Piaty div sveta: Mauzóleum v Hallikarnasse

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)Piaty div sveta: Mauzóleum v Hallikarnasse

Hallikarnass sa nachádza na južnej strane západného pobrežia dnešného Turecka.
Hallikarnass sa r. 413 p.n.l. dostal po rôznych bojoch znova pod perzskú nadvládu a zostal tam až do r. 334 p.n.l. ,keď ho dobyl Alexander Veľký. V tom čase zaznamenal Hallikarnass vrcholný rozkvet. A najväčší lesk dosiahol za vlády Maussólla r.377-352 p.n.l.
Kráľ Maussollus vládol v Kárii. Bol ctižiadostivý panovník a vybudoval nádherné mesto. Maussollus a jeho žena Artemísia nemali deti. Plodom ich nesmiernej lásky bolo Mauzóleum, ktoré sa ku koncu svojho života rozhodol kráľ postaviť. Bola to hrobka:„Symbol jeho moci.“ Mauzóleum budilo úžas svojou architektonickou koncepciou. Súčasníci obdivujú najmä nedosažiteľnú dokonalosť umeleckej výzdoby.
Základom stavby bol obrovský podstavec. Jeho rozmery boli 18,9x42,3x11,1 metra. Bol z nepálenej tehly, obložený mramorom. Nad podstavcom stál chrám obklopený 36 iónskymi stĺpmi. Na streche bola plošina, na ktorej sa týčilo súsošie - Maussollus a Artemísia na voze so štvorzáprahom. Celková výška bola cca 46 metrov. Mnoho umelcov zdobilo Mauzóleum. Skopova výzdoba, ktorá sa zachovala, po umeleckej a historickej hodnote prevyšuje najnáročnejšie meradlá. Ostatná umelecká hodnota výzdoby rôznych autorov nedosiahla Skopovu úroveň, ale to neznamená, že bola pod vtedajším priemerom.
Mauzóleum pretrvalo stáročia, ale nakoniec sa rozpadlo na ruiny. V r.1581 kamene z ruín rozobrali a použili na výstavbu pevnosti.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?