Perpetum mobile

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3090×

Příbuzná témataPerpetum mobile

Aby bolo hneď spočiatku jasné- nikdy nebude zostrojené. Slovami F. M. Feldhausa spred vyše šesťdesiatich rokov: „ Čím dôkladnejšie prechodené sú cesty omylov, tým dôkladnejšie sa spätne posudzujú a slúžia ako ukazovateľ správnej cesty. Preto každý, kto ešte dnes verí na perpetum mobile, môže sa z dlhej cesty jeho vývoja poučiť, že hoci sa vyskúšali všetky možné spôsoby, ani jedna konštrukcia nedosiahla svoj cieľ.“
Medzitým vznikli pozoruhodné objavy. Svetom otriasli nové vynálezy, človek dobyl vesmír, len sen o perpetum mobile sa nestal skutočnosťou.
Perpetum mobile by mal byť stroj, ktorý bez dodávania vonkajšej energie neprestajne pracoval. Takýto stroj vyrába energia z „ničoho“ , bol by najlacnejšou pracovno silou. NA druhej strane, vyrobiť energiu z „ničoho“, protirečí fyzikálnym zásadám. Veď len samotný zákon o energie hovorí, že energia sa nemôže stratiť ani nanovo vzniknúť, môže len prejsť z jedného telesa na druhé alebo sa premeniť na iný druh energie. Rozhodne nám teda nepomôže ignorovať fyzikálne zákony a snažiť sa tak prekabátiť prírodu. Napriek tomu sa konštruujú vždy nové perpetum mobile, čo viedlo odborníkov k výroku, že je to všetko len výmysel, ktorý nemé v prírodných vedách čo hľadať.
Prvá správa o neprestajne pracujúcom stroji pochádza od istého Vilarsa. Jeho vynález neprestajne sa pohybujúceho kolesa však skrachoval už pri počiatkoch. Napriek tomu jeho myšlienka žila aj v nasledujúcich storočiach.
Dokonca aj známy Leonardo da Vinci sa pokúšal o nemožné. Jeho vodné koleso však takisto zaniklo skôr ako mohlo skutočne vzniknúť.
A tak pokusy o perpetum mobile pokračovali až do 19. storočia. Samozrejme, že sny aj naďalej zostávali snami. Okrem skutočného úsilia vynálezov sa objavili aj vynálezy podvodníkov, ktoré sa často podarilo odhaliť až po dlhom čase.
Aj v súčasnosti sa z času na čas objaví správa o tajnom stroji, ktorý pracuje bez dodávania sily- perpetum mobile. A keďže človek sa nerád lúči so svojimi snami, bude mať tento príbeh ešte mnoho pokračovaní.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?