Podtatranské múzeum v Poprade

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2011×

Příbuzná témataPodtatranské múzeum v Poprade

Naše múzeum vzniklo v roku 1885 a jeho prvý názov bol Karpatské spolkové múzeum. Avšak ešte predtým, v roku 1882, otvorili sa brány Tatranského múzea v terajšej mestskej časti Popradu – Veľkej. Vznik týchto dvoch múzeí sa spája so škriepkami obidvoch miest o tom, kde bude stáť nové múzeum, a keďže sa nedohodli, postavili si obe mestečká svoje vlastné múzeá. Pozemok na stavbu budovy daroval hotelier a vtedajší majiteľ pivovaru Dávid Husz. Obe múzeá vykonávali činnosť vedľa seba až do roku 1945, keď boli poštátnené a prevezením zbierok múzea vo Veľkej bolo založené spoločné múzeum pod názvom Tatranské múzeum okresu Popradského. V roku 1961 bolo múzeum premenované na Podtatranské múzeum. Na sklonku roku 1980 rozšírilo múzeum svoj základný majetok o ďalší objekt odkúpením modrotlačiarenskej dielne v Hranovnici. Žiaľ, zatiaľ sa však nepodarilo túto budovu zrekonštruovať a dať ju do užívania.
Pýchou múzea je nález travertínového výliatku mozgovej časti lebky predneandertálskej ženy v Gánovciach. Jej vek sa odhaduje na 120 000 rokov. Objavil ju domáci obyvateľ Koloman Koky, ten ju predal údajne len za 100(!) Sk archeológovi J. Petrbokovi. V súčasnosti je originál uložený v trezore pražského Národného múzea. Archeologická zbierka Podtatranského múzea i ďalšie zo spišského regiónu spolu s typologicky rôznorodou cirkevnou architektúrou poodhaľujú bohatú minulosť, na ktorú sme právom hrdí.
Historický fond Podtatranského múzea je veľmi rôznorodý. K najpočetnejšie zastúpeným zbierkam patria predmety cechového charakteru /cechové nádoby, zvolávacie tabuľky, vývesné štíty, cechové znaky, cechové artikuly, výučné listy, cechové pečatidlá, ktoré sa ukladali do cechových truhlíc/ a tiež samotné výrobky rôtnych cexchov, napríklad gombíky,hrebene, zámky, kľúče, sedlá atď, ktoré sú dokladom veľkej zručnosti a šikovnosti jednotlivých majstrov a v konečnom dôsledku aj rkážkou ich estetického cítenia a vnímania danej doby. Zo súboru cechových zbierok upozorňujem na vývesný štít príslušníka mäsiarskego cechu, ktorý vykladal v pôstne dni, keď predával iba ryby. Sú na ňom po obvode zavesené drevené vyrezávané ryby v strede sú zavesené dve duevené näsiarske mäsiarske sekery. Na jednej z nich je datovanie 1590. Najstarším datovaným cechovým znakom /1634/ je medený cechový znak mäsiarov z Veľkej. Svojim vyhotovením a farebnosťou zaujme aj cechový znak spojeného cechu spišských obchodníkov, drevený z 18. storočia.

K početnejšej zbierke historického fondu múzea patrí aj zbierka zbraní. Sú to chladné zbrane /halaparne, budzogáne, šable/ strelné zbrane /železné mažiare, hákovnice, delové gule, pištole a pušky/ – vojenské, poľovnícke i pytliacke datované od 15. až so 20. storočia
/obdobie prvej a druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania/. Súčasťou týchto zbierok sú tiež vojenské pokladnice a prilby. Z nich upozorňujem na kovovú prilbu s ornamentálnym kvetinovým dekorom, ktorú si v Spišskej Sobote zabudol niekto zo sprievodu kráľa Mateja Korvína, ktorý sa tu v roku 1474 zastavil na cete zo Spišskej Starej Vsi, kde uzavrel mier s poľským kráľom Kazimírom. Ďakujeme Vám za Vašu návštevu a radi Vám zodpovieme na Vaše prípdné otázky.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?