Plazy

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2311×

Příbuzná témataPlazy

Plazy (Reptilia)

Sú to stavovce s premenlivou telesnou teplotou , dobre prispôsobené životu v suchej zemi. Celý život dýchajú pľúcami, Zrohovatená pokožka na tele vytvára šupiny alebo štítky. Jašterica zelená (Lacerta viridis)

Dorastá do dĺžky 40 cm má nápadne dlhý chvost 2 krát taký ako jej telo. Je najväčšia jašterica v strednej Európe. Územím Slovenka prechádza severná hranica jej rozšírenia. Je dosť hojná v teplejších oblastiach, obýva suché a slnečné krovinaté stráne, okraje teplých lesov , záhrad a terasovitých vinohradov. Ako jediná z našich jašteríc sa obratne šplhá na stromy a kríky. Samčeky sú najmä v jarných mesiacoch, keď sa pária, veľmi pekné sfarbené. Majú smaragdovo zelený chrbát, ktorý prechádza do bledožltého brucha, temeno hlavy je hnedé alebo olivozelené. Samička je hnedá. Farba oboch pohlaví je však variabilná a našli sa aj úplne čierne exempláre. Jašterica zelená je dravá , živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc alebo mláďatami vtákov a drobných hlodavcov. Vyskytujú sa i prípady kanibalizmu. Je užitočná najmä tým. že chytá škodlivý hmyz , patrí k zákonom chráneným druhom. Krátkonôžka štíhla ( ablepharus kitaibelii)

Je dlhá 8-10 cm. Jediným zástupcom čeľade scinkovité na Slovensku. Má valcovité takmer po celej dĺžke rovnako široké telo. Končatiny má veľmi krátke a od seba značne vzdialené. Žije v tráve a listí na suchých , slnečných, kamenistých alebo piesčitých stráňach v najteplejších oblastiach južného Slovenka, kde dosahuje najsevernejšiu hranicu rozšírenia. Má nízku reprodukčnú schopnosť, čo je tiež jedným z dôvodov jej úbytku. Je prísne zákonom chránená.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?