Peniaze a obchod

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)Peniaze a obchod

Peniaze sú po dlhé generácie uznávaným prostriedkom výmeny. Je potrebné zdôrazniť, že funkcia peňazí nie je iba jedna. Peniaze nie sú iba obeživom, prostriedkom výmeny, ale za ne môžeme získať požadovaný tovar. Patria tiež do kultúrnej výbavy ľudskej civilizácie. Súčasne majú veľa názvov. Známe sú : koruny, haliere, marky, franky, doláre, líry, forinty, šilingy alebo dináre.
Menej známe sú: tala, baht, pa anga, tola, hobo, syli a iné. To však nie sú všetky. Ani veľmi podrobné encyklopédie sa nemôžu zmieniť o všetkých druhoch platidiel. Vo svete sú všeobecne uznávané len niektoré platidlá: napr. dolár nemecká marka, japonský yen, prípadne britská libra. S týmito platidlami sa dá platiť temer na celom svete. Ostatné platidlá majú význam len vo svojej krajine.
Pri obchodovaní sa môžeme stretnúť s hotovostným , alebo bezhotovostným platením. Pri hotovostnom platení sa používajú skutočné peniaze (napr. na trhu alebo v obchode). pri bezhotovostnom platení ide o prevod peňazí z účtu na účet. Z hľadiska bezpečnosti sa viac začína používať bezhotovostný platobný styk (pomocou platobných kariet). Ale aj tak funkcia peňazí má nezastupiteľné miesto v dnešnom svete, pretože pomocou peňazí sa dá ohodnotiť temer každá ľudská činnosť. Dnešný človek si už život bez peňazí nevie predstaviť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?