Portugalsko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6107×

Příbuzná témataPortugalsko

ŠTÁTNE ZRIADENIE: republika
ADMINISTRATÍVNE USPORIADANIE: 7 REGIÓNOV, 18 OKRESOV (DISTRITO), 2 AUTONÓMNE KRAJE (AUTONOM REGIAO), AZORSKÉ OSTROVY A MADEIRA
ROZLOHA: 92 345 km štvorc. POČET OBYVATEĽOV: 9 900 000 (1999)
HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 107 obyv./km štvorc. HLAVNÉ MESTO: Lisboa/ Lisabon 681 100 obyvateľov, s aglomeráciami 2 050 000 obyvateľov
Iné významnejšie sídla: Porto 350 000 obyv., Coimbra 96 000 obyv., Setúbal 78 000 obyv. NAJVYŠŠÍ BOD: Pico, 2320 m (na Azorských ostrovoch)
NAJVÝZNAMNEJŠIE RIEKY: Tejo, Douro, Guadiana, Minho
ÚRADNÝ JAZYK: portugalčina
MENA: escudo (1 escudo = 100 centavos)
ŠTÁTNY SVIATOK: 10.jún (deň úmrtia národného básnika Luiza de Camőes, 1580), 5. október (Deň republiky)
RASOVÉ A NÁRODNOSTNÉ ZLOŽENIE: Portugalci (99 %), iné (1 %)
NÁBOŽENSTVO: rímsko-katolícke (95 %), protestantské (1 %), iné (4 %)
URBANIZÁCIA: 35,6 %
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA: muži 70 rokov, ženy 77 rokov
DOJČENSKÁ ÚMRTNOSŤ: 7 ‰
ANALFABETI: 13,2 %
NEZAMESTNANOSŤ: 6,3 %
HDP: 10 160 USD/obyv.
Severná a východná časť krajiny je tvorená zníženými plošinami Mezety a z nich vystupujúcich pohorí. Južnej a západnej časti kraľujú najmä nížiny, z ktorých vystupujú nízke pahorkatiny. Na pevnine je najvyšším bodom vrch Estrela (1991 m) v pohorí Sierra da Estrela. K Portugalsku patrí aj Madeira a Azorské ostrovy, na ktorých lezí najvyšší bod štátu (Pico, 2320 m). Tento štát, rozprestierajúci sa v západnej časti Pyrenejského polostrova disponoval od 16. storočí obrovskou koloniálnou ríšou (Brazília, Angola, Mozambik, Macao a pod..), ale nedokázal využiť túto skutočnosť vo svoj prospech. Hospodárske vzťahy medzi zámorskými kolóniami a materskou krajinou neboli v skutočnosti nikdy príliš pevné (tvorili 20 %podiel zahraničného obchodu). Po definitívnom rozpade koloniálnej ríše (1970) a po pripojení k Európskej únii (1986) sa tempo hospodárskeho rozvoja zrýchlilo. V malých množstvách ťažia mnohé druhy rúd (napr. wolfrám, urán, medené rudy), ktoré exportujú bez akéhokoľvek spracovania. Priemysel stavia na lacnej pracovnej sile a na tých odvetviach, ktoré tu majú tradíciu (textil, konfekcia, obuv, montáž automobilov). Hospodársky významné strediská sú na morskom pobreží, pretože takmer celý zahraničný obchod sa realizuje námornou cestou. Poľnohospodárstvo je na nízkej úrovni, na ornej pôde pestujú pšenicu, kukuricu a ryžu, v južných mediteránnych oblastiach sú olivové plantáže, vinohrady a plantáže cytrusového ovocia.

Portugalské vína sú svetoznáme (porto, madeira). V horských oblastiach prebieha extenzívny chov hospodárskych zvierat (kozy, ovce). V Portugalsku sa vyprodukuje 50% svetovej produkcie korku. Významným a tradičným odvetvím je rybárstvo a ryby spracujúci priemysel. Vyvážajú sa aj spracované poľnohospodárske produkty. Dôležitým a významným zdrojom príjmov je aj cestovný ruch (Madeira, Azorské ostrovy).
Portugalsko má šesť hlavných dovolenkových oblastí - Costa Verde, Costa de Prata, Costa de Lisboa, Algarve, Montanhas a región Planícies. COSTA VERDE
Začína na španielskej hranici na severozápade Portugalska. Severovýchodne od mesta Braga (asi 60 min. cesty autom) sa nachádza 70.000 hektárový Národný Park Peneda-Geręs. Lesy, vodopády, umelé jazerá, na ryby bohaté rieky a horské hrebene ponúkajú neobmedzené možnosti výletov a turistiky. Geręs bol už za času Rimanov kúpeľným mestom a je dobrým východiskovým bodom pre cesty do Národného parku. Tento región ponúka veľa zaujímavého: dlhé pláže, borovicové lesy, je kolískou mnohých tradičných umeleckých remesiel, nájdete tu aj historické stavby a archeologické mestá. Ďalej sa tu nachádzajú vinárske oblasti a kúpeľné mestá, odkiaľ taktiež pochádza známe víno Alvarinho. Porto je druhým najväčším mestom Portugalska a najdôležitejším mestom Costa Verde. Z okolia mesta Porto pochádza preslávené portské víno. Porto má veľmi pekné staromestské centrum so stredovekými budovami, barokovým prepychom a pestrými trhmi. Metso Guimarăes, ktoré sa nachádza 50 km severovýchodne od mesta Porto, bolo v stredoveku portugalským hlavným mestom.
COSTA DE PRATA
Costa de Prata je malá prímorská oblasť južne od Costa Verde. Tento región je po celý rok dovolenkovým rajom pre rodiny. Najprítažlivejšími časťami tohto regiónu je Fátima so slávnou sochou panny Márie a jaskyne v San Antoniu a Alvadose. V blízkosti pobrežia sa nachádza Ilhas Berlengas, ktorý je rybárskym rajom. Ako aj v Costa Verde aj tu sa nachádzajú pomníky, hrady, paláce, kláštory a múzeá. Coimbra je tretím najväčším mesto Portugalska. Toto univerzitné mesto má točité úzke uličky, budovy so štýlovými fasádami a vlastnú variantu Fado, melancholickej portugalskej hudby. Oplatí sa navštíviť románsku Se Velha (stará katedrála), múzeum umenia Museu Machado de Castro, ktoré sa nachádza v bývalom biskupskom paláci, kostol a kláštor Svätého Kríža (Mosteiro de Santa Cruz) a univerzitu.

Na území Velha Universidade sa nachádza prekrásna kaplnka Capela de Săo Miguel, ktorá už zapôsobila na mnoho návštevníkov. Hneď vedľa sa nachádza jedna z najkrajších knižníc na svete Biblioteca Joanina. Sady botanickej záhrady, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti univerzity patria k najpôsobivejším v celom Portugalsku. Mesto Aveiro, "portugalské Benátky", je obklopené lagúnami a plážami. Obraz mesta je ovplyvnený veľkým kanálom. Predovšetkým sa vám oplatí navštíviť katedrálu, fajansovými kachličkami vyzdobený kostol (Igreja das Carmelitas) a múzeum Museu de Aveiro. Fátima je od údajného zjavenia panny Márie v roku 1917 známym cieľom pútnických ciest. Priamo na ceste z Lissabonu do Coimbra stojí prekrásny kláštor Mosteiro de Santa Maria da Vitória da Batalha, ktorý pripomína portugalské víťazstvo. Toto gotické dielo je jedno z najvýznamnejších umeleckých pamiatok v Portugalsku.
COSTA DE LISBOA (Lisabonské pobrežie)
Do regiónu patrí hlavné mesto Lisabon, Estorilské pobrežie, Costa Azulu a Costa Dourada na juhu. Miliónové mesto Lisabon leží 10 km od atlantického pobrežia. Na juhu leží Algarve a na severe Costa de Prata a Costa Verde. V okolí Lisabonu sú dlhé pláže, zaujímavé parky, hrady a paláce. Vo Vila Franca je citadela býčích zápasov.
LISSABON: Výborná poloha tohto významného európskeho kultúrneho mesta z neho robí ideálne miesto na dovolenku. Sedem pahorkov portugalského hlavného mesta pokrývajú paláce a biele obytné domy. Lisabon má staromódnu, štýlovú atmosféru a očaruje mnohými nádhernými miestami a tmavými, úzkymi uličkami starej maurskej štvrte. Lisabon leží pri ústí rieky Tejo a má jeden z najlepších prírodných prístavov na Iberijskom polostrove. Pomaly tečúcu rieku premosťuje 3 km dlhý visutý most. Fontány, sady a kvetmi obsypané balkóny sú pre toto priateľské mesto, ktoré sa dá ľahko prejsť pešo, typické. Stará mestská štvrť (Alfama) je jednou z najzaujímavejších štvrtí mesta a okrem Bairro Alto (horná časť mesta) jediná časť mesta, ktorá ostala po zemetrasení v 18. storočí nepoškodená. Kedysi tu mali sídla bohatí občania, no dnes je to skôr chudobnejšia štvrť. Jedným z najlepších východiskových bodov na prechádzku mestom je zámok Kastell Săo Jorge, ktorý bol postavený vo 8. storočí vysoko nad mestom na zrúcaninách starej pevnosti a ponúka pekný výhľad na celý Lisabon. Cesta dole do Alfama vedie okolo stredovekých domov s balkónmi ukutými zo železa, malých kaviarničiek a okolo pekného kostola sv. Lucie. Pôsobivé sú fajansové kachličky (Azulejos), ktorými sú ozdobené mnohé fasády a kostoly v starom meste.

Hlavnou atrakciou v hornej časti mesta je botanická záhrada, Jardim Botânico, ktorá bola otvorená v roku 1873. Znalcom umenia bude určite známe Museu Calouste Gulbenkian, ktoré založil ropný magnát Gulbekian. Sú v ňom dve veľké oddelenia, jedno pre orientálne umenia a druhé pre umenie západné. Nájdete tu maľby flámskej a holandskej školy od maliarov Rubensa, Rembrandta a Halsa ako aj od impresionistov. Moderné portugalské umenie nájdete v oddelení Centro de Arte Moderno. Der Torre de Belém (Belemérska veža) a Mosteiro dos Jerónimos (kláštor) sú charakteristickým znakmi mesta. Kláštor fascinuje predovšetkým svojou jedinečnou procesiou s krížom, ktorá patrí medzi najkrajšie na svete. V starých kláštorných budovách sú múzeá Museu Nacional de Arqueologia e Etnologia (archeologické a etnologické) a Museu da Marinha (námornícke). Jedným z najzaujímavejších múzeí v Portugalsku je bezpochyby múzeum kočiarov, Museu dos Coches, v bývalej koniarni. Cestou do centra mesta, prechádzate hlavnou nákupnou ulicou Rua Garrett, ktorá je plná butikov a kaviarní. V okolí Lissabonu je mnoho pekných kúpeľných mestečiek a dediniek, ktoré sú vhodnými cieľmi pre jednodňové výlety.
ALGARVE
Algarve leží na juhu Portugalska, pri Atlantiku. Táto nádherná plážová oblasť sa tiahne na západ od španielskej hranice až po Cabo de Săo Vicente. Pláže sa rozprestierajú v dĺžke viac ako 250 km a patria k najčistejším v Európe. Medzi rôznofarebnými útesmi a bizarnými kamennými formáciami sú schované malé piesočné zátoky. Veľké hotely, kasína, športové zariadenia a rôzne iné možnosti trávenia voľného času patria k samozrejmostiam tejto dovolenkovej oblasti. Je tu mnoho dovolenkových dedín a kempingov. Napriek hotelovým komplexom a umelo vytvoreným dovolenkovým strediskám nájdete v tomto regióne aj dnes historické mestá a na mnohých plážach a v prírode nebudete nikým rušený. Pre Algarve sú typické mandľovníky, ktorých biele púčiky už vo februári oznamujú príchod jari. Neskoro večer opúšťajú osvetlené rybárske lode svoje prístavy a vydávajú sa na plavbu za každodenným úlovkom. Faro, ktoré je hlavným mestom tejto provincie, bolo v roku 1755 zničené zemetrasením a z pôvodného starého mestského centra ostala zachovaná len malá časť. Hlavnými pozoruhodnosťami sú viaceré múzeá, katedrály v rôznych štýloch a barokový kostol Igreja do Carmo. Veľmi pekná je plavba loďou cez národný park Parque Natural da Ria Formosa, pri ktorej môžete pozorovať rôzne druhy vodných vtákov. Trhové mesto Loulé je známe svojimi vynikajúcimi výrobkami z kože a medi.

Albufeira je najobľúbenejšie kúpeľné mesto v Algarve a v zime býva dosť preplnené. V starom meste nájdete úzke uličky a terasovité domčeky otočené k moru. Z pevnosti zo 16. storočia si môžete vychutnať pekný výhľad na mesto. Rybárska dedinka Armaçăo de Pęra leží na jednej z najdlhších pláží v Algarve. Silves má zachovalé mestské múry a zaujímavú katedrálu z 12. storočia. Hrad pripomína dlhú maurskú nadvládu. V múzeu Municipal de Arqueologia môžete uzrieť vystavené predmety z tejto doby. Jedno z najväčších prístavných miest v Algarve je známe nábytkom a prútenými výrobkami. Kúpele Monchique, ktoré ležia v horách boli vyhľadávaným miestom už v čase Rimanov. V tesnej blízkosti sa nachádza 750 m vysoký vrch Picota, z ktorého sa vám naskytne výborný výhľad. V Lagose si môžete pozrieť historické lodenice alebo len tak posedávať v miestnych kaviarničkách. Toto miesto sa stalo centrom "batoháčov" - najmä cestujúcich študentov. Príjemným každodenným zážitkom je trh. V lete tu panuje veľmi rušný nočný život. Sagres ja maličká dedinka s pevnosťou zo 17. storočia; kamenné pobrežie je ideálne na chytanie morských rakov. Cabo de Săo Vicente je najjuhozápadnejší bod európskej pevniny. Na juhozápade Algarve sa nachádzajú niektoré z najkrajších pláží tejto provincie.
MONTANHAS
Tento hornatý región na severovýchode Portugalska má divokú, ešte pôvodnú krajinu s riekami, lesmi a liečivými prameňmi. Nachádzajú sa tu najznámejšie portugalské termálne kúpele Vidago, Pedras, Chaves, Felgueiras, Salgadas, Săo Pedro do Sul, Aregos, Manteignas a Monfortinho. Serra da Estrela, južne od Coimbra, bola vyhlásená za chránenú prírodnú oblasť. Na vrcholoch pahorkatiny sú často hrady, ktoré ešte zosilňujú divoko-romantický charakter tohto okolia. Okrem toho sa tu nachádza veľa vinohradov a panských sídiel. Guarda je najvyššie položeným mestom Portugalska. Najzaujímavejšími pozoruhodnosťami sú mestské múzeum a katedrála. Penhas da Saůde je lyžiarskym strediskom v blízkosti najvyššie položenej vyvýšeniny v Portugalsku, 1900 m vysokého vrchu Torre.
PLANÍCIES
Táto rozsiahla oblasť vo vnútrozemí sa skladá z regiónov Cova da Beira, Ribatejo, Alentejo, Monsaraz, Marvăo, Moura a Monsanto. Všade v tomto úrodnom, na poľnohospodárstvo zameranom regióne sa nachádzajú typické dedinky. Planćies je obilnou sýpkou Portugalska. Rastú tu aj Duby Korkové, ktorých kôra sa používa na výrobu korkových štupľov a iných výrobkov z korku. K atrakciám tohto regiónu patria mnohé pestré, folklórne festivaly.

Ak sa radi kúpete na osamelých plážach, vyrazte do neďalekej Costa Dourada.
Aj vnútrozemie má svoj pôvab a nie je tak zasiahnuté masovým turizmom. Mestá a dediny tu majú svoj vlastný charakter a lúky sú plné pestrofarebných kvetov. V Săo Brás de Alportel je malé folklórne múzeum, v ktorom sú vystavené tradičné kroje.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?