Plasty

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 4569×

Příbuzná témataPlasty

Plasty

Prvý plast vznikol ako výsledok pokusu fotografa v tmavej komore. Fotografovanie však bolo iba jedným z mnohých záujmov Alexandra Parkera. V 19. storočí ste si namohli jednoducho kúpiť filmy a potrebné chemikálie ako dnes, všetko ste si museli pripraviť sami. Preto každý fotograf bol súčasne aj chemikom. Jednou z látok používaných pri fotografovaní bolo kolódium - roztok strelnej bavlny čiže nitrocelulózy v alkohole alebo éteri. Pomocou neho sa lepila chemická zlúčenina citlivá na svetlo na sklenú platňu, ktorá slúžila v 19. storočí namiesto fotografického filmu.

V päťdesiatych rokoch 19. storočia začal Parkes robiť rozličné pokusy s kolódiom. Istého dňa, keď sa ho pokúšal zmiešať s cháfrom, na svoje prekvapenie zistil, že vznikla tvrdá a ohybná látka. Nazval ju „parkesín“ a šlo vlastne o prvý plast. Robil z neho najrozličnejšie predmety - hrebene, perá, gombíky a šperky. Keďže mu však chýbal obchodný duch, pri svojich pokusoch prišiel o peniaze.

V Parkersovom diele pokračovali iní vynálezcovia. No na rozdiel od Parkersa vyťažili z toho peniaze. Newyorský tlačiar John Wesley Hyatt vytušil svoju šancu roku 1868, keď sa mu výrobcovia biliardových gúľ sťažovali na nedostatok slonoviny.

Hyatt zdolonalil výrobný postup a parkesínu dal nové meno: celuloid. Spoločnosti na výrobu biliardových gúľ sa mu postarali o dobrý odbyt výrobkov a z plastu sa čoskoro začali vyrábať obrovské množstvá najrozličnejších predmetov.

Prvé plasty sa ľahko vznietili, takže sa z nich dal vyrábať iba obmedzený počet predmetov. Prvým úspešným plastom odolávajúcim aj vysokým teplotám bol bakelit, ktorý si roku 1909 nechal patantovať Leo Beakeland,.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?