Pavol Kyrmezer Komédia nová o vdove

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3032×

Příbuzná témataPavol Kyrmezer Komédia nová o vdove

Pavol Kyrmezer: KOMÉDIA NOVÁ O VDOVE

Komédia je rozdelená na úvod (prologus), päť dejstiev (akty) a záver (epilogus). Ú: Autor informuje divákov (čitateľov), že námetom na túto divadelnú hru je udalosť opísaná v Svätom Písme a prepracovaná na spôsob komédie. Svedčí, že tam, kde ľudská pomoc prestáva, tam sa ukazuje Božia sila.
1. Ismaél, bohatý kupec, ktorý síce požičiava peniaze, ale potom nemilosrdne na dlžníkov striehne a vymáha ich späť, sa práve chystá ísť za jednou chudobnou vdovou - Ráchel, aby od nej dostal päťdesiat toliarov, ktoré jej požičal. Mešťan Boas mu radí, aby radšej poslal svojho sluhu, lebo veľmi rýchlo sa môžu začať šíriť klebety, že daruje pekným ženám dukáty.
2. Chudobný súkenník Lámech sa sťažuje Ráchel, aký je ten svet a vrchnosť nespravodlivá. Sám, na vlastné oči videl, ako richtár jedného chudáka, otca šiestich detí, strčil do väzenia, pretože nemal z čoho zaplatiť dlžobu a dvoch chudobných manželov, ktorý sa sťažovali na nejakého boháča, že jeho svine im celý hrach spásli, vyhnal a väzením sa im vyhrážal. Ráchel má strach, aby aj ona tak neskončila, a vtom už vidí Ismaélovho sluhu Hybrysta, ako k nej ide, aby od nej vymáhal dlh. Ráchel ho prosí, aby pozhovel, lebo naozaj nemá z čoho zaplatiť; všetky peniaze minuli na lieky pre manžela a teraz sa musí starať ešte o dvoch synov - Jozefa a Enocha. Hybrystes jej radí, aby sama zašla z ajeho pánom, že aj on sa za ňu prihovorí. Lámech je povzbudzuje, že sa to dobre skončí, no Ráchel sa obáva obžaloby a myslí na tých úbožiakov, ktorí tak zle obišli.Majú však byť nové voľby a obidvaja dúfajú, že bude zvolený nový richtár, ktorý si bude ctiť Božie zákony.

3. Ismaél už netrpezlivo vyčkáva Hybrysta. Hneď, ako príde, sa vypytuje, či má peniaze. Hybrystes vysvetľuje, že Ráchel je naozaj chudobná; ona sama k nemu príde s prosbou, aby ešte chvíľu počkal. Ismaél nepozná zľutovanie, prikazuje, že ak príde bez peňazí, nemá ju ani dnu vpúšťať. Ráchel prichádza aj so svojími dvoma synmi - Jozefom a Enochom a svojím švagrom Salomonom. Keď ich Ismaél zbadá, hneď k nim ide, dúfajúc´, že mu predsa len nesú peniaze. Keď sa dozvie, že Ráchel naozaj nič nemá, vyhráža sa, že ju dá na súd. Všetci styria ho prosia, aby sa zľutoval, ale on nechce ani počuť. Salomon sa čuduje kupcovej tvrdosti. Rozpráva o tom, že lakomci sú stále nenásytní, ale zabúdajú, že tu nebudú žiť večne. Ráchel sa modlí, aby jej Boh pomohol, ale všetko necháva na jeho vôľu. 4.

Je zvolený nový richtár Bálach, ktorý si ctí Boha a prosí ho, aby mu pomohol spravodlivo vykonávať túto funkciu v dobe, keď je svet plný hriechu a každý myslí len na seba. Vtom už k nemu prichádza kupec Ismaél a žiada ho, aby poslal po vdovu Ráchel a jej dvoch synov, lebo chce na nich podať žalobu. Všetci prichádzajú a Salomon ich obhajuje. Vraví, že Ráchel priznáva svoj dlh, ale žiada o odklad. Ismaél nesúhlasí, veď už chodí za ňou dlho, a ona sa stále vyhovára na svoju chudobu. Richtár mu navrhuje, nech je teda dlh odpustí, ale Ismaél sa dožaduje spravodlivosti. Odpustiť?! To by ho ani nenapadlo. Richtár rozhodne, že Ráchel buď pôjde do väzenia alebo sa za ňu niekto zaručí, že do dvoch nedieľ dlžobu splatí; ak nie, jej synovia pôjdu ku kupcovi za sluhov, kým dlh neodpracujú. Salomon sa za ňu zaručuje. Cestou zo súdu zbadá Ráchel proroka Elizea a prosí ho o pomoc. Vysvetlí mu situáciu a hovorí, že okrem trošky oleja v džbáne, nemá doma naozaj nič. Elizeus jej poradí, aby si od susedov požičala čo najviac džbánov a zo svojho, aby do každého liala olej až po okraj, že ho bude dosť na všetky. 5. Ráchel poslúchla a stalo sa, ako Elizeus povedal, oleja bolo naozaj dostatok. Na radu Elizea má všetko, okrem svojho džbánu, z ktorého jej nebude ubúdať, popredať a splatiť dlhy. Hneď sa jej ho podarí predať dvom kupcom - Boasovi a Barabášovi, a keď vidí Hybrysta, ktorý na rozkaz svojho pána, opäť obchádza dlžníkov, dáva mu peniaze a odkazuje, aby sa za ňu poďakoval pánovi, že vždy bol k jej rodine láskavý a keď treli núdzu, rád im požičal. Nakoniec Ráchel v modlitbe ďakuje Pánovi, že im pomohol.
Z: Máme mať na pamäti, že sú ľudia, ktorí myslia len na seba, ale zabúdajú na svojich blížnych a keď na nich príde niečo zlé, utiekajú sa ku kadejakej mágii alebo k zlodejstvu. Takýto ľudia potom skončia vo večnom zatratení. Ale sú aj iní ľudia - ako Ráchel - ktorý pri všetkej úzkosti, chudobe, biede, opustenosti si nezúfala, ale vždy sa s dôverou obracala k Pánu Bohu. Hlavná myšlienka: Keď na nás príde rozličné ťažkosti, trápenia, nešťastie; nezúfajme, ale vždy sa s dôverou obracajme k Pánu Bohu a jeho prosme o pomoc. Nerepcime, nesťažujme sa, pretože on vie, prečo posiela na človeka kríž. A za všetko dobré dostaneme odmenu po smrti, vo večnej blaženosti.Literárny žáner : divadelná hra Jazykové prostriedky : Nie je všetko zlato, čo sa ligoce. My o vlku a vlk za humnami.

Groš bohatému a dieťa chudobnému - porekadlá
Hlavné postavy: Ráchel, Ismaél, Balách.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?