Pohlavné choroby

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 45927×

Příbuzná témataPohlavné choroby

KVAPAVKA
Pôvodcom tejto STD je gramnegatívna bakteria diplokok Neisseria gonorrhoeae, usporiadaná do dvojic. Je to gonokok. Gonokoky sú antigenne veľmi heterogénne a neexistuje jednotný prístup k ich klasifikácii. Existujú rôzne klasifikačné schémy na základe rastových nárokov, antigenných vlastností a citlivosti na antibiotika. Po celom svete sú rozšírené gonokoky rezistentné na penicilin a tetracyklin. Človek je jediným hostiteľom v prírode a je tiež jediným zdrojom infekcie. Táto baktéria je veľmi citlivá na vonkajšie prostredie a mimo ľudského organizmu veľmi rýchle hynie .
Kvapavka sa prenáša takmer výlučne nechráneným pohlavným stykom, vaginálnym, análnym aj orálnym, prijímaním aj dávaním. Matky nakazené Kvapavkou môžu infikovať dieťa počas pôrodu
Priznaky
Ženy: -- 50 % žien nemá žiadné príznaky
--neobvyklý vaginálny výtok
--bolesť či pálenie pri močení
--bolesť pri pohlavnom styku
--bolesť v podbrušku
--v niektorých prípadoch krvácanie s rôznou intenzitou
Muži: -- 10% mužov nemá žiadne príznaky
--neobvyklý výtok z penisu, hustý, hnisavý bielej alebo žltej farby
--rezanie či pálenie pri močení
--časté močenie či problém udržať moč
--napätie či bolesť vo varlatách
Kvapavka napáda bunky slizníc. Vstupnou bránou u mužov je močová trubica, u žien krček maternice, pri análnom sexe konečník, pri orálnom aj keď zriedkavejšie hrdlo. Postupne sa môže šíriť na sliznicu močového mechúra, maternicu a vajcovody.
Ak nie je choroba liečená, môžu sa u žien prejaviť problémy spojené so zápalom maternicového čípku, maternice, vajcovodov, panvovej oblasti, močovej trubice a kĺbov. Infekcia reprodukčných orgánov môže u ženy viesť k mimomaternicovému tehotenstvu, potratom, neplodnosti a chronickým bolestiam.
Možné následky neliečenia u ženy:
--PID časté zápaly orgánov malej panvy.
--Mimomaternicové tehotenstvo.
--Cysty na vajcovodoch v krajnom prípade až neplodnosť.
--Predčasný pôrod.
--Infikácia plodu, spojená najčastejšie so zápalom očí a zápalom pľúc u dieťaťa
--Zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakte, tzv. Reiterov syndróm.

Možné následky neliečenia u mužov:
--Časté zápaly močovej trubice.
--Zápal nadsemeníka,tzv.epididymitída, v krajnom prípade až sterilita.
--Zápal prostaty, tzv.prostatitída.
--Zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakte, tzv. Reiterov syndróm
Pri nedodržaní pravidiel hygieny sa môže preniesť na očné spojivky.

Pri pôrode neliečenej matky sa môže preniesť tiež do očí, alebo konečníka dieťaťa.
Liecba:Predevšetkým je nutné zdôrazniť, že kvapavka je liečiteľná. Voľba vhodného antibiotika či chemoterapeutika záleží na mnohých faktoroch: na citlivosti na dané antibiotikum, na mieste výskytu infekcie, komplikovanosti priebehu kvapavky, tehotenstve, alergii, súčasnej možnej infekcie spojenej s inou STDs, z nich niekteré môžu tiež zpôsobovať zápaly, najčastejšie chlamydiové a mykoplazmatické infekcie apod. Úspešnosť liečby sa kontroluje povinným vyšetrením, tzn. troma kontrolnými bakteriologickými vyšetreniami. Antibiotiká, chemoterapeutikmi. Lekári varujú pred samoliečením, ktoré nesprávnou liečbou vedie k vzniku odolných druhov baktérií. Chranenie:
Dodržovaním zásad bezpečného sexu. Pri príležitostnom sexe, správným použitím kondómu, pri súčastnom zamädzení styku akýchkoľvek slizníc. Pozor, prenos je možný aj orálným sexom, prijímaním aj dávaním.
Monogamia a obmedzenie promiskuity poskytuje najlepšie riešenie.Nenechajte sa odbiť, žiadajte u svojho dermatovenerológa ster na Kvapavku v prípade podozrivého výtoku po nechránenom pohlavnom styku s podozrivým partnerom !

SYFILIS
Treponema pallidum, spirocheta, Patrí medzi klasické pohlavné choroby, ktoré podliehajú povinnému hláseniu atď. Zpôsobuje špecifické chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu podľa štádia onemocnenia matky rôzne poškodenia až po úmrtie.
Príznaky: V mieste vstupu infekcie sa vytvorí po určitej dobe vred, následuje rozsev infekcie do celého tela, prejavujúci sa celkovými príznakmi, rôznymi vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov. Skorá fáza onemocnenia je vystriedaná obdobím bez príznaku, ktorá po niekoľkých rokoch vedie k postihnutiu orgánov, najčastejšie kože, srdca a veľkých ciev, ústrednej nervovej sústavy a miechy. Príznáčné sú tiež condylomata lata – tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchajúce papuly ,najčastejšie na penise
Dostat ju môžeme priamym kontaktom s postihnutými miestami na koži nakazeného partnera, najčastejšie však pohlavným stykom.
Neliečený syfilis môže po čase vážne poškodiť prakticky všetky orgány, najčastejšie kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. Môže viesť k duševným poruchám a smrti.
Chrániť sa môžeme dodržaním zásad bezpečnejšieho sexu, používaním kondomu.
Monogamita a obmedzenie promiskuity poskytuje najlepšie riešenie

AIDS
Vírus HIV spôsobuje nevyliečiteľnú poruchu imunitného systému - onemocnenie AIDS, syndrom získaneho imunodeficitu.

Podľa odhadov bolo na konci roku 2000 na celom svete infikovaných virom HIV celkom 36,1 milióna ľudí.
Od nákazy k vzniku plne rozvinutého onemocnenia AIDS obvykle uplynie niekoľko rokov (priemerne 10,5). Za 3-8 týždňov po infekcii dochádza u cca 50% infikovaných k príznakom akútnej HIV infekcie, obvykle v podobe chrípky. Tie spontánne miznú a následuje dlhé obdobie bez príznakov, keď však dochádza k zmenám v imunitnom systéme. Tie vedú napríklad k kvasinkovej infekcii úst, vonkajších genitálií a pošvy, k výsevu pásového oparu, k zápalom vaječníkov a k celkovým príznakom, ako je únava, hnačky, chudnutie a horúčky. Pridávajú sa infekcie virové, bakteriálne, kvasinkové a parazitárne.
Dostať ho môžeme pri pohlavnom styku infikovaným pošvovým sekrétom, ejakulátom, HIV infikovanou krvou alebo krvnými derivátmi, spoločným použivaním ihiel, stiekačiek, eventuálne roztokom drogy u injekčných úživateľov drog, pri krvavých sexuálnych praktikách, z HIV infikovanej matky na dieťa.
Ľudia s onemocnením AIDS dostávajú ďalšie infekcie, ktoré vyvolávajú tuberkulózu, nádory, postihnutie mozgu, enormné chudnutie a podobne, na ktorých následky umierajú.
Základom liečby je silná kombinovaná protivirová liečba. Cieľom je spomaliť množenie viru a predísť tak zrúteniu imunitného systému. Liečba sa prejaví v zlepšení klinického stavu a predĺžením života, má však i nežiaduce vedľajšie účinky. U tehotných žien výrazne znižuje prenos infekcie na dieťa.

Genitálny herpes
Virová infekcia pohlavného orgánu (opar) zpôsobená virom Herpes simplex. Len dve z ôsmych subtypov herpesu môžu spôsobiť opar aj na genitáliach. Herpes 1 postihuje najčastejšie pery úst a len zriedkakedy genitálie a konečník. Naproti tomu herpes 2 postihuje najčastejčšie genitálie a konečník a len zriedkakedy pery úst. Tieto dva subtypy herpesu môžu postihovať aj iné časti tela, pričom platí, že herpes 1 postihuje častejšie miesta nad pásom a herpes 2 postihuje častejšie miesta pod pásom.
Podobne ako na perách sa v okolí genitálii zjavujú sporadicky drobné pľuzgieriky naplnene tekutinou.
Herpes môžeme dostať prevažne sexuálnym kontaktom. Pokiaľ sa vírus už usídli v tele, potom je častá jeho reaktivácia pri oslabení organizmu stresom, menštruáciou, infekciou, opaľovaním a podobne.
Okrem nepríjemností spojených s bolesťou so sebou oparový vírus prináša oslabenie imunitného systému. Z možných komplikácií to potom môže byť horúčka, bolesti pri močení, vzácne zápal mozgových blán. U tehotných žien je možný prenos na plod a jeho poškodenie.
Orálne alebo miestne užívané protivirové lieky môžu zmierniť príznaky a frekvenciu opakovaného výsevu. Dôležitá je včasná aplikácia. Ďalej existuje podporná liečba príznakov.

Neexistuje však žiadny zpôsob liečby, ktorý by Vás nemoci zbavil úplne, je to celoživotné ochorenie.


Bakteriálna vagináza
Stav, keď sa fyziologické pomery v pošve zmenia a prospešné baktérie sú nahradené až 100-násobným zmnožením baktérie Gardnerella vaginalis doprevádzané často tiež až 1000-násobným pomnožením anaeróbnych baktérií a výraznej redukcii normálnej pošvovej flóry, ktorú zastupuje laktobacil.
Je to veľmi častá bakteriálna infekcia sexuálne aktívnych žien.
Ochorenie prebieha buď bezpríznakovo 50%, alebo formou hojného vodnatého výtoku najčastejšie šedobielej farby, ktorý páchne po rybách. Zápach sa zvýrazňuje po pohlavnom styku, kedy sa pošvový sekrét zmieša s alkalickým sekrétom prostaty.
Pre väčšinu žien nepredstavuje bakteriálna vaginóza žiadne komplikácie. Je však rizikovým faktorom vážnych gynekologických komplikácií v tehotenstve a panvových zápaloch po potratoch. Uľahčuje vstup iným infekciám - kvapavke, chlamydii, kvasinkám, HIV a podobne.
V liečbe sa používajú antibiotiká, ktoré zničia celé spektrum baktérií, ale neovplyvnia laktobacil. Osvedčený je metronidazol, klindamycín, prípadne amoxycillin. Liečba je obvykle úspešná, ale riziko recidív je nutné znížiť preliečením partnera. Obnoveniu pošvovej flóry napomáhajú prípravky s obsahom laktobacilov, či kyseliny mliečnej vo forme pošvových tabliet, krémov, ktoré sú dostupné bez predpisu v lekárňach.

Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis sú gramnegatívne baktérie (teda nedajú sa zafarbiť tzv. Gramovou metodou), ktoré parazitujú vo vnútri vnímavých buniek slizníc. Majú dvojfázový životný cyklus, ktorý sa odohráva mimo aj vo vnútri bunky. Cyklus je ukončený prasknutím bunky a výsevom infekčných teliesok, ktoré infikujú dalšie bunky. Tento cyklus trvá obvykle 48 až 72 hodín.
Chlamydia trachomatis je najčastejšie ochorenie prenášané pohlavným stykom, ktoré ak sa nelieči môže spôsobiť vážne problémy najmä u žien.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje ročný výskyt na 90 miliónov prípadov. V USA a okolitých európských krajinách je nakazených od 20 do 30 % sexuálne aktívnych ľudí vo veku od 16 do 25 rokov.
Na Slovensku je situácia nejasná, chýbajú relevantné údaje, ale percento nakazenej mládeže môže byť aj vyššie ako 30% z dôvodu absencie akejkoľvek osvety.
Ženy: -- 80 % žien nemá žiadné príznaky
--neobvyklý vaginálny výtok
--bolesť či pálenie pri močení
--bolesť pri pohlavnom styku
--bolesť v podbrušku
--v niektorých prípadoch krvácanie s rôznou intenzitou
Muži: -- 50% mužov nemá žiadne príznaky
--neobvyklý výtok z penisu
--rezanie či pálenie pri močení
--časté močenie či problém udržať moč

Cytomegalovirus
Cytomegalovirus (CMV) je virus patriaci do skupiny herpes virusov. CMV môže byť nájdená skoro vo všetkých orgánoch ľudského tela a tiež v telesných tekutinách vrátane ejakulátu, slín, moču, stolice, materinského mlieka a poševného sekrétu.

Infekcia CMV nemusí mať vôbec žiadne príznaky, z druhej strany môže spôsobovať veľmi vážne problémy u ľudí so zoslabeným imunitným systémom. CMV je tiež častá príčina defektov u novorodencov.
CMV je extrémne rozšírený organizmus, odhaduje sa, že až 70 % dospelej populácie USA a Európy ním bolo nainfikovaných počas svojho života.
Ako aj iné herpes vírusy, CMV zostáva často bez príznakov v tele po celý život po prvotnej nákaze.
Akútna CMV infekcia sa vyskytuje najčastejšie ako reakcia na oslabenie imunitného systému. U zdravého jedinca sa počiatočnáCMV infekcia buď vôbec neprejaví, alebo má len slabé prejavy. Niekedy sa prvotná infekcia môže prejaviť ako "mononucleosis". Syptómy potom sú; zväčšené limfatické uzliny, pečeň, zvýšené biele krvinky, bolesti hlavy, bolesti hrdla. Asi 8 % mononucleosis je spôsobených CMV vírusom.
CMV sa prenáša kontaktom telesných tekutín a pohlavným stykom. Plod môže byť infikovaný ako počas tehotenstva prostredníctvom maternice, tak počas pôrodu prostredníctvom cervikálneho sekrétu. U ľudí s oslabeným imunitným systémom môže CMV spôsobovať vážne problémy a potencionálne život ohrozujúce choroby. Môže sa vyvinúť pneumonia, zápal pečene /hepatitis/, mozgu /encephalitis/, pažeráku/esophatis/, hrubého čreva/coltis/, a očného pozadia /retinitis/. Novonarodenci sú len zriedkakedy postihované týmiti zápalmi, ale majú väčšiu šancu na ich vznik počas života.
Avšak u nenarodeného dieťaťa je veľké riziko na vážne problémy, ak je matka infikovaná prvý krát počas tehotenstva. Asi 10% týchto infikovaných detí sú narodené s bežnými problémami ako predčasný pôrod, pľúcne problémy, žltačka, anemia, nízka hmotnosť, zápal očných spojiviek. Asi 90 % takto naifikovaných detí sa narodí úplne v poriadku, bohužiaľ asi u 20 % z nich sa neskôr vyvinú problémy so sluchom a mentálna retardácia.


HPV ,Ludsky papillomavirus
Condylomata accuminata - virová bradavica zpôsobená ľudským papillomavirom (HPV), ktorý má dnes cez 70 subtypov. Virové infekcie zpôsobujú rozmanité poškodenia na koži a slizniciach v oblasti genitálií, konečníku a v oblasti ústnej dutiny. Niektoré druhy tohoto viru sú onkologenné.
Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine od 19 do 30 rokov. Stupeň zamorenosti sa v západných krajinách odhaduje na 30% až 50%. Riziku sú najviac vystavené ženy.
Väčšina infikovaných žien nemá žiadne príznaky. U niektorých sa objavia bradavičky na pohlaví.
Mnohé z druhov nepôsobia nijako škodlivo.

Niekoľko druhov má na svedomí prípady rakoviny maternicového hrdla a konečníku.
Papillomavirus sa liečiť nedá, vzniknuté výrastky sa odstránia miestnou liečbou cytotoxickými preparátmi, chirurgicky, laserom, imunoterapiou. Ženy ohrozené typmi viru, ktoré by mohli viesť k rakovine, musia byť pravidelne sledované gynekológom. Tieto výrastky majú tendenciu sa znova objavovať, zvlášť pri oslabenej imunite. V tomto prípade je nutné sa zamerať na celkové posilnenie imunity - v niektorých prípadoch môže stačit užívanie prostriedkov s protivirovou aktivitou(napr. Interferon, bilinný preparát Vironal a lokálne potieranie Audironom.


Trichomoniáza
Ochorenie močovej a pošvovej sliznice zpôsobené prvokom - bičenok pošvový.
Svetová zdravotná organizácia odhaduje ročný výskyt vo svete na 170 miliónov. Najčastejšie postihuje ženy vo veku 16-35 rokov. Odhaduje sa, že až 20 % žien sa stretne s trichomonádovou infekciou behom reprodukčního veku. U mužov zpôsobuje zápal močovej trubice, prejavujúci sa výtokom a pálením. Príznaky sa však objavujú zriedka. Častejšie sa vyskytuje u žien, čo sa prejaví riedkym, zpeneným najčastejšie zeleno-žltým výtokom nasládleho zápachu s nepríjemnými pocitmi v oblasti pohlavia, bolesťou pri styku, pri močení.
Metronidazol je účinný liek.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?