Portugalsko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 5224×

Příbuzná témataPortugalsko

Úradný názov: República Portuguesa (Portugalská republika)
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 230 000 obyv (v roku 1985)
Hustota zaľudnenia: 111 obyv/km2
Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Lisabon (Lisboa)- 830 000 obyv
Úradný jazyk: portugalčina
Mena: 1 escudo= 100 centáv

Povrch: Portugalsko leží na západnom pobreží Pyrenejského polostrova. Administratívne k nemu patria aj ostrovy Azory a Madeira v Atlantickom oceáne. Väčšinu územia zaberajú pohoria a plošiny. Stredom krajiny sa ťahá pohorie Serra da Estrela, ktorého najvyšší vrchol dosahuje výšku 1991 m. Vodstvo: Zo Španielska sem pritekajú rieky Duero, Tajo a hraničná rieka Minho, ktoré vtekajú do Atlantického oceánu. Guadiana ústi do Cádizského zálivu. Z vodných elektrární, postavených na riekach sa vyrobí väčšina elektrickej energie a vyprodukuje sa aj väčšina priemyselných výrobkov.

Podnebie: Podnebie je stredomorské, ovplyvnené blízkym oceánom. Veľa zrážok býva po celý rok najmä na S, kým na juhu prší len zriedka. Vo vnútrozemí, hlavne vo vrchoch sú veľké teplotné rozdiely.

Hospodárstvo: Portugalsko je slabo rozvinutá poľnohospodárska aj priemyselná výroba. Najvýznamnejšie odvetvia priemyslu sú textilná výroba, najmä bavlnárska so strediskom v meste Porto, ktoré je však najznámejšie svojím červeným vínom, vo svete známym ako portské. Potravinársky priemysel sa zameriava vo všetkých mestách na výrobu sardiniek, vína a olivového oleja.
Tunajšia poľnohospodárska výroba napriek vhodným podmienkam patrí k najzaostalejším v Európe. Hlavne na J pretrvávajú priam feudálne pomery, takže produkcia nestačí uspokojiť spotrebu obyvateľov. Najväčší význam má rastlinná výroba. Pestuje sa hlavne pšenica, kukurica, vinič, olivy. Významné je ovocinárstvo, najmä pestovanie pomarančovníkov, gaštanov, figovníkov a mandľovníkov. V lesnom hospodárstve vyniká ťažba korku z korkového duba (tvorí polovicu svetovej ťažby) a ťažba terpentínu z borovíc. Živočíšna výroba je takisto veľmi primitívna, najviac je zastúpený chov oviec, ošípaných, kôz a dobytka. Veľký význam má výlov rýb, najmä sardiniek.
Portugalsko vyváža najmä víno, olivový olej, ovocie, sardinky, korok, drevo a textilné výrobky. Dováža železo, oceľ, priemyselné výrobky a niektoré druhy potravín.

Doprava: V doprave hrá najdôležitejšiu úlohu námorná: v Lisabone ako v najzápadnejšom európskom prístave sa zbiehajú početné zaoceánske linky. Rieky Tajo, Duero a Guadiana sú splavné.

Železničné trate vedú väčšinou pozdĺž pobrežia, z vnútrozemských tratí je najvýznamnejšia trať Lisabon- Madrid. Cesty sú zväčša horšej kvality. Letiská (najmä lisabonské) majú veľký význam pre zámorské linky.

Obyvateľstvo: Veľmi nízka životná úroveň sa prejavuje aj tým, že takmer štvrtina obyvateľstva je doteraz negramotná. Najvyššia hustota obyvateľstva je v okolí hlavného města a prístavu Porto vo vyspelejšom Severe, najnižšia v južnej časti krajiny.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?