chovali domáce zvieratá.R. 1900 väčšina ľudí pracovala už v mestách.Dokonca i na vidieku sa tradičný spôsob života stratil v nenávratne.
PRÍČINY REVOLÚCIE
Francúzska buržoázna revolúcia nebola jedinou veľkou zmenou,ktorá sa udiala v Európe koncom 18. storočia.Postupná,ale o nič menej dôležitá revolúcia premenila postupy,podľa ktorých dovtedy ľudia pracovali.Čo spôsobilo túto zmenu?
STROJE.Počas celého 18.stor. konštruktéri zdokonaľovali vynálezy určené na práce,ktoré dovtedy robili ľudia.Jedným z najstarších priemyselných strojov bol ,,lietajúci člnok",vynález Johna Kaya z r. 1733.Spočiatku spracúval pri výrobe plátna ručne spradené vlákno,ale už o tridsať rokov bol skonštruovaný spriadací stroj.
Cena za technický pokrok.V istom zmysle tieto stroje znamenali veľký pokrok,lebo pracovali rýchlejšie ,lacnejšie a výkonnejšie,než by to dokázal človek.
Stroje museli obsluhovať ľudia a títo priemyselní robotníci potrebovali niekde bývať.V nových priemyselných oblastiach vyrástli veľké mestá v blízkosti zdrojov hlavných surovín-železa,uhlia a vody.Spočiatku sa ľudia dychtivo sťahovali z vidieka do miest s nádejov na lepší život a vyššiu mzdu.Ale priemyselné mestá nevytvárali zdravé prostredie pre život.Továrne vyžadovali dlhý pracovný čas a často dochádzalo k úrazom.Nevyhnutnosť pracovať dlhé hodiny za nízke mzdy zničila mnoho ľudských životov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?