pekárske výrobky

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. května 2010
  • Zobrazeno: 2294×

Příbuzná tématapekárske výrobky

Pekárske výrobky

- sú potraviny, ktoré sa vyrábajú z kvalitných pšeničných, ražných a celozrnných múk s pridaním vody, mlieka, oleja a prísad ako soľ, cukor, tuk a droždie. Podľa toho aký druh múky sa používa a aký je spôsob výroby sa delia na:

a) chlieb

b) bežné pečivo

c) jemné pečivo

d) pekárske trvanlivé pečivo

CHLIEB

- je vyrobený z vysokovymletej múky, ktorá obsahuje viac vitamínov, minerálnych látok, bielkovín i celulózy. Biely chlieb je síce ľahšie stráviteľný, energeticky bohatý, ale má nižšiu biologickú hodnotu. Z toho dôvodu by sme mali konzumovať viac ražného(čierneho) chleba. Pri správnej technológii výroby, pri použití kvalitných múk má chlieb rovnomerne pórovitú, mierne vlhkú a vláčnu striedku, primerane vypečenú kôrku.

Chlieb sa hodnotí:

1. Zmyslovými skúškami- vzhľad, čerstvosť, vôňa a chuť

2. Laboratórnymi skúškami- kyslosť, vlhkosť, obsah kuchynskej soli, množstvo popoloviny

Najčastejšie chyby chleba:

1. Mechanické chyby- nevhodná technológia, zlé tvarovanie, deformácia pri preprave

najmä horúceho chleba

2. Chyby v kvasnom procese- chlieb nenakysne a je plochý

3. Chyby pri pečení- spálená alebo nedostatočne vypečená kôrka, popraskaný povrch,

mazľavá striedka

4. Chyby vône a chuti chleba- potuchnutá múka

5. Mikrobiálne chyby- plesnivosť, červivosť, nitkovitosť chleba

Chlieb sa vyrába v rôznych hmotnostiach ( 400g, 700g, 900g, 1300g), môže byť aj balený a nebalený, celý alebo pokrájaný.

Surovinami na výrobu chleba sú múka pšeničná, ražná, celozrnná, voda, soľ, droždie, pšeničný škrob, rasca, ražné vločky, ľan, slnečnica, margarín. V predaji sú rôzne druhy chleba, ako chlieb konzumný, chlieb graham krájaný, slnečnicový chlieb tmavý, bochník sypaný, zemiakový chlieb, sójový chlieb krájaný a pod.

BEŽNÉ PEČIVO

- pri výrobe bežného pečiva sa používajú nasledovné suroviny a prísady: múka pšeničná, celozrnná, voda, soľ, droždie, margarín, pšeničné vločky, cukor, zemiaková múka, sušený cmar, olej, vajcia, oškvarky, ako posýpka sa používa hrubozrnná soľ, rasca, mak ,sezam.

Bežné pečivo sa delí na vodové, tukové, mliečne a maslové.

V predaji sú rožok obyčajný, vodový, tukový, slaný, grahamový, uzol slaný a grahamový, žemľa vodová, grahamová, dalamánka, pletenka maková, veka, bageta slaná, maková, oškvarkové pagáče, posúch.

JEMNÉ PEČIVO

kategória výrobkov jemného pečiva obsahuje produkty s vyšším obsahom tuku a cukru oproti bežnému pečivu. Tvarová variácia produktov, ako aj rôzne náplne im dodávajú charakteristickú chuť a vzhľad. V obchode ich možno kúpiť v balenej i nebalenej forme, s použitím zdravotne neškodným baliacim materiálom a s presným označením každého spotrebiteľského balenia. Na výrobu jemného pečiva sa používa pšeničná múka, voda, droždie, margarín, vajcia, cukor, orechy, sušené mlieko, škorica, vanilka, jablká, tvaroh, kakao, marmeláda, hrozienka, kypriace prostriedky. V predaji sú: závin tvarohový, makový, bábovky, croissant sladký a cereál, makovka, preguľovaný koláč orechový, tvarohový, makový a lekvárový, preguľovaný závin jablkový a tvarohový, vianočka s hrozienkami.

PEKÁRSKE TRVANLIVÉ PEČIVO

V predaji sú:

- tyčinky: slané, syrové, bryndzové

- praclíky

- sucháre: diétne, maces, Knäcke brot, Active Toast, celozrnný suchár

Do pekárskych výrobkov sa zaraďuje aj strúhanka.Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?