Prejav na športovom dni

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2994×

Příbuzná témataPrejav na športovom dni

Vážení spolužiaci, priaznivci športu

Som rád, že sme sa zišli v tak hojnom počte na tomto športovom dni. Ako každý správny športovec verný svojmu športu, aj ja by som vás chcel oboznámiť s tak trochu nie veľmi známym, ale takmer najstarším športom, zápasením.

Zápasenie bolo už odjakživa súčasťou Olympijských hier, či už starovekých ale aj novodobých. V dnešnej dobe už nezvíťazí , kto je fyzicky absolútne najsilnejší. V zápasení rozhodujú aj iné aspekty ako je váha a sila, a to napr.: technika, taktika boja, kondícia, rýchlosť, zručnosť, obratnosť a ďalšie, ktoré dávajú možnosť zvíťaziť aj slabším v boji nad brutálnou silou. Všetky tieto vlastnosti musí v sebe prvotriedny zápasník pestovať, musí byť rýchly v rozhodovaní, musí mať dobrý prehľad, priestorovú orientáciu, pohybovú koordináciu, poznať rovnováhu, kondíciu a silu svojho súpera.
Pre pestovanie zápasenia nie je potrebné nákladné zariadenie. Postačí žinenka, chuť a odhodlanie. V dnešnej dobe môže zápasiť úplne každý, či už mladí, starí, chlapci aj dievčatá. Z vlastnej skúsenosti vám môžem potvrdiť, že aj u ľudí pokročilejšieho veku sa nájde čas pre zápasenie. Každý je predsa tak starý, ako sa cíti a kto cvičí, cíti sa mladším. Organizujú sa rôzne podujatia pre veteránov alebo bývalých zápasníkov. Iste väčšine z vás je známa postava slovenského ale aj svetového zápasenia, olympijský medailista Jozef Lohyňa. Taktiež dievčenské zápasenie napreduje veľkou rýchlosťou. Dokonca v Spojených štátoch amerických je zápasenie voliteľný šport na stredných školách a univerzitách. Zápasenie je veľmi zaujímavé, keďže každá akcia je iná, každá dvojica zápasí inak. Striedajú sa situácie, útoky a krásne technické prevedenia. Zápasenie je dynamický šport, ale určite nie brutálny. Zápasníci nastupujú na žinenku položiť sa navzájom na lopatky, nie však zraniť súpera, alebo mu zapríčiniť nejakú bolesť. Je to šport veľmi zdravý. Precvičujú sa pri ňom všetky svalové partie tela. Desať minút zápasenia je užitočnejšie ako hodina monotónneho cvičenia rukami a nohami. Iný pohľad na tento šport má športovec, fanúšik a laik.

Zápasenie posilňuje zdravie a sebadôveru. Vedie k rozvoju svalstva celého tela, dýchacieho a obehového ústrojenstva, sily a obratnosti. Je to jednoducho spolupráca mysle, ducha a tela. Verím, že som vám aspoň trochu priblížil tento zaujímavý šport, s ktorým sa môžete oboznámiť v telocvični. Ďakujem vám za pozornosť.


Športu zdar!.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?