Priadka morušová

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2836×

Příbuzná témataPriadka morušová

Priadka morušová je motýľ sa širokými krídlam, žltkavobielej farby podobajúci sa na nočnú moru. Cuciak má zakrpatený, takže sa s ním nemôže živiť. Prirodzene, že aj priadka sa stane motýľom až po zakuklení jej predchádzajúcej podoby: húsenice, ktorá ja dlhá približne 8 - 9 cm. Priadka morušová má teda počas svojho života dve úplne rozdielne podoby.
Kľúčovou úlohou života priadky morušovej pre človeka je moment zakuklenia. Človek totiž získa hodváb zo samotnej kukly, do ktorej sa húsenica približne dva mesiace po narodení zamotá. A prečo sa volá priadka práve morušová? Pretože jedinou obživou húsenice sú listy morušové. Mimochodom na listoch moruše nemôže byť ani stopa po chemickom postreku.
Zaujímavým faktom je, že samička priadky morušovej (motýľ) je podstatne väčšia oproti svojmu partnerovi samčekovi. Už na prvý pohľad sa dá rozoznať, kto je kto. Samotný akt rozmnožovania je na jednej strane obdivuhodný, tiež však pomerne smutný. Obdivuhodný preto, že sexuálny akt tohto výnimočného motýľa trvá výnimočne, pre človeka až nepredstaviteľne dlho: osem hodín. Počas aktu sa samček so samičkou spoja pričom obaja vylučujú špeciálne výlučky. Tento akt je obdivuhodný aj preto, že vďaka jednému takémuto spojeniu dokáže samička vyprodukovať štyristo až päťsto vajíčok. Smutný je však záver, obaja partneri sú z osemhodinového spojenia natoľko vyčerpaní, že obaja onedlho nato umierajú.
Vo voľnej prírode sa priadka morušová rozmnožuje iba raz do roka, konkrétne v septembri. Ľudia však potrebujú spracovávať hodváb počas celého roka. Práve preto po hromadnom párení odkladá farmár vajíčka do chladničky. V takomto stave vydržia až desať mesiacov. V prípade keď treba doplniť stav priadky, ich farmár môže kedykoľvek vybrať a jemne ohriať. Na tento účel slúži špeciálny inkubátor, ktorý je nastavený na teplotu 240C. Z húsenice priadky morušovej sa využíva drobná žľaza, ktorá sa používa v kozmetickom priemysle na výrobu Lotion Tenique, ktoré si státisíce žien na celom svete natierajú dennodenne na pleť.
Ako som už spomenula, priadka morušová, ktorá ja ešte škaredou tučnou húsenicou , sa približne dva mesiace po vyliahnutí zakuklí. Až samotná kukla v sebe obsahuje žiadaný hodváb. Okrem hodvábu je z kukly využiteľný aj ďalší materiál, ktorý sa však čo do kvality s hodvábom porovnávať nemôže. Ide o materiál podobný bavlne. V jednej kukle sa nachádza nitka hodvábu, ktorej dĺžka dosahuje až jeden kilometer.

Farmár však nemôže čakať, kým sa motýľ prederie cez kuklu von. počas "predierania" totiž životaschopný motýľ vlákno roztrhá na niekoľko drobných kúskov. Práve to je dôvod, prečo farmári kuklu pred spracovaním nechajú upiecť pri teplote od 100 - 110 0C. Zakuklenec teda upečený umiera. V niektorých krajinách jeho púť ani na tomto mieste nekončí. Zakuklenec je plný proteínov, a preto je v Číne považovaný za delikatesu. Z upečenej kukly by sa len veľmi ťažko ťahal hodváb. Preto putujú upečené kukly pred vyťahovaním hodvábu do vody. V kukle sa okrem hodvábu nachádza lepidlo vo forme nitky. Namotávaním sa špeciálny kolovrátok, keď sa okolo približne troch nitiek (tri kukly) obtáča lep z kukly, vzniká hodvábna niť.

Perličky

Na jeden kilometer kvalitnej hodvábnej nite potrebujeme tri zakuklené priadky morušové, ktoré žijú v priemere dva mesiace (a ktoré teda treba kŕmiť). Koľko nite sa spotrebuje na výrobu metra štvorcového, koľko priadok morušových musí prísť o život pre kúsok látky a hlavne koľko to všetko stojí.
V tejto súvislosti pôsobí zaujímavo informácia, podľa ktorej sa iba do Francúzska z Číny dovezie desať až pätnásť ton hodvábu za jediný mesiac.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?