Peter Karvaš Polnočná omša

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 5544×

Příbuzná témataPeter Karvaš Polnočná omša

Obsah:
Je to dráma v troch dejstvách s prológom. Hlavnými hrdinami sú Valentín Kubiš, jeho žena Vilma, synovia Marián a Ďurko, dcéra Angela, jej muž Paľo, Katka a nemecký poručík Brecher, ktorý je ubytovaný v ich dome.

Dej sa odohráva v dome na okraji mesta, v povstaleckej oblasti koncom 2. svetovej vojny - presne na Štedrý večer. Je večer. Rodina je zhromaždená v izbe a chystá sa na štedrovečernú večeru. Čakanie si kráti dlhými rozhovormi - o vojne, o minulosti, o nemcoch, rusoch, o budúcej republike, demokracii atď. Čas beží a rodina ešte stále nevečerala. "Zajtra budú takých, ako som ja zlatom vážiť - spoľahnite sa! Vzorných, čistých ľudí, čo sa nekompromitovali, rozumiete, čo nemali nič spoločné ani s gazdom, ani s ľudákmi, ani..." hovorí Paľo, ktorý bol zástancom myšlienok samostatného, nového štátu. Sympatizuje s komunistami. Najstarší syn Marián bol gardista, prisluhovač gestapa a pomáhal im likvidovať židovské rodiny: "A ak som? Čo ak som? Akoby ste vy neboli vedeli.. Konám si povinnosť! Svätú povinnosť! Tam treba celých chlapov! Nie ako - - - Hrdý som, že som.. že som splnil ťažké poslanie.. Aby ste vedeli! Národ sa musí očistiť! Burinu treba aj s koreňom.. Aj - - - Veď keby sme to neboli urobili my s nimi, boli by oni s nami...!"

Druhý syn Ďurko je údajne na Vysokej škole v Bratislave, no v skutočnosti je partizán. Keďže v rodine je ubytovaný nemecký dôstojník, nikto nepredpokladá, že by sa Ďurko prišiel ukázať. Ďurko príde, ale je veľmi chorý, vo dverách odpadne a rodina ho rýchlo schová do kôlne na drevo. Brecherovi, ktorý Ďurka videl prichádzať, povedia, že musel súrne odísť, pretože mestom len prechádzal. No všetci majú veľký strach, že ho Brecher nájde a dá zabiť nielen jeho, ale i celú rodinu za ukrývanie partizána: "Teraz musí všetko nabok.. všakhej.. nesmieme sa hrýzť medzi sebou. svorne musíme. Ďurka treba zachrániť.. Veď sme jedna krv...! Preboha, rodina sa musí dať dokopy...! O Ďurkovi sa nesmie dozvedieť nijaký cudzí človek!"

Najskôr chcú Brechera podplatiť, ale boja sa a napokon si to rozmyslia. Dúfajú, že Ďurka nikto neobjaví. Rodina odchádza na polnočnú omšu. Vilma, veľmi pobožná žena, ide na spoveď a povie o Ďurkovi farárovi. Ten to oznámi gestapu; Ďurka nájdu a zabijú.

"A vy ste spomedzi zbožných duší najzbožnejšia...! Neodolali ste - odrazu ste pocítila potrebu svätej spovede...!" "To som nechcela! Bože milosrdný, to som nechcela! Chcela som si oratovať syna...! Ďurka môjho...!"

Rodina sa teraz obáva, aby ich všetkých nepopravili: Rozkaz znel takto: Na ulici Pod Grúňom 49 v drevárni je ukrytý partizán Juraj Kubiš. Zastreliť a urobiť bežné opatrenia. Rodinu v prípade, že je spoluvinná, pre výstrahu zlikvidovať! - Rodina nebola spoluvinná!

Brecher musí napokon ujsť, pretože do mesta prídu Rusi. Na čele partizánov príde i Katka. No fašistu už v dome nenájdu. Valentín: "Vyzerá, milí moji, že to všetko v zdraví prežijeme.. Marián nás ochráni pred Nemcami.. Paľo pred komunistami.. Pomôžeme jeden druhému...".

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?