Plazy

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 6187×

Příbuzná témataPlazy

Na svete žije približne 6 500 druhov plazov. Dávnejšie boli plazy zastúpené na Zemi oveľa väčším počtom ako sú dnes a pred asi 200 miliónmi rokov boli vôbec najbohatšou skupinou stavovcov. Patrili k nim doteraz najväčšie suchozemské bylinožravce a dravce - dinosaury. Plazy sú prvé stavovce, ktoré boli úplne prispäsobené životu na súši. Mnohé dokážu žiť aj vo velmi suchom prostredí. Suchá šupinatá pokožka.Jedovaté zuby kobier vyrastajú v prednej časti papule. Na útočníka môžu jed aj pľuvať. Šplhajúce sa jašterice - Gekóny sú nočné jašterice loviace hmyz. Vedia behať po stenách, a dokážu sa pohybovať telom dole po stromoch. Umožňujú im to zvláštne vankúšiky na prstoch s prísavkami a háčikovitými brvami, ktorými sa zachytia aj o najmenšie nerovnosti plôch, po ktorých sa šplhajú
Pružné väzivo umožňuje voľný pohyb spodnej čeľuste pri prehltaní veľkej koristi
Pri ohrození kobra vztýči prednú časť tela a roztiahne rebrá pod hlavu
Hady majú až 400 párov rebier, no zvyčajne len jednu fungujúcu polovicu pľúc.Ľadviny ležia za sebou, svoju polohu prispôsobili tenkému telu
Zvliekanie kože - Jaštery a hady, keď rastú, z času na čas zvliekajú povrchovú vrstvu kože. Zvliekanie kože často trvá aj niekoľko dní. Koža pritom začne praskať pri hlave a potom sa šúpe po celom tele. Hady často vzliekajú kožu v jednom kuse.
Obrovské Jaštery - Varan Komodský Varanus komodensis je najväčším žijúcim jašterom. Dospelý dosahuje dlžku 3 m - od hlavy po koniec chosta - a váži až 250 kg. Žije na Indonézskom súostroví - Komody. Živý sa zdochlinami a ulovenými zvieratami do veľkosti jeleňa. Sú zname aj prípady napadnutia človeka.
Plávajúce jaštery
- na ostrovoch Galapágy vo východnom Tichomorí žijú morské leguány Amblyrhynchus cristatus, jediné jaštery vyhladávajúce potravu v mori. Keď sa ponárajú, spomalí sa tep srdca. Šetria tak kyslík a predchádzajú podchladeniu krvi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?